Літературний КВК на тему:''Йдемо з дитинства до Шевченка''

Про матеріал
Узагальнення і систематизація знань з творчості Т.Г.Шевченка у вигляді літературного КВК для учнів 6 класів
Перегляд файлу

    Літературний КВК на тему:

« Йдемо з  дитинства до               Шевченка»

 

Мета:

  • закріпити, узагальнити та систематизувати знання учнів про життя та творчість Т.Г.Шевченка;
  • розвивати навички виразного читання ліричних творів, уміння висловлювати свої думки з приводу прочитаного;
  • виховувати повагу й  шану до поетичної спадщини великого сина України.

Тип уроку:  узагальнення та систематизація знань.

 Форма уроку:  урок - КВК.

Обладнання: виставка творів Т.Г.Шевченка; портрет поета; ілюстрації до творів ; газети, виготовлені учнями.

                     Хід уроку

 

                                                                            І мене в сім’ї великій,

                                                                            В сім’ї вольній, новій,

                                                                            Не забудьте пом’янути

                                                                            Незлим, тихим словом…

                                                                                             Т.Г.Шевченко

 

 

   Вступне слово вчителя

   Сьогодні  у нас дещо незвичайний  урок — урок - КВК.  Сьогодні ми ще раз (і це не востаннє) вшановуємо пам’ять Т. Г. Шевченка. Він вийшов з народу, жив з народом, і не тільки думкою, а й обставинами життя був з ним міцно і кровно зв’язаний. У  своєму «Заповіті» він так казав:

                           І мене в сім’ї великій,

                           В сімї вольній, новій,

                           Не забудьте пом’янути

                           Незлим, тихим словом…

  Сьогодні у нас змагаються дві команди: «Вербиченька» і «Пастушки». Команди створені з найсильніших,  найерудованіших , найкмітливіших учнів  6-А і 6-Б класів. Кожна команда, без сумніву, має своїх прихильників. Отже, підтримайте конкурсантів щирими посмішками і дружніми оплесками!

 І. Початок гри.

 До зали  запрошується команда «Пастушки».

( Команда «Пастушки» виходить  на сцену з піснею «Ой ходила дівчина бережком»).

Капітан

Команда: «Пастушки»

Девіз: «Йдемо з дитинства до Тараса! Вчимося змалку в Кобзаря любити Україну і мову нашу солов’їну!»

ВЧИТЕЛЬ. До зали запрошується команда «Вербиченька»

(Команда «Вербиченька» виходить із піснею «Ой на горі та й женці жнуть»).

Капітан

Команда: «Вербиченька»

 Девіз:    Бути, як Тарас:

               Вербичку плекати,

               Про Україну дбати!

ВЧИТЕЛЬ.    Судить сьогоднішнє змагання високоповажне й авторитетне журі.

    ( Представлення членів журі)

Слово для привітання надається команді «Пастушки»

Звернення до команди-суперниці: 

Зустрівши нас, пастушків,

Не надійтесь на перемогу без труднощів.

Ми готові до гідного двобою,

А перемогу бачимо за собою.

Із пастушка-сиротини,

Що писав і малював,

Забувши про чужу скотину,

Виріс мудрий Кобзар, що весь світ здивував.

Бажаємо вам показати вищий клас,

Щоб і сам здивувавсь у могилі Тарас.

Звернення до команди – суперниці:

А ми собі добре дбаємо:

Шевченка з любов’ю  вивчаємо.

Про журі не забуваємо і  в цій порі

Свою долю у ваші руки, шановні,вручаємо.

 

Слово для привітання надається команді «Вербиченька».

 

Звернення до команди-суперниці

Шевченко в пустелі вербичку зберіг,

Вона  бо наш символ і оберіг.

Будемо вірними батьку Тарасу,

Захистимо честь нашого класу!

Нам вихвалятись не до лиця:

Хто сильніший покаже дружня зустріч ця.

Якщо ж «Вербиченька» нас здолає,

Нехай кожен пам’ятає:

«Не я бю, верба б є».

Будьте великі, як верба,

Здорові, як вода,

Багаті, як земля,

Гарні, як весна,

А мудрі, як Тарас!

 

Звернення до журі:

А журі наше посміхається,

Бачачи нас, безумовно, втішається.

Ми ж його не розчаруємо,

Свою кмітливість і винахідливість подаруємо.

ВЧИТЕЛЬ. Ось ми і познайомились з командами, які сьогодні вирішили позмагатись, себе показати і на суперників подивитись, а головне,-- красним словом  возвеличатися , Шевченківським духом освятитися.

