Урок математики
Тема тижня: Зима
Тема дня: Які сюрпризи готує нам зима?
Тема: Лічба до 10 в прямому і зворотному порядку. Цифра 0.Число 10. Записування числа 10 двома цифрами. Читання і запис чисел в межах 10 словами і цифрами. Порівняння чисел в межах 10 з використанням відповідних знаків.
Збільшення і зменення числа на кілька одиниць.
Мета: на основі практичних дій з предметами розкрити утворення числа 0; визначити його місце на числовому відрізку; пригадати написання числа 10 двома цифрами 1 і 0; учити порівнювати предмети в межах 10; вдосконалювати обчислювальні навички;
розвивати логічне мислення,увагу,спостережливість,самостійні пошукові дії.
Виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу.
Очікувані результати:лічить до 10 в прямому і зворотному порядку;
утворює рівності на основі знань про склад чисел 2-10;
читає і записує числа в межах 10 словами і цифрами;
співвідносить кількість об’єктів навколишнього середовища з відповідним натуральним числом;
знаходить на скільки одне число більше або менше за інше;
порівнює числа в межах10.
Хід уроку
1.Організаційний момент. Оголошення теми та завдань уроку.
Прийшла до нас метелиця,
Холодная зима.
Які ж сюрпризи,діточки,
Готує нам вона?
-Ось і на порозі зима.
-Ми продовжимо спостерігати за сюрпризами,які вона нам готує.
Під час наших спостережень будемо читати і записувати числові вирази,що містять додавання або віднімання. Пригадаємо вивчені числа та їх місце
на числовому відрізку,навчимося писати число 10 та порівнювати числа в межах10.
Усі готові до сюрпризів? Тоді до роботи!
2.Усний рахунок
-Всі з нетерпінням очікують найголовнішого сюрпризу від зими .
Як ви думаєте,коли приходить зима,то чого найбільше ми очікуємо від неї? Так ,снігу щоб можна було пограти у сніжки.
І ми порахуємо з вами сніжки.
-Як гадаєте,чому свої сніжки я можу зберігати у цій чарівній скринці?
(Вони несправжні)
-Чи змогла б зберегти справжні сніжки?
-Що з ними трапилось?
(Повторення вивченого про перехід води з одного стану в інший)
2.1.Лічба сніжок до 10 в прямому і зворотному порядку.
-Взимку віє холодний пронизливий вітер.
Ось і зараз він наробив шкоди,дмухнув і розкидав числа.
Давайте розмістимо числа у порядку зростання.
2.2.Розміщення чисел у порядку зростання:
5, 8, 1, 4, 9, 7, 3, 6, 2.
Чудово!
2.3.Назвати «сусідів» числа 3,числа 7,числа 8
-Як ви розумієте вислів : Зима іде – мороз веде?
Про який сюрприз зими ми згадали?
Так,узимку часто лютує мороз,щипає нас за щічки,носика,вушка.
- З якими кольорами асоціюєте ви зиму,оберіть цеглинку з LEGO
(Синій,голубий- це холодні кольори.)
2.4. Робота з цеглинками LEGO.
Потрібно знайти правильну відповідь.
Отже,ви обчислюєте приклад, обираєте правильну відповідь на цеглинках і піднімаєте цеглинку того кольору, на якій знаходиться правильна відповідь.
Презентація слайдів
-Діти, як називають сильний вітер із снігом?
Сильний вітер мете снігом-це…
Давайте відшукаємо це слово на стіні слів.
(Заметіль)
А якими словами можна ще назвати заметіль?
(Хуртовина, віхола)
Взимку буває навіть дуже-дуже холодно.
А щоб не замерзнути що потрібно робити ?
Рухатись чи стояти на місці?
Так,рухатись.
І я запрошую вас порухатись.
3.Руханка «Танці зігріванці»
-Зима дарує нам свої сюрпризи. І ще один –це дивовижні сніжинки,за якими ми любимо спостерігати та розглядати їх вигляд.
Кожна сніжинка неповторна, зі своєю чудовою конструкцією.
Показ відео утворення сніжинок.
http://youtube.com/watch?v=EHnF7V85D8g
Давайте дослідимо,яку ж вони мають форму і порахуємо кутики.
(Діти розглядають роздруківку)
Шестикутну.
-Яка геометрична фігура у математиці тісно пов’язана з числом 6?
Шестикутник.
-Скільки сторін(вершин,кутів) має шестикутник?
4.Робота в групах. (Складання шестикутників з паличок.)
Чудово! Справились ,бо допомагали один одному і у вас усе вийшло.
-Ще одним сюрпризом зими є відлига.(Читання слова на стіні слів)
Відли́га — це коли підвищується температура повітря взимку і тане сніг.
А увечері температура повітря знову знижується,стає холодно і тала вода замерзає.Таке явище називають ожеледицею. (Показ слова на стіні слів)-Отже,ожеледиця-це коли замерзає вода і стає слизько під ногами.
А на дахах будинків з’являються гострі списи- бурульки.
-Чи можна гратися поблизу таких місць,де є бурульки? Чому?
-Чи можна брати бурульки до рота? Чому?
5.Робота над поняттям «Цифра 0.»
-Послухайте задачу про бурульку.
На даху будинку висіло 2 бурульки. Спочатку впала 1 бурулька,а потім ще 1.
Скільки бурульок залишилось на даху?
-Як утворився 0? (1-1=0)
-Коли нічого не залишилось, говоримо - нуль. На письмі число нуль записують за допомогою цифри 0.(Показ зображення цифри).
-На яку букву схожа цифра 0? (Букву «о»)
Місце 0 :на початку числового відрізка перед одиницею.
6.Робота в парах. Обчислення прикладів на віднімання.
5-5= 2-2
3-3= 7-7=
-Що цікавого помітили? Коли одержуємо нуль?
Висновок: При відніманні однакових чисел одержуємо 0.
-Зима багата на різні сюрпризи та несподіванки.
-Як гадаєте,якщо поруч з відомою вам одиницею я напишу 0,яке число отримаю? (10)
Це двоцифрове число, бо воно записується двома цифрами 1 і 0.
Кожна цифра має свій « будиночок» – клітинку, тому число 10 записують у двох клітинках.
Цифри 1 та 0 ви вже вмієте писати.
7.Індивідуальна робота із карткою (Прописати число10 та встановити відповідність чисел)
Відновіть послідовність чисел
8.Рефлексія
-Діти,сьогодні ми з вами досліджували форму сніжинки.
Нагадайте,яку геометричну фігуру нагадує цей витвір природи?
А ще ми говорили про зимові сюрпризи.
-Що є взимку,а в інші пори року немає?
-Так,різні сюрпризи готує нам зима.
А ще ми виконували багато вправ.
Покажіть мені за допомогою руки (легко-рука піднята вертикально; важко-горизонтально,показує вчитель) легко чи важко вам було виконувати ці вправи?
9.Підсумок уроку
- Що найбільше зацікавило, сподобалось на уроці?
-А що б ви хотіли розповісти вдома про те,що почули сьогодні?
(Діти висловлюють свою думку)
-Дякую всім за працю!