План-конспект логопедичного заняття
Тема: «Свійські птахи»
Батькам рекомендується
Переглянути дидактичний матеріал «Свійські птахи та їх дитинчата».
Розглянути птахів, запропонувати дитині назвати їх. Якщо впізнання птахів викликає в дитини труднощі, допоможіть, назвіть самі, назвіть узагальнюючим словом-це свійські птахи. Дітям які не розмовляють, пропоную показати птахів на картинках. Продовжувати вчити дитину звуконаслідувати голоси птахів, відтворювати рухи дорослого.
Мета: збагачувати активний словник дітей на основі знань і уявлень про довкілля. Познайомити зі словами-назвами свійських птахів, їх сім’ями, узагальнюючим поняттям. Учити утворювати іменники-назви малят свійських птахів: куриця-курча, гуска-гусеня, качка-каченя та ін. Вправляти у вживанні родового відмінка множини іменників назв дитинчат птахів; утворення слів за допомогою суфіксів: -ат; -ят. Учити створювати присвійні прикметники. Закріпити вживання прийменників: -в, -за, -під. Розвивати мислення, увагу. Розвивати мовний апарат, правильну вимову, вміння звуконаслідувати. Розвивати дрібну моторику пальців рук, артикуляційну моторику. Виховувати бережливе ставлення до свійських птахів.
Хід заняття
Привітання:
Рада, я тебе вітати,
І заняття розпочати.
Артикуляційна вправа «Посмішка»
Я запрошую тебе на заняття з навчання рідної мови.
Давай з тобою пригадаємо, чому цих птахів називають свійськими.
Пригадай, що спільного у всіх птахів?
У птахів все тіло вкрите пір’ям, в них є дзьоб, хвіст, два крила, дві лапи (відповідь).
Немовленнєвим дітям запропонувати показати, що є у птаха. Вчити дитину створювати присвійні прикметники (пташиний дзьоб, гусячий хвіст).
Дорослий дістає із скрині пір’ячко.
Ця пір’їнка не проста,
Вона, дитино-чарівна!
Зараз ми відправимось у подорож.
Щоб відправитися в путь,
Треба на неї дмухнуть.
Давай скажем разом:
1,2,3- пір’їнка-лети!
Вправа на дихання «Подмухай на пір’ячко»
Рушаймо!
Чарівна пір’їнка привела нас на пташиний двір.
Кого ти тут бачиш? (Я бачу… курицю, півня, качку, гуску).
Як можна їх назвати одним словом? (Птахи).
Де вони живуть?
Хто за ними доглядає?
А ще можна сказати на птахів- свійські.
Дидактична гра «Опиши птаха»
Хто це? (Півень).
Що в нього є? (пір’я, дзьоб, гребінь, хвіст).
Як він говорить? (ку-ку-рі-ку).
Кукурікає.
А тобі не здається, що вони якісь похмурі?
Чому вони такі, як ти вважаєш?
У них загубилися дітки.
Давай ми допоможемо птахам.
А дорогу нам покаже чарівна пір’їнка.
Треба на неї дмухнуть,
Щоб відправитися в путь.
В яку сторону нам йти,
І усіх малят знайти.
1,2,3-пірячко-лети!
Всі діти люблять гратися і від всіх ховатися!
Давай їх пошукаємо.
Ось, вони, де сховалися?
Дидактична гра «Хто де сховався»
Де курча? (під кущем)
Де кача? (в кошику)
Де гусеня? (за деревом)
Тепер треба їх порахувати, чи всіх діток ми знайшли? (Одне курча, два курча, п’ять курчат).
Дидактична гра «Один-багато»
А зараз віднесемо їх батькам.
Пір’їнка допоможе нам повернутися на пташину ферму.
1,2,3 пір’їнка-лети,
Нам дорогу покажи!
Пальчикова вправа «Пташка»
Пташка тихесенько
В гніздечку сиділа.
Раптом розправила крила
І полетіла
(Руки схрестити в зап’ястях, великі пальці зчеплені, інші ритмічно рухаються, як крила птаха).
Ось, ми і на фермі.
Давай допоможемо діткам знайти своїх батьків.
Дидактична гра «У кого хто»
Хто це? (півень, курка; качка, селезень; гуска, гусак).
Хто їх малята? (курчата, качата, гусенята).
Ми з тобою молодці, допомогли батькам повернути діточок.
Ось і час вже нам прийшов, повертатись.
1,2,3-пір’їнка лети!
Нам дорогу покажи.
Ось ми і повернулися!
Сідай рівненько і скажи мені будь ласка:
Тобі сподобалась наша подорож?
Кому ми допомагали?
Кого знайшли?
Чиї сім’ї об’єднали?
Які нові слова ти запам’ятав?
На цьому наше заняття закінчено і я пропоную тобі зліпити їжу для птахів.
Дрібна моторика. Ліплення з пластиліну «Зерно для птахів»
Мета: розвивати дрібну моторику пальців рук, увагу. Учити дитину прийомам відщипування шматочків пластиліну від цілого.
В кінці дорослий хвалить свою дитину за виконану роботу.