   Ітак, перше слово журі, перші підсумки.

                            (Журі оголошує підсумки першого конкурсу).

ВЧИТЕЛЬ. Пам’ятайте: «Щоб народу рідному служить, треба так, як Шевченко, на світі жить».

А тепер переходимо до конкурсів.

 

ІІ. Конкурсна частина.

  1. Конкурс: «Поетична розминка».

Завдання: члени кожної команди по черзі читають улюблену строфу із вір-шів Т.Г.Шевченка.

Умова: читать виразно, не збиваючись, із почуттям. Журі буде враховувати оригінальні творчі знахідки команд.

 

   2. Конкурс: «Вікторина».

Завдання: кожній команді пропонується по 8 запитань, на які ви повинні дати правильні та чіткі відповіді.

  1. команда

   1.Дата народження Т.Г.Шевченка. (9.03. 1814.)

   2.Скільки років і коли саме був поет в засланні?(10років,1847-1857.)

   3.З якого твору Т.Шевченка слова:

                                        …отоді я

                                        І лани ,і гори--

                                        Все покину і полину      

                                        До самого бога                            

                                        Молитися…Адо того 

                                             Я не знаю бога.

                                                               ( «Заповіт».)

4.Скільки сестер було у Тараса і як їх звали? ( Три, Катерина, Ярина, Марія.)

5.Назвіть декілька автобіографічних творів поета. («Якби ви знали паничі»,  «Мені тринадцятий минало», «Художник», «В неволі тяжко».)

6.Назва якого твору Шевченка складається з числівника та іменника? («Три літа».)

7.Де поховано поета? ( На Чернечій горі (тепер Тарасовій) у Каневі.)

 

8.З якого твору ці слова:    Чи єсть у бога люте зло,

                                              Щоб у тій хаті не жило?

                                                                 (« Якби ви знали паничі».)

 

                                              2  команда

1. Скільки братів було у Т.Г.Шевченка і як їх звали? ( Два, Микита та Йосип.)

2. З якого вірша ці рядки:

                                Аж страх погано:

                                У тім хорошому селі

                                Чорніше чорної землі

                                Блукають люди…    («І виріс я на чужині».)

3. Назвати твори або уривки з творів Шевченка, покладені на музику.  («Заповіт», «Реве та  стогне Дніпр широкий», «Думи мої», «Садок вишневий коло хати», «Така її доля», «По діброві вітер виє» тощо.)

4.Яка людина відіграла дуже важливу роль у житті поета: хто допоміг вику-пити Тараса Григоровича із кріпацтва? (А. Сошенко.)

5. Скільки років Шевченко був кріпаком і коли був звільнений із кріпацтва?   (24роки, звільнений у 1838році.)

6. Скільки було років Тарасу, коли він став сиротою? ( Коли йому було 9 років, вмерла мати,  11—батько.)

7.Який твір поета носить назву квітки, а який — дерева?  ( «Лілея», «Топо-ля».)

8. В якому році помер Т.Г.Шевченко? ( 9 березня 1861 року.)

( Журі підводить підсумки 1-го та 2-го конкурсів)

 

 

 

3.Конкурс капітанів.

Капітани отримують завдання  скласти невеликий віршик про поета, використовуючи слова: 

         1) калина, Україна, Шевченко, родина;

         2) Шевченко, вчить, книжки, любить.

В цей час конкурс болільників  (болільники кожної команди по черзі назива-ють прислів’я та приказки про Т.Г.Шевченка).

( Журі  підводить підсумки конкурсу капітанів)

 

4. Конкурс читців.

Виразно читати вірші — це велике мистецтво. І зараз ми з вами маємо можливість поринути в це мистецтво. Учасники команд готувались до цього конкурсу заздалегідь. Давайте їх послухаємо.

( Учасники читають поезії поета.) 

 

5. Конкурс  «Загадковий напис».

Завдання: прочитати рядочки  поезій Т.Г.Шевченка, зашифровані в криптограмах.

( Поки учасники розшифровують криптограми, учениця читає гумореску про Т.Г.Шевченка.)

                                         ГУМОРЕСКА

                                           На балу

                         Усе в цім домі не буденне —

                         Блищить, мигтить святковий зал,

                         Пахтить печене і варене.

                         Панота сходиться на бал.

                         Ось і Тарас серед загалу.

                         З дороги, всім панам на злість,

                         Пройшов собі в куточок залу,

                         Присів край столика і їсть.

