Логопедичне заняття «Весела пригода»
з використанням ігрових вправ для автоматизації звука [с].
Мета: вчити автоматизувати звук [с] у складах, словах, реченнях; розвивати фонематичні процеси, , слухове та зорове сприймання, увагу, логічне мислення, дрібну моторику. Збагачувати активний словник дітей з теми: «Зима, зимові явища». Формувати навички побудови речень за картинкою. Сприяти розвиткові зв’язного мовлення. Виховувати старанність, любов до природи.
Матеріал та обладнання: іграшка зайчика, заячі сліди із завданнями, сніжинки для піддування, дзеркала, артикуляційні схеми, олівці з зайченятами - орігамі на кінці для самомасажу, предметні малюнки, індивідуальні розрізні картинки.
Методи і прийоми: показ, пояснення, віршик, дидактичні ігри, фізхвилинка, пальчикова гімнастика, артикуляційна гімнастика, інтерактивні методи «Асоціативний кущ».
Хід заняття
І. Вступна частина.
1. Організаційна частина.
А чи вмієте ви уявляти? Пофантазуймо: вирушаймо в зимовий ліс. Заплющте оченята, навколо себе оберніться і в зимовому лісі опиніться. Погляньте, чиї це сліди? (Розкладені заячі сліди із картинками – завданнями.) Вони не звичайні, на них є цікаві ігри-завдання.
ІІ. Основна частина
«Ми долоньки розітремо, – тремо долоньки
Розігрієм пальчики. – потерти кінчики пальців
Будем гратися руками, – плескати в долоні
Як маленькі зайчики. – пальчиками показуємо вушка
п’ять братів, п’ять зайців, – відкриваємо пальці правої руки
п’ять завзятих молодців. – відкриваємо пальці лівої руки
Це не сірі в лісі зайці, – по черзі з’єднуємо усі пальці з великим пальцем
А слухняні наші пальці.»
Ми сьогодні не малята, – катати олівець між долоней
А маленькі зайченята. – катати олівець тільки пальчиками
У лісочку поживаєм, – торкатися долонь олівцем
По пеньочкам ми стрибаєм
Скік - скік - скік – скік - скік. – нажимаємо на пучки пальців.
Щоб наш язичок був слухняним зробимо артикуляційну гімнастику. Відправляємось, діти, на зимову прогулянку.
1. Вправа «Лопатка» (Рот відкрити, широкий розслаблений язик покласти на нижню губу.)
- Настала зима. Діти вирішили побудувати снігову гірку. Взяли лопатки.
2. Вправа «Хованка» (Покласти широкий кінчик язика на нижню губу, а
потім за командою, сховати його за нижні зуби)
- Кидають сніг.
3. Вправа «Гірка» (Відкрити широко рот. Опустити нижню щелепу якомога нижче. Широким язиком упертися в нижні передні зуби. Щільно притиснути бокові краї спинки до корінних зубів. Розслабити. Рахунок :1-2)
- Яку величезну гірку спорудили хлопчики та дівчатка!
Тепер необхідно гірку залити водою, щоб вона замерзла.
4 Вправа «Парканчик» (Посміхнутися,з напругою оголивши зімкнуті зуби)
- Збудуємо навколо гірки парканчик, щоб вода «не втекла». Злегка посміхнемося, оскільки будувати гірку дуже весело.
Вправа «Холодний вітерець» допоможе нашій гірці замерзнути.
(дмухаємо у порожню пляшечку, а потім на сніжинки).
5. Віршована підказка для правильної артикуляції звука
Щоб покататись з гірки ,
у віршику — підказка,
як звук цей вимовляти,
Тож слід тобі послухати і все запам'ятати.
Твої губи посміхаються,
Язик у нижні зуби упирається,
На свій язик холодним вітерцем подуєш —
І звук свистячий ти почуєш: с-с-с-с-с-с…
Проведи вказівним пальчиком по гірці, промовляючи чітко: с-с-с-с…
при вимові звука [с], повітря повинно бути прохолодним, щоб гірка не розтанула.
- Діти весело котяться з гори (вимовляємо звук [с]),
ніби свистить вітер у вухах дітей від швидкої їзди.
А тепер діти вирішили по черзі з’їжджати з гори. Першим з’їхав Сашко. Тепер з гори мчиться Максим. Як весело взимку!
6. Фізхвилинка «Морозець»
7.Зайчик пