Літературу ХХ ст. неможливо уявити без модернізму та авангардизму. Поява модернізму зумовлена соціально-політичними (відмежування від суспільних проблем, інтенсивна атеїзація свідомості) і суто художніми проблемами (реалізм “приївся”, тривали пошуки нових змісту і форм). Але паралельно з модернізмом продовжує існувати жанр класичного реалізму.
Е.М.Ремарк Дж.Олдінгтон Е.Хемінгуей Ф.С.Фіцджеральд “Загублене покоління” Під трагічним знаком Першої світової війни творили представники “загубленого покоління” – Еріх Марія Ремарк, Річард Олдінгтон, Ернест Хемінгуей, Френсіс Скотт Фіцджеральд. Головна тема їх творів – безглуздя війни, фізичне і моральне каліцтво її учасників, втрата цілого покоління.
Б.Брехт Ф.Г.Лорка Л.Арагон Ю.Фучик З приходом до влади в Німеччині фашистів антивоєнна тема набула більш конкретного звучання. Протест проти фашизму звучить у творах Бертольда Брехта (“Матуся Кураж та її діти”), поезії Федерико Гарсія Лорки та Луї Арагона, творчості страченого після арешту гестапо Юліуса Фучика (“Репортаж із зашморгом на шиї”).
Р.Тагор А.Франс Б.Шоу Реалізм У своїх творах індійський письменник Рабіндранат Тагор відстоював національну незалежність Індії. Анатоль Франс, автор роману “Острів пінгвінів”, критикує в ньому сучасне йому суспільство. Англійський драматург Бернард Шоу відкрив нову сторінку в історії театру.
Соціалістичний реалізм У першій половині ХХ століття в країнах з тоталітарними режимами створилися особливі умови для розвитку літератури, які полягали в державному регулюванні офіційної літератури і репресіях проти носіїв демократичних ідей. Засобами поезії і прози створювався міф про державу-благодійницю. Єдиним методом було проголошено “соціалістичний реалізм”.
Родоначальником соціалістичного реалізму в СРСР проголошено Максима Горького (Олексія Пєшкова). За своєю сутністю його твори були пропагандою не того життя, що було в СРСР, а того, яке мало бути в уяві режиму. Драма Горького в тому, що цей непересічний письменник лишився в пам’яті лише як співець комунізму.
М.Шолохов О.Толстой О.Фадєєв Теоретики соціалістичного реалізму вимагали від письменників “оптимізувати” історію й сучасність, “приборкати” вперті факти і таким чином штовхали письменників на компроміси, на зображення неправди (“Піднята цілина” Михайла Шолохова, “Хліб” Олексія Толстого, другий варіант “Молодої гвардії” Олександра Фадєєва).
Є.Замятін А.Платонов Ще одним з таких засобів став роман-антиутопія. Класичні зразки цього жанру – “Ми” Євгена Замятіна. Автор “Чевенгура”, “Котловану”, “Ювенільного моря” Андрій Платонов наділяє своїх героїв своєрідною “вимученою”, “поламаною” мовою, яка насправді є лише адекватним відображенням їх свідомості.
Езра Паунд Один з найяскравіших і найсуперечливіших американських поетів. Майже 40 років прожив в еміграції, пов'язав свою долю з італійським фашизмом. Пройшов божевільню і ув'язнення. На його думку, США погрузла в лихварському практицизмі, за що поплатилася неміччю і потворністю своєї культури. Зневіра в американських цінностях життя і призвела до захоплення фашизмом.
М.Гумільов А.Ахматова О.Мандельштам С.Городецький Акмеїзм Літературний напрямок, зміст якого полягає у протиставленні “містики” суспільних зв'язків і відносин цінностям матеріальної природи, “стихії” єства. Засновником акмеїзму в Росії став Микола Гумільов (“Жираф”), його погляди підтримували Анна Ахматова, Осип Мандельштам, Сергій Городецький.
Володимир Маяковський Велимир Хлєбніков Микола Бурлюк Давид Бурлюк Футуризм Полягає у повному розриві з традиційною культурою. Загальною основою його було відчуття “неминучості краху старого мотлоху” і прагнення передбачити і усвідомити через мистецтво “неминучий світовий переворот” і народження “нового людства”. Представники:
Гомес де ла Серна Борис Пастернак Микола Клюєв Сергій Єсенін Творчість іспанського поета-футуриста Гомеса де ла Серни та рання лірика Володимира Маяковського можуть правити за зразок футуризму. На початку свого творчого шляху захоплювався футуризмом Борис Пастернак. Також до цієї течії належали Микола Клюєв та Сергій Єсенін.
Арп Ганс (1887-1966) - німецький і французький скульптор, художник, графік, поет німецького походження, представник абстракціонізму і дадаїзму. Дадаїзм Склався у Швейцарії як протест проти Першої світової війни. Він полягає в ірраціоналізмі, нігілістичному антиестетизмі, у своєрідному художньому епатажі, у нісенітницьких словосполученнях слів і звуків.
Література мала традиційно великий вплив на суспільну свідомість. Саме тому правлячі режими прагнули спрямувати її розвиток у вигідне русло, зробити своєю опорою. Письменники і поети нерідко опинялися в центрі політичних подій, і треба було мати силу волі й талант, щоб не зрадити правді історії.