                         Аж ось і пан сюди заходить,

                         Скривив лице своє бліде,

                          Єхидними очима водить

                          І прямо на Тараса йде.

                          Став перед ним, немов жердина:

                         --Чи не сказали б ви мені,

                          Чим відрізняється людина,

                          Звиніть, на слові, від свині?

                          А наш Тарас: -- Скажу охоче.

                          Дивитись, пане, треба в суть:

                          Людина їсть коли захоче,

                          Свиня ж — коли їй подадуть!

                                                                       / Д.Білоус./

 

6. Конкурс  художників. 

Пропонуємо вашій увазі ще один творчий конкурс — конкурс  художників-ілюстраторів «Кобзаря». Готуючись до КВК,  команди малювали ілюстрації до творів Т.Шевченка. Щоб захистити свої роботи, члени команди повинні відповісти на запитання:

 -- До якого твору ілюстрація?

 -- Чому обрали саме цей твір?

( Художники передають роботи журі).

 

7. Конкурс «Запитання-відповідь».

Команди ставлять одна одній по три запитання по творчості Т.Г.Шевченка.

 

8. Конкурс творчий (домашній).

Командам було запропоновано три  теми за творами Т.Г.Шевченка. Потрібно було обрати будь-яку та написати міні-твір.

Теми:   1) За що я люблю Шевченка.

             2) « Кобзар» у нашій родині.

             3) « На тиху розмову, на добреє слово Шевченко нас кликав й запро-

              шує знову…»

(Роботи передаються журі , журі підводить підсумки трьох останніх конкур-сів.)

9. Конкурс «Домашнє завдання».

    КВК, як і будь-яке дійство чи справа, має кінець. Так , на жаль, все хороше дуже швидко минає. Ми підійшли до завершального, дев’ятого  конкурсу –конкурсу «Домашнього завдання». Юні  актори підготували невеличкі інсце-нівки. Це гуморески Д.Білоуса, головною діючою особою якихє  Т.Г.Шевчен-ко.

( Журі підводить підсумки і визначає переможця. Команда-переможиця отри-мує призи. Всі учасники отримують календарики.)

ВЧИТЕЛЬ.  Дорогі учасники команд, болільники. Хай ваша стежина до Тараса переростає у широку дорогу до храму духовності, краси і правди, а Великий Кобзар хай буде тим світочем, який освітить вашу дорогу пізнання. Дякую всім, чий розум, серце і душа трудилися. Ідіть з дитинства до Тараса, ідіть усе життя. Доростайте до Кобзаря усім своїм життям, бо  ми в Україні таки український народ, за який Т.Шевченко карався, мучився, але не каявся.

 

 

 

 

Урок-ярмарок на тему: «Узагальнення й систематизація знань, умінь і навичок з теми «Іменник»

Мета:

  • узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Іменник як частина мови», корекція знань;
  • розвиток критичного мислення методом передбачення, логічного мислення, вміння аргументувати свої думки;
  • виховання свідомої потреби до знань, бережного ставлення до природи, свого здоров’я та надбань свого  народу, життєвої компетенції.

Тип уроку: узагальнення та систематизація знань.

 Форма проведення:  урок-ярмарок.

Обладнання: таблиця «Іменник як частина мови», ребус, картки, слайди із завданнями.

                          Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Поетична хвилинка

     ВЧИТЕЛЬ.  

                                        Мова

                    Ми з нею відомі усюди,

                    Усе в ній, що треба нам, є

                    Вона, як зоря пурпурова,

                    Що сяє з небесних висот,

                    І там, де звучить рідна мова,

                    Живе український народ.

                                             / Д. Білоус./

  Слово — найважливіша одиниця мови. Слів безліч, але існують вони не хао-тично, а об’єднані за певними ознаками  в частини  мови. Послухаймо, як про це сказав  Д.Білоус у вірші «Злитки золоті».

         (Учениця читає вірш Д.Білоуса «Злитки золоті».)

  Серед усіх частин мови важливе місце належить іменникові, «який узяв на плечі велике діло — визначати речі». Послухайте невеличку казочку про це.

                                          Казочка.  

