Урок "Леся Українка « Давня весна»"

Про матеріал
Урок створений з метою розширити знання учнів про життя і творчість Л. Українки; формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів, викликати захоплення великою силою волі поетеси
Перегляд файлу

 

                  Читання 4 клас

ТемаЛеся Українка « Давня весна»

Мета. Розширити знання учнів про життя і творчість Л. Українки; формувати навички виразного читання, вміння відчувати емоційний зміст поезії, зв’язно висловлювати свої думки, збагачувати словниковий запас учнів, викликати захоплення великою силою волі поетеси

Обладнання: портрет,виставка книг,проектор, презентація

                             Хід уроку

І. Організація учнів до уроку

-Станьте , діти, підтягніться,

 Одне одному всміхніться і

 подаруйте нашим гостям сердечне вітання

           ІІ.. Перевірка домашнього завдання

( фронтальне опитування)

  1. З яким віршем Л.Українки ми познайомилися на попередньому уроці?
  2. Що сталося із квіткою?
  3. 3. Які слова можете підібрати до квітки характеризуючи її сутність?
  4.  Якими були прощальні слова квітки?
  5. Чому квітка загинула?Чому квітка сумувала у гучному залі, де грала музика, всі танцювали?
  6. Чого не помічали пани на святі?
  7. Придумайте спонукальні речення до твору.

 (клас поділений на 4 групи - «Драматурги», «Біографи»,«Читці», «Дослідники» ).

 

ІІІ. Актуалізація опрних знань.

 

Перегляд 1 слайду презентації.

 

З портрета дивиться на нас

Відома поетеса.

Це гордість нашої землі

Нескорена , незламна Леся

 

1. Інсценізація уривка «Дівчинка з Полісся» - свою роботу демонструють «Драматурги». Перегляд     2 слайду презентації.

(На стільці сидить Леся, вишиває .

До Лесі підходить брат Михайлик )

- Лесю, що ти вишиваєш?

- Вишиваю, Михайлику, рушничок на Великдень

- Який гарний буде!

-  Так, я хочу, щоб він був ще кращий, ніж сорочка, що я таткові вишивала.

- Леся, матуся кажуть, що ти дуже схожа на тата: і ззовні,  і вдачею.

- Мені б хотілось бути схожою на тата, бо він сильний, справедливий і лагідний.

- Лесю, ходімо трішки пограємось з дітьми.

-  Ходімо. Тільки треба маму попередити.

 Дівчата. Лесю, йди до нас віночки плести. У тебе завжди такі гарні віночки виходять.

Леся. Мене моя улюблена тітонька Єля навчила вінки плести. А тепер вона так далеко!

Дівчата. А чому твою тітоньку до Сибіру заслали?

Леся. Бо вона понад усе на світі любила нашу прекрасну мову, нашу рідну Україну.

Михайлик. А послухайте-но, якого вірша Леся написала тітці Єлі.

(Читає вірш ‘Надія’)

Дівчинка.  А скажи, Лесю, як вона пишуться – вірші?

Леся. Я й сама не знаю, Марічко. Матуся кажуть, що це Бог допомагає.

( Дівчата одягають віночки. До них наближаються хлопці.)

Хлопці. Ой, дівчата, які ви гарні! Справжні красуні!

Хлопець. Лесю, ти така гарна, як мавка лісова.

Леся. А хіба ти бачив мавку?

Хлопець. Ні, я не бачив, але бабуся кажуть, що вони дуже гарні.

Дівчинка. Лесю, а чи правда,що ти одного разу бігала до лісу, щоб побачити мавку?

Леся. Правда. Мені так хотілось її побачити!

Хлопець. І ти не боялась?

Леся. А чого її боятися. Мені дядько Левко розповідав, що мавки гарні та добрі. Вони ліс охороняють.

Хлопець. А мені матуся розповідала, що одна мавка зустріла в лісі хлопця і закохалася в нього. А той хлопець її полюбив, але одружився на іншій жінці. А нещасну мавку забрав той, хто у скелі сидить.

Леся. Шкода. Бідна Мавка!

Хлопець. А давайте краще підемо до старої хати і Леся нам почитає про гайдамаків, що Тарас Шевченко написав.

Хлопець. Чи почитаєш, Лесю?

Леся. Чому б ні? Ходімо!

 

2. Повторення біографії Л.Українки. 1. Бесіда вчителя

1.Сьогодні наш  урок  ми присвячуємо  великій поетесі, славній дочці українського народу  ЛесіУкраїнці. У попередніх класах , на попередніх уроках ми ознайомилися з біографією Лесі,вивчили кілька поезій.

Урок,який ми проведемо зараз,повинен відкрити вам нові сторінки життя Лесі, познайомити із новим віршем.

 

3. Перегляд слайдів. «Біографи» пригадують інформацію про Л.Українку.

 

3 - 4 слайд – дата народження

5 слайд -  батьки

6 – 8 слайд – діти Косачів

9 слайд – перші досягнення

10 - 11  слайд – ранні поезії

12 слайд – початок хвороби

13 слайд – одруження

14 - 16 слайд – твори Лесі Українки

17-18 слайд – смерть

19 слайд – місце поховання

20 слайд - пам'ять про Лесю

 

«Дослідники» доповнюють новими фактами.

 

Перегляд 21 слайду ( тести)

1. Поетеса народилася у 1871 році

   а) 25 січня

   б) 25 лютого

   в) 9 березня

 

2. Літературний псевдонім матері

   а) Марійка Підгірянка

   б) Олена Пчілка

   в) Наталя Забіла

 

3. Який перший вірш написала Леся?

