Лінійка, присвячена вшануванню пам*яті героїв Крут
- Тим, хто в боротьбі за волю і кращу долю України не дожив до сьогоднішнього дня– ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ.
- Цвіту нашого народу, його славним синам і дочкам, що в розквіті своїх духовних і фізичних сил віддали молодість і життя – ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ.
- Тим, кого в умовах більшовицької тиранії ми повинні були забути і викреслити зі своєї пам’яті і з історії, героям, що впали в страшному бою під Крутами – ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ.
- Багатовікова історія українського народу - це насамперед літопис життя і смерті народу-великомученика, на долі якого було досить лиха...
- Голодні роки, наслідки епідемій, спустошливі війни, чужоземні навали.
- І знов, у котрий це вже раз,
Зійшлися ми в одній родині,
Щоб пом'януть той славний час,
Коли в офіру батьківщині
Себе принесли кращі з нас.
- Нема любові понад ту,
що окропила кров'ю Крути,
І ту гарячу кров святу
Повік Вкраїні не забути.
- У пам’яті деяких народів зберігається історія про 300 героїв, що загинули, захищаючи свою землю від нападників. У давніх греків це були 300 спартанців при Фермопілах, у грузинів – 300 арагвійців на підступах до Тбілісі, а в українців – 300 козаків під Берестечком та 300 юнаків під Крутами.
- 29 січня 1918 року назва невеликої станції, що розташована на Чернігівщині уздовш лінії Бахмач – Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є націонольним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність.
- Вже 25 січня 1918 року на засіданні Української Центральної Ради було прийнято IV Універсал, який проголошував незалежність Української Народної Республіки.
- Проте більшовицька влада не хотіла так просто віддавати свого „молодшого брата”, Україну.
- Після захоплення Харкова та Полтави більшовики спрямували своє п’ятитисячне військо під проводом Муравйова на Київ.
- Що ближче було до Києва, то жорстокішою була боротьба. Зупинити ці сили було нікому.
- Саме тому на станцію Крути, яка була воротами до Києва, прибув нашвидкуруч зібраний загін юнаків під командуванням сотника Омельченка. Загін складався із гімназистів 6, 7, 8 класів.
- Саме вони і спробували перепинити шлях радянським військам.
- Запис до лав юних захисників Центральної ради відбувався добровільно. 15 січня 1918 року на зборах другої Української Ради імені Кирило-Мефодіївського братства студент гімназії Микола Тригуб зачарував гімназистів своєю патріотичністю: «Вступайте до студентського куреня! Закликаю лише тих, хто вірить в Україну і готовий за неї померти. Зберемось і вирушимо на фронт. Ось і все».
- Студенти підходили до столу, записувалися до студентського куреня січових стрільців. 28 січня поїзд вирушив зі станції Київ і наступного дня прибув на станцію Крути. Їх було приблизно 300 чоловік.
- Це були переважно учні середніх шкіл, що ніколи не тримали у руках зброї і навіть не мали елементарної військової підготовки.
- Курінь одразу ж був розгорнений у лаву проти більшовицьких сил. Сміливо йшли юнаки на січ. У глибокому снігу, при морозі -15 С°, у своїх гімназистських шинелях залягли вони в сніг.
- Більшовики не зупинялися, вони відчували свою перевагу, бо їх було до 6-ти тисяч бійців...що для них ця жменька безвусих юнаків.
- Це був перший і останній бій юних захисників української незалежності,
- Ось так опинилась молодь під Крутами, тими Крутами, що стали трагедією,
рівночасно гордістю України.
- Юнаки не знали, яка сила-силенна більшовиків іде на них. Їх було 300 проти шеститисячної армії. Половина з них впало в бою, а половину забрали в полон, довго й жорстоко катували.
- Та не впали вони на коліна, не просили пощади, помилування. Вони мужньо зустріли вирок суду.
- А він був такий: поранених відправити до Харкова, а решту — розстріляти.
- Наближалась страшна хвилина. Скалічені юнаки перед обличчям смерті не занепали духом. Учень сьомого класу гімназії Григорій Папський сильним голосом починає співати: «Ще не вмерла Україна». Всі товариші підхоплюють. І пісня дужчає, спів лине по всій Україні.
- Дивним способом урятувалися поранені, яких доставили до Харкова. Лікарі-українці допомогли їм втекти з лазарету, інакше не минула б їх доля товаришів. - - Видно, для того їх порятував Господь, щоб через них дійшла до нас правда про мученицьку смерть юних героїв.
