Технологія (Вступ до спеціальності) Лекція№7
Тема: Класифікація службового програмного забезпечення
План:
Основне призначення службових програм(утиліт) полягає в автоматизації робіт по перевірці, наладці і налаштуванню комп'ютерної системи. Деякі службові програми (як правило, це програми обслуговування) спочатку включаються до складу ОС, але більшість службових програм є для ОС зовнішніми і служать для розширення і її функцій.
Це різні сервісні програми, використовувані при роботі або технічному обслуговуванні комп'ютера, — редактори, відладчики, діагностичні програми, архіватори, програми для боротьби з вірусами і інші допоміжні програми. Ці програми полегшують користувачеві взаємодія з комп'ютером. До них примикають програми, що забезпечують роботу комп'ютерів в мережі. Вони реалізують мережеві протоколи обміну інформацією між машинами, роботу з розподіленими базами даних, телеобробку інформації.
1. Засоби діагностики
Призначені для автоматизації процесу діагностики апаратного і програмного забезпечення.
Використовуються не лише для усунення неполадок, але і для оптимізації роботи компьюиерной системи.
Наприклад, Утиліта «Дефрагментація диска» дозволяє дані, що належать одному файлу, об'єднати в одній безперервній області даних
2. Засоби стискування даних(архіватори)
Призначені для створення архівів. Архівація даних спрощує їх зберігання за рахунок того, що велика група файлів і каталогів зводяться в один архівний файл
Найбільш відомими архіваторами є WinZip, WinRAR, WinAce.
3. Засоби забезпечення комп'ютерної безпеки
Це засобу пасивного і активного захисту даних від ушкодження, а також засобу від несанкціонованого доступу, перегляду і зміни даних.
Засоби пасивного захисту - службові програми, призначені для резервного копіювання(нерідко вони мають базавыми властивості архіваторів).
Засоби активного захисту - антивірусне програмне забезпечення.
Для захисту даних від несанкціонованого доступу, їх перегляду і зміни служать спеціальні системи, засновані на криптографії.
4. Засоби контролю(моніторингу)
Вони дозволяють стежити за процесами. що відбуваються в комп'ютерній системі.
5. Диспетчери файлів
Програми для виконання більшості операцій, пов'язаних з обслуговуванням файлової системи: копіювання, переміщення і перейменування файлів, створення каталогів(тек), видалення файлів і каталогів, пошук файлів, навігація у файловій структурі.
Найбільш популярними є Total Commander(колишній Windows Commander) і FAR Manager.
6. Монітори установки
Призначені для контролю над установкою ПО.
7. Засоби комунікацій.
Вони дозволяють встановлювати з'єднання з видаленими комп'ютерами, обслуговують передачу повідомлень електронної пошти, роботу з телеконференціями і ін.
Контрольні запитання:
1