Розробка уроку літературного читання. 4 клас.
Тема. Василь Сухомлинський «Не забувай про джерело»
Мета: активізувати знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; розвивати вміння аналізувати, передбачати, структурувати текст, висловлювати свою думку, виділяти головне; розвивати мовленнєву компетентність; удосконалювати вміння виділяти й пояснювати зв’язок між причиною та наслідком; відпрацювати навички правильного читання; коригувати мовлення учнів; виховувати в учнів відповідальність за власні вчинки.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організація класу.
1. Девіз уроку: 1 слайд
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися,а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати,
Дружно і плідно працювати.
2. Психологічна настанова на урок « Тру-ля-ля день народження у короля» .
Вправа «Вітання: «долонька» , (лего)» 2 слайд
3. Вправа «Очікування» 3 слайд
-Яким би ви хотіли, щоб був у нас урок?
(Відповіді учнів: цікавим, навчальним, творчим, світлим.)
-Що ви очікуєте від уроку? (дізнатися про щось нове, виразно читати, орієнтуватися в структурі твору).
-Я сподіваюся, що сьогоднішній урок буде уроком натхнення, творчості, продуктивності.
4. Рутини уроку 4 слайд
-А якими для цього повинні бути ви?
(дисциплінованими, уважними, зібраними,активними,кмітливими) –
- А щоб наша праця була плідною слід дотримуватися таких правил:
1. Правило піднятої руки.
2. Дружна праця в групах.
3. Уважно слухати учителя та учнів.
4. Активно і творчо працювати.
5.Артикуляційні вправи 5 слайд
6.Гра «Доповнення» (мовленнєва розминка) 6 слайд
…(джерельна) вода дає життя
Всьому живому в світі
Якщо живе чиста вода
Тоді земля у цвіті
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів.
-Зі слів потрібно скласти прислів’я :
до джерела,хоче, Хто, води, нехай,іде,чистої 7 слайд
(Хто хоче чистої води, нехай іде до джерела). -А що таке джерело?
(За визначенням, природний вихід підземних вод на поверхню – це джерело.)
Місце, звідки б’є джерело, облагороджують, і стежка до нього не заросте ні взимку, ні влітку.
2.Оголошення теми уроку. 8 слайд
- Сьогодні ми звернемося до майстра людської душі та добрих справ, який написав повчальне оповідання «Не забувай про джерело».
-Погляньте на екран (на екрані – портрет В. О. Сухомлинського) - Чи знаєте ви цього письменника ? Хто він?
ІІІ Сприймання та усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа «Знаю сам, поділюся з іншими». 9-10 слайд
Народився Василь Сухомлинський у селі Василівка Кіровоградського району в незаможній сім’ї. Батько працював столярем і теслярем, майстрував колеса і музичні інструменти. Мама, Оксана Юдівна, працювала у колгоспі, а зимовими вечорами сиділа над своїм шиттям і розказувала дітям казки. У цій родині, крім Василя, було ще троє дітей – Іван, Сергій і Меланія. Розповідають, батьки ніколи не карали дітей. Може, тому усі вони вибрали професію педагога.
Василь ріс жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби і пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити. Одного разу Василь із товаришами пішки пройшли 45 кілометрів, аби купити фарби.
Після закінчення Полтавського педагогічного інституту Василь Сухомлинський 35 років працював вчителем і директором школи.
32 роки Василь Сухомлинський вів педагогічний щоденник, у якому записував свої спостереження за поведінкою учнів. А потім ці розповіді виливалися на папір і ставали книгами. Для молодших школярів він написав майже 1500 художніх мініатюр-казок, оповідань, легенд, притч, новел.
Загальний тираж його книг становить близько 4 млн. екземплярів на різних мовах народів нашої країни і світу.
Твори В. Сухомлинського видані 53-а мовами світу, загальним тиражем майже 15 млн. примірників. Книга «Серце віддаю дітям» перекладена на 30 мов світу і витримала 54 видання.
Помер Василь Сухомлинський
2 вересня 1970 року. Похований на кладовищі всього за 300 метрів від школи, якій віддав усе своє життя.
.
- Які твори ми вже читали в цьому розділі?(виставка творів Сухомлинського)
-А сьогодні ми опрацюємо ще один твір Василя Сухомлинського «Не забувай про джерело».
2. Робота з заголовком. Стратегія «Передбачення» 11 слайд
- Прочитайте заголовок. Яке речення за метою висловлювання? (Спонукальне)
- До чого закликає автор?
-Про що може йтися в оповіданні?
3.Первинне сприймання оповідання. 12 слайд
- Послухайте оповідання
4. Словникова робота 13-14 слайд
Уточнення лексичного значення слів. Вчитель читає пояснення, учні знаходять потрібне слово.