- Загинув увесь студентський курінь. Загинули юнаки славною смертю, смертю героїв, віддавши своє молоде життя за Україну, показавши, що воля українського народу до визволення є твердою і непереможною.
Пісня «Бій під Крутами»
- Послухай, як шумлять жита,
Де стільки літ буяли січі
І смерть дивилася у вічі ,
І воля марилась свята.
- Послухай стогін і збуди
Порив душі, надії квіти ;
Чиї сини, чиї ми діти?
Спитай і сам себе суди.
- Земля кипіла навкруги
Вмирало юне покоління…
- Послухай, стогне як коріння ,
Котре зрубали вороги.
- Послухай вікові пісні
І власну вимости дорогу,
- І присягни собі і Богу,
Що не відступиш в боротьбі.
- Поїзди, проходячи повз цю маленьку станцію, стишують хід, а в день, коли сталася трагедія, тривожно сигналять...
- Немов будять приспану й присипану порохом забуття за часів СРСР нашу пам’ять про тих, хто поклав голову в цих полях, захищаючи незалежність молодої Української держави. Передчасно зів’ялий цвіт, юні романтики...
- День помирав, як недобитий лебідь,
Ніч перейняла невимовний біль.
Здригнулись зорі в сполотнілім небі
І тихо подали в криваву заметіль.
- Стогнали Крути і молився вітер,
Цілуючи скривавлені сліди:
Вас мало, діти, вас так мало, діти,
Супроти п’яної московської орди.
- В пекучий сніг… Навзнак. Не на коліна.
Заплакав місяць в зоряну блакить.
Всі – як один… Кріпися Україно,
Хоч їхня смерть вовік не відболить.
- Існувало багато версій, чому сталися трагічні події під Крутами.
- У загибелі студентів звинувачували керівництво українських збройних сил, яке кинуло їх напризволяще перед загрозою сильного і небезпечного ворога.
- Останні розвідки доводять, що командування армії УНР розуміло стратегічну важливість оборони бахмацького напряму. Туди передбачалося відправити частину Гайдамацього кошу Слобідської України на чолі з Симоном Петлюрою, але ці плани зазнали краху через січневі події у Києві.
- Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.
- Вже в березні 1918 року, після підписання більшовиками Брестської мирної угоди і з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій могилі у Києві.
- Тіла 27 вояків-студентів було перевезено до Києва, де відбулася громадська жалоба і поховання.
- На Аскольдовій могилі
Поховали їх –
Тридцять мучнів-українців,
Славних молодих...
- На Аскольдовій могилі
Український цвіт! –
- По кривавій по дорозі
Нам іти у світ.
- На кого посміла знятись
Зрадницька рука?
Квітне сонце, – грає вітер
І Дніпро-ріка...
- На кого завзявся воїн?
Боже, покарай!
Понад все вони любили
Свій коханий край.
- Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих.
На Аскольдовій Могилі
Поховали їх.
- Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров’ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі.
- Вони – студенти, курсанти, школярі – виявилися у своєму патріотизмові вище за класові інтереси і, коли постала потреба, без вагань віддали молоде життя в ім'я волі свого народу.
- В масштабах всесвітньої історії ця битва зовсім невеличка. Вона не є зразком військового мистецтва. Просто це – символ нескореного духу нашої нації.
- Нехай пам'ять про наших героїв, що загинули під Крутами, буде вічною.
- Народе мій, для всіх завжди відкритий,
Не вір, що воля з'явиться сама,
Не дай себе підступно обдурити,
Мовляв, дороги іншої нема.
- Не вір невтомним брехунам пихатим.
На жаль, такі синочки в тебе є,
Що все на світі ладні обібрати,
Купити, перезрадити, продати,
Священну волю навіть розіп'яти,
Покривдить рідну матір, осміяти,
щоб тільки крісло втримати своє.
- Народе мій, великий, український,
Як буде в тебе воленька свята,
То буде й коровай, і мед по вінця,
Не зразу, та на вічнії літа.
- Крути ввійшли в історію України як символ національної честі. Ті, хто загинув у битві під Кругами назавжди залишаться в нашій пам'яті. Вони полягли, щоб ми сьогодні жили у вільній і незалежній Українській державі.
- Заспіваймо разом гімн нашої держави…..заспіваймо разом….як колись…за нього, за його право жити стояли в скривавленому снігу юні патріоти…… юні твої сини, Україно…
Спільне виконання Гімну