Тема. Легенда про дівчину-Україну,
яку Господь обдарував піснею
Мета: прочитати легенду, визначити її тематичне спрямування,
з’ясувати роль та місце пісні в житті українського народу;
розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити власні
висновки, вчити дітей бути спостережливими, логічно
мислити; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття
поваги, пошани, любові до рідної мови, пісні, землі, віру в
кращу долю України, бажання жити і працювати для неї.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ілюстрації до твору, мультимедійна презентація.
Теорія літератури: повторити, що називається легендою, міфом.
Епіграф. Своїм походженням і суттю своєю пісня є
мистецтвом загальнонародним… (І.Я.Франко)
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. 1. Оголошення теми та завдань уроку. (Слайди 1-2)
2. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІV. Основний зміст уроку
Аналіз народної легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею
Легенда – переказ про події або людей, оповитий казковістю, фантастичністю. Легенда – один із жанрів не казкової народної прози, розповідь про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якого диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне. Водночас сюжет легенди базується на реальних або допустимих фактах; легендарний герой може мати свій праобраз у реальному житті, в історичній дійсності.
Міф – переказ про незрозумілі явища природи, історичну подію, богів, героїв, демонів, духів.
Спільне: і в легенді, і у міфі йдеться про фантастичні події.
Відмінне: в основі легенди лежить розповідь про реальні історичні події, реальних історичних осіб, які залишаються в народній пам’яті.
Зображення дівчини-України, яка звернулася до Бога за допомогою у зв’язку зі стражданнями, що терпить її земля від «пролитої крові й пожеж».
Серед всіляких скарбів, талантів, здібностей, обдаровань пісня є неоціненним даром.
V. Закріплення набутих знань
Знайди відповідність (Слайд 10)
Перевір себе (Слайд 11)
V. Підсумок уроку
Рефлексія.
Продовжити речення.
Сьогодні на уроці
VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів
VІІ. Домашнє завдання
(якою ви уявляєте дівчину-Україну?)
2. Написати твір-продовження сюжету легенди.
1