Оповідання про давнину: те, що було насправді (бувальщина)
Недобудоване, запущене місце (пустир)
Подрібнена земля, що відкладається на дні водойм (мул)
Місто у Дніпропетровській області (Жовті Води)
Приклад для наслідування (призвід)
Відчужений від людей,не знаходячи собі місця (неприкаяний)
5.Фізкультхвилинка 15 слайд
6. Стратегія «Порушення послідовності». Робота в групах.16-17 слайд
Завдання групам: відновити послідовність подій в плані.
План
1. Ставок став чистіший і глибший.
2. І ставок щез.
3. То старовинне козацьке село.
4. На березі росли верби.
5. Старий звичай забули.(4,3,1,5,2)
-Чи збулися ваші передбачення, ми перевіримо в кінці уроку
7. Тестування «Так чи ні» 18-19 слайд
-На місці цього пустиря, багато років тому був глибокий ставок. (Так)
-Викопали тут ставок запорожці після битви під Жовтими Водами. (Так)
-Зійшлися селяни на раду й ухвалили; кожен, хто скупався у ставку мусить набрати відро мулу і висипати в поле. (Так)
-Та ось хтозна- звідки приїхала в село сім’я. Усіх їх прозвали Неприкаяними. (Так)
-Поселилися вони на околиці села і до ставка ніколи не ходили. (Ні)
-Багато підлітків, а потім і дорослих перестали купатися в ставку. (Ні)
-Кожному думалось « На мій вік вистачить.» (Так)
-І ставок щез. Тільки спогад про нього лишився. (Так)
-Напившись води, не забувай про джерело, з якого вона витікає. (Так)
Фізкультхвилинка
Джерельце під вербою
Виблискує водою.
Прийду до нього й до ладу
Порозчищаю, обкладу.
Все дно камінням обмощу,
В пісок ні краплі не пущу.
Задзвенить і заспіва
Вода джерельна, мов жива
IV. Повторне читання тексту учнями і робота над текстом.
-Давайте попрацюємо над змістом оповідання 20 слайд
1. Читання ланцюжком 21 слайд
2.Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
-Хто розповів учням бувальщину?
-Що було на місці пустиря?
-Прочитайте, яким був ставок і природа біля нього?
-Хто викопав цей ставок?
-Для чого козаки його викопали?
-Що ухвалили селяни на своїй раді?
-Як люди дотримували ухвали?
-Хто першим перестав виносити мул? Чому?
-Прочитайте, як підлітки пояснювали свій вчинок.
-Чому багато селян стали купатися вночі?
-Що стали помічати старі люди?
-Як розумієте вислів «лихий призвід людям заохота»?
-Що сталося внаслідок бездіяльності людей?
3. Удосконалення навички читання. Вправа «Кидок – засічка» 22слайд
(За командою вчителя учні мовчки читають. Після команди «засічка»-зупиняються, роблять помітку олівцем. Потім читають ще раз. Після читання пересвідчуються, що прочитали більше.)
V. Узагальнююча бесіда за змістом твору.
1.Вправа «Мозковий штурм»
-Які слова передають головну думку твору?
-Як ви їх розумієте?
-Яка група правильно склала план твору?
-Чиє передбачення справдилося?
Чудово подорожувати Україною, та час повертатись додому до рідного міста. Улюблені куточки України ви відобразили в малюнках, які приготували до сьогоднішнього уроку. Подорожуючи рідною країною, ми впевнились, що народились і живемо на такій чудовій мальовничій землі!
VI. Підсумок уроку.
1.Вправа « Прес»
Я вважаю..
Тому, що…
Отже, таким чином
2.Вправа « Коло ідей» 23 слайд
- Що автор схвалює, а що засуджує?
Висновок: напившись води, не забувайте про джерело, з якого витікає вона.
2.Метод «Незакінчене речення» 24 слайд
- Дайте відповіді на такі запитання: «Що я знаю, умію, ціную?»
Я знаю - ( В. О. Сухомлинський – вчений, письменник, вчитель. В 2018 році виповнюється 100 років від дня його народження. Джерела, річки та озера треба оберігати).
Я умію - (Давати відповіді на запитання, виконувати різні завдання, робити висновки, орієнтуватись в структурі твору, визначати головну думку).
Я ціную - (Власну думку і думку товаришів. Набуті знання та вміння. Корисні поради).
3.Вправа «Крісло автора» 25 слайд
-Що я можу зробити для природи
4. Самоцінювання. Вправа «Світлофор» (лего) 26 слайд
VII. Домашнє завдання. 27 слайд
Підручник. Автор О. Савченко с.90-92, прочитати і переказати, відповідати на запитання, підібрати прислів’я чи приказки про воду.