   а) « Конвалія»

   б)« Вишеньки»

   в) « Надія»

 

4. Справжнє прізвище Л. Українки

   а)  Лариса Письменна

   б) Леся Мовчун

   в) Лариса Косач – Квітка

 

5. Хто допоміг дібрати псевдонім?

   а) Мама

   б) Тато

   в) Тітка

 

6. Доля Лесі була нелегкою тому, що…

 

   а) її вигнали з України

   б) за вірші посадили у тюрму

          в) вона сильно захворіла

 

        7.Похована Леся Українка

   а)  у Львові

   б) у Києві

   в) Грузії

 

4. Група  «Читці» декламує кілька віршів вивчених у попередніх класах.

“Онде балочка весела”

     -Яка основна мета твору?

“Я була малою горда…”

     - Які риси характеру були притаманні Лесі?

“Мамо, іде вже зима”

     _Чому пташину не лякали ні холод, ні голод?

 

ІV.  Вивчення нового матеріалу

 

  1. Зараз ми знову поринемо у чудову Лесину поезію та ознайомимось з віршем « Давня весна»

_ Пригадайте, які почуття у вас виникають, коли ви помічаєте прихід весни?

Ласкаво посміхається сонечко, скресає лід на річках, чисте повітря наповнює ваші груди, із землі витикається списами перші квіточки, появлються бруньки. А скільки радості виникає при зустрічі із  лелекою. Все  оживає, народжується.

 

2. Читання вірша вчителем

- Які почуття викликає у вас цей вірш?

Вірш возвеличує красу весняної природи,прихід весни впливає на хвороб

ливий стан поетеси,вона повністю забуває про свій стан, про те що вона самотня зі своїм горем.

 

3. Словникова робота.

   Дар, давня, летіла мов стокрила

 

4.Читання вірша учнями. Гра” Квіточка” (диктором)

 

5. Фізкультхвилинка

 

6. Бесіда по прочитаному

- Від чийого імені ведеться розповідь?

 - Яким спочатку був настрій дівчинки?

- Чому вона була дуже сумна?

- Який подарунок принесла весна поетесі?

- Як потім змінився настрій дівчинки?

- Що вона відчувала?

- Чи змінюється інтонація під час читання вірша?

- У яких рядках описано пробудження природи від                     імені живої істоти.

 Прочитайте ці рядки.

 

7. Мовчазно логічне завдання. Робота в парах

- з’єднати слова записані влівій колонці з правою колонкою так, щоб утворилися словосполучення з вірша.

Весна                                    хвора й самотна

Вітер                                    сипала квітки

У вікно                                ніколи не забуде

Лежала                                заглянули квітки

Душа                                    волю заспівав

8. Гра “Знайди риму”

              Мила   - (стокрила)

              Квітки – (пташки)

              Загомоніло – (бриніло)

              Луна – (самотна)

              Настала – (придбала)

              Ясна – (весна)

              До мене - (зелене)

              Гілки –(квітки)

             Хатині – (пташині)

             Заспівав – (прислав)

             Не забуде -  (не буде)

             Дала – (цвіла)

9. Гра для кмітливих: Складання прислів’їв:

 

   Вода потекла – весну ( принесла)

   Грак угорі – весна (надворі)

   Весняний дощ – трава (росте)

   Матінка весна – усім (красна)

 

10. Робота за ілюстрацією Любові Іванової 

            “ Лесині    весни”

 

- Кого зображено на малюнку?

_ Які використані кольори?

  • Який настрій вони створюють?
  • Чи можливо зрозуміти Лесину любов до природи?
  •  Що допомагає це зрозуміти?

 

 

11.Слухання пісні « Давня весна»     22 слайд

 

Творчі надбання Лесі Українки вивчаються донині в школах, вищих учбових закладах, організовуються різні вечори, вікторини, літературні виставки. Малеча використовує у своїх іграх весняночки Лесі Українки. Зокрема:” Подоляночка”,” Женьчик- бреньчик, ” “Зайчик ”. ЇЇ твори покладені на музику. Я пропоную вашій увазі створений кліп на вірш, з яким ми сьогодні познайомилися.

 

V. Підсумок уроку.

  • Чого можна навчитися у Лесі Українки?

( Відповіді дітей.)

 

Перегляд 23 слайду презентації.

Твого слова співучого сила

 Кличе нас до щасливих висот

 У віршах свій народ ти любила

 І тебе не забуде народ!

 

Життя Лесі – це подвиг митця. Її мудрість, вічна боротьба із життям, її сильна любов до рідного краю – це все підносить її в очах сучасності. Видатні поети ніколи не залишають нас, вони відходять у безсмертя.

 

Леся дуже любила свій край, вона цінувала традиції. Носила на голові віночок. Кожна квітка була оберегом поетичної квітки України.

Одну із них ми подаруємо нашим гостям, як символ вічної краси і любові.

Нехай весна цвіте у ваших душах,

 

Не стерлась райдужна сторінка

Не вмерла пісня лісова

Безсмертна  Леся Українка

Була і є повік жива

 

VІ. Домашнє завдання

1. Вивчити вірш напам’ять

2.Творча робота на тему

 « Я- художній редактор» -намалювати ілюстрацію   до вірша.

Створити родовідне дерево сімї Косачів

 

1

 

doc
До підручника
Літературне читання 4 клас (Богданець-Білоскаленко Н. І, Зоряна М. І .)
Додано
18 жовтня 2022
Переглядів
670
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку