1
Клас: 4
Предмет: Літературне читання
Тема: Коли щось робиш, думай і про наслідки. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело».
Мета:
- удосконалювати навички виразного і правильного читання, літературного аналізу твору;
- розвивати в учнів допитливість, інтерес до навколишнього життя;
- викликати бажання брати краще з літературних джерел для самовиховання.
Формування ключових компетентностей:
інформаційному просторі, володіти і оперувати інформацією
Обладнання: підручник О.Савченко, І. Красуцька «Українська мова та читання» 2 частина 4 клас», презентація, відео малюнки-ілюстрації до оповідання, портрет В.О. Сухомлинського, картки із завданнями для групової роботи, цеглинки LEGO, звукозаписи, мультимедійне обладнання, завдання до ігор, роздатковий матеріал
Хід уроку:
І. Організація класу
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Який розділ вивчаємо?
Які вірші запам’ятали? Оповідання?
– Зараз перевіримо, як уважно ви читали вірш «Скільки річок в Україні?». Літературний диктант
А всього в Україні майже 73 тис. великих і малих річок.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- У якому б районі країни ми не жили, всюди знайдеться своє джерело. Люди ходять туди по воду, яку вважають цілющою. Часто місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заростає ні влітку, ні взимку.
- Автором сьогоднішнього твору є Василь Сухомлинський. Деякі факти з життя В.Сухомлинського вам нагадають Віталіна та Олексій.
- У своїх творах Василь Сухомлинський розповідає про такі випадки з життя людей, коли в начебто звичайних ситуаціях їм відкривається щось важливе і несподіване в людських стосунках, поведінці.
- А сьогодні ми будемо читати, аналізувати, досліджувати оповідання про те, що може трапитися, якщо люди будуть недбало ставитися до природи. Причину і наслідок вчинки людей.
ІV. Опрацювання оповідання Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело».
Прочитайте. Скільки значень має це слово
ДЖЕРЕЛО́
(потік води, що утворюється внаслідок виходу підземних вод на поверхню землі) Ключ Криниця
ДЖЕРЕЛО́ (те, що дає початок чомусь, звідки постає, на чому ґрунтується щось) Початок Основа Зародок
Фразеологізм (слово або сполучення слів вжиті у непритаманній властивості значень даного слова)
Бити джерелом(ключем)
б) уточнення лексичного значення слів (робота у мініпідручниках)
- Прочитайте в лівій колонці тлумачення слів і доберіть до них із правої колонки відповіді слова.
Мул - подрібнений ґрунт, що відкладається на дні водойм.
Балка - яр з пологими схилами.
Бувальщина - оповідання про давнину, про те, що було насправді.
Пустир - незабудоване, запущене місце.
Призвід— приклад для наслідування.
Жовті Води - село (сьогодні — місто) у Дніпропетровській області.
Околиця - віддалена від центру частина поселення.
Неприкаяні - люди, які не знаходять собі постійного місця, не знають, чим зайнятися
2. Читання тексту
Читання тексту учнями.
І і ІІ абзаци—аудіо запис
ІІІ абзац—“дощиком”;
IVабзац—“буксиром”;
До кінця—мовчки.
3. Первинне сприйняття оповідання
Тестування «Так чи ні» (цеглинки LEGO)
На місці цього пустиря, багато років тому був глибокий ставок. (Так)
Викопали тут ставок запорожці перед битвою під Жовтими Водами. (Ні )
Зійшлися селяни на раду й ухвалили; кожен, хто скупався у ставку мусить набрати відро мулу і висипати в поле. (Так)
Та ось хтозна - звідки приїхала в село сім’я. Усіх їх прозвали Роботящими. (Ні)
Сім’я складалася з вісьмох осіб? (Так)
Поселилися вони на околиці села і до ставка ніколи не ходили. (Ні)
Багато підлітків, а потім і дорослих перестали купатися в ставку. (Ні)
Кожному думалось « На мій вік вистачить.» (Так)
І ставок щез. Тільки спогад про нього лишився. (Так)
Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає. (Так)
- Хто є головними героями оповідання? (селяни, сім’я, ставок).
- То розповідав дітям бувальщину? (вчитель).
4. Аналіз змісту твору. Вибіркове читання.
Історична довідка. Битва під Жовтими Водами відбулася у 1648р.
Козацьке військо під керівництвом Богдана Хмельницького
18-тисячну польську армію
Як визначити скільки років тому було засновано це селище?
2022-1648 = 374 роки
5. Вправа «Дочитай речення».
- Знайти і дочитати речення:
V. Мовно-логічні завдання
(робота в трійках; 1 учень працює окремо із малюнковим планом).
2. Підтвердіть чи заперечте твердження (записані на дошці). Аргументуйте свій вибір:
3 |
|
Ставок мулом заносить. |
6 |
|
Старий звичай забули. |
7 |
|
І ставок щез. |
4 |
|
Зійшлися селяни на раду. |
5 |
|
Ставок став чистішим і глибшим. |
2 |
|
То старовинне козацьке село. |
1 |
|
На березі росли верби. |
8 |
|
Не забувай про джерело |
3. Прогнозування. (робота в групах)
- Що було б, якби люди не ухвалили угоду на сільській раді?
- Як могли б розгорнутися події, якби нова сім’я дотримувалася і виконувала ухвалу сільської ради?
- Що хотів автор сказати своїм читачам, до чого закликає?
- Кому симпатизує автор? Кого засуджує?
10. Висновки.
- Які слова тексту передають головну думку? (Напившись води, не забувайте про джерело, з якого вона витікає). Як ви його розумієте?
Василь Сухомлинський сказав, що
МОВА – ТО ЦІЛЮЩЕ НАРОДНЕ ДЖЕРЕЛО, І ХТО НЕ ПРИПАДЕ ДО НЬОГО ВУСТАМИ, ТОЙ САМ ВСИХАЄ ВІД СПРАГИ.
VІ. Підсумок уроку. - Все наше життя – це вчинки, дії. Хороші чи погані, продумані чи нерозважливі, корисні або шкідливі.
Від чого залежить вчинок? Що лежить в основі наших дій? Чи завжди ми прораховуємо, передбачаємо наслідки наших вчинків?
VІІ. Домашнє завдання.
Перечитати оповідання Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело» і написати власне висловлювання (5-7 речень), яке розкриє головну думку оповідання.