    Одного разу частини Мови — діти однієї матері — зав’язали  суперечку. Вони ніяк не могли з’ясувати, хто з них найважливіший.  Іменник  поважно і гордовито промовив:

  --Годі вам хвалитися! Скажіть, хто приносить найбільше користі нашій матері  Мові? Безумовно, що я. Без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім істотам, предметам, подіям, яких одягаю у свої сім відмінків, два числа, три роди і чотири відміни. І в реченні можу виступати будь-яким членом…

    Отже, на сьогоднішньому уроці ми повторимо, узагальнимо, системати-зуємо, закріпимо і вдосконалимо знання про іменник як частину мови. Ваше завдання — показати , як ви вмієте              використовувати знання на практиці в ус-ному й писемному мовленні. А проведемо ми цей урок у вигляді уроку-яр-марку. Сьогодні ми будемо виконувати важливу і цікаву роботу. Щоб досягти успіху, треба всім працювати дружно, з великим бажанням, викорис-товуючи знання попередніх уроків.

                    1.Завдання   «Асоціативна ялинка».

--Які асоціації виникають у вас із словом іменник?

  (Учні записують свої асоціації на сніжинках і вішають їх на ялинку.)

ВЧИТЕЛЬ.  З давніх-давен  у багатьох  народів відбувається так, що, завер-шуючи яку-небудь серйозну справу, люди влаштовують свято або організо-вують виставку чи ярмарок. Я пропоную провести не просто урок української мови, а урок «Український ярмарок», тому що ви теж завершили важливу справу — вивчили тему «Іменник».

   Що ж означає слово ярмарок?

Воно прийшло з німецької  мови й означає щорічний  базар. Це торг, що від-

бувається на певному місці і в певний час. Ярмарок завжди приваблює бага-тьох людей тим, що тут можна було і продати, і купити, і на людей  подиви-тись, і себе показати. На ярмарку завжди цінувалось все найкраще, тому б мені хотілося, щоб девіз нашого уроку звучав так: «Не намагайся бути пер-шим , а намагайся бути кращим».

УЧЕНЬ 1.  Пора вже ярмарок відкрити,

                   Є що продати, що купити.

                   Іменник  вивчено…

                   То роль яка ж у нашому щоденні

                   Цього імення?

 

УЧЕНЬ 2.  Та воно така хитрюща штука…

                   Як ступив —в іменника попав.

                   Слово,думка, речення — наука.

                   Лінь, прогули — це вже ти пропав. 

 

УЧЕНЬ 3.  Та  якщо щоденник візьме тато,

                   То тоді везінню прийде край.

                   Треба вміти спину захищати,

                   Краще вже іменника вивчай.

 

УЧЕНЬ 4.  Негатив з душі, як дощ полився,

                   Песиміст, мою пораду чуй!

                   Правила завчайте, як молитву,

                   Всю красу іменника відчуй.

 

Стук у двері.

              (Заходить хлопчик-Іменник)

--Ти хто?

--А ви послухайте і відгадайте.

                                  Загадка.

                    Всі на світі добре знають, 

                    Що предмет я означаю.

                    Хто чи що,--ви  запитайте

                    І про мене все дізнайтесь.

                    Я істота й неістота:

                    Парта, зайчик, дошка, котик.

                    Маю рід, число, відмінок

                    І чотири аж відміни.

                    Хто я?  Знайте достеменно:

                    Називаюсь я…

                                           / Іменник./

Уявіть собі, що ми вирушаємо на «Український ярмарок».

                          На ярмарку нашому веселому, багатому

                          Є чим милуватися і є що придбати.

А купити на нашому українському ярмарку можна тільки за знання.

                               Записуємо тему уроку.

ВЧИТЕЛЬ.  Ось ми і підійшли до першої лавки.

 

                                        1 ЛАВКА  «Тема уроку»

Впишіть у клітинки українські відповідники російських слів. У виділеному вертикальному ряду ви побачите назву частини мови, над якою ми працює-мо. 

 

ВЧИТЕЛЬ.  Молодці! Ми купили весь товар, який був у першій лавці. Яке слово в нас вийшло?

                       (Учні називають слово  ІМЕННИК).

 

                                          2 ЛАВКА «Знавці»

Друга  лавка  пропонує нам купити розповідь про іменник  як частину мови.

(На дошці через проектор висвічуються запитання.)

  • У якому розділі науки про мову вивчається іменник?
  • Яка частина мови називається іменником?
  • Що означає іменник?
  • На які групи поділяються іменники?
  • Іменники належать до …     назв. Розкажіть про них.
  • Що ви знаєте про рід іменників?
  • За чим змінюються іменники?
  • На скільки відмін поділяються іменники        при відмінюванні?
  • Чим виступають іменники в реченні?

 

Добрий товар купили у цій лавці та ще й себе показали. Молодці!

 

                                       3 ЛАВКА «Українські обереги»

ВЧИТЕЛЬ. У кожного народу є свої улюблені речі, дерева, рослини.  Верба, калина, барвінок, рушник — споконвічні атрибути  світогляду українського народу. Ось верба символ краси, неперервності життя.  Калина    уособлен-ня кохання, краси і щастя. Барвінок — символ вічності. Рушник — теж  сим-вол  українського народу.

 Завдання.  Провідміняти біля дошки слова  КАЛИНА, БАРВІНОК.

 

                                        4 ЛАВКА «Здоров’я»

Завдання.  Із поданого тексту виписати іменники і визначити рід і число.

    ( Текст спроектований на дошку через проектор.)

  Картопля — улюблений овоч українців. А коли захворієте і дихати  важко—допоможе  пар свіжезвареної картоплі.

   Якщо вам не обійтись без антибіотиків, відразу ж після їх прийняття випий-те  1 столову ложку соку картоплі — допоможе ще скоріше. Ліків при цьому потрібно вжити вдвічі менше,та й з імунною системою буде все гаразд.  Оду-жання настане набагато швидше.

                                     

                                   5 ЛАВКА «Четвертий зайвий»

ВЧИТЕЛЬ.  Тут пропонується цікава робота.

     (На дошці спроектована таблиця з іменниками)

 

 

 

 

 

  • Випишіть з кожної колонки зайве слово.

    Сніжна

      зима

     малював

    пухнаста

      вкривалась

     співав

    зелена

      заметіль

     сніг

    ялинка

      вітер

     кружляє

 

 

  • Складіть з цих слів речення.

     ( Ялинка вкривалась снігом.)

  • Поширте це речення словами із першого стовпчика.

     ( Зелена ялинка вкривалась пухнастим снігом.)

  • Користуючись схемою, зробимо морфологічний розбір слова  СНІГОМ. 

 

                           6 ЛАВКА « Контрольна вага»

ВЧИТЕЛЬ.  На наступному уроці у вас контрольна робота з теми «Імен-ник як частина мови». Купимо 6 запитань, за допомогою яких ми дізнає-мося, з  якими знаннями ми підійшли до контрольної  роботи.

   ( На дошці через  проектор висвічуються запитання.)

1. Скільки відмінків в українській мові?

 А) 6;

 Б) 7.

 2. Який відмінок становить початкову форму?

 А) Кличний;

 Б) Називний.

       3. Скільки відмін в українській мові?

 А) 4;

 Б) 3.

4. До якої відміни належить іменник  МАТИ?

 А) до І відміни;

 Б) до ІІ відміни.

5.Який відмінок вживають при звертанні?

 А) Місцевий;

 Б) кличний.

6. Залежно від кінцевого приголосного іменники яких відмін поділяють-ся на групи?

 А)  І і ІІ відміни;

 Б) ІІІ і IV відміни.

 

У даному виді роботи спосіб оцінювання — самооцінка. Правильні відповіді — на екрані. На полях поставте олівцем кількість отриманих балів. Кожна правильна відповідь —2  бали.

  1. Б

  2.Б

  3. А

  4. Б

  5. Б

  6. А

 

 

 

 

                      7  ЛАВКА  « Творча скринька»

 

  Завдання.   Написати міні-твір на тему «Чарівниця зима».

   ( На дошці спроектована картина зими.)

 

ІІІ. Підсумок уроку.

ВЧИТЕЛЬ.  Ось і закінчується наша  подорож  «Українським ярмарком». Ви відвідали багато чого і купили все, що забажали.  Ви — молодці, придбали потрібні товари,показавши чудові знання. Але весь ярмарок не можна відві-дати  за один раз. Все, що ми придбали на ярмарку,— це  знання. Це такий товар, який завжди знадобиться в житті, його за плечима не носити. Вивчайте мову, будьте грамотними людьми.

УЧЕНЬ 1.        А наша мова — наш оберіг,

                        Вона найкраща мова в світі.

                        Всі поклонімось їй до ніг

                        І побажаймо вічно жити.

 

УЧЕНЬ  2.      А наша мова така красива,

                        Така співуча — весняна злива.

                        Шануймо мову — скарб України,

                        Любов плекаймо до Батьківщини.

 

ХЛОПЧИК-ІМЕННИК.    Я із задоволенням спостерігав сьогодні за вами.  Ви придбали чудові знання на нашому ярмарку. Тому на згадку про нашу  зуст-річ отримайте календарики на наступний рік та цукерки.

 

docx
Додано
11 квітня 2019
Переглядів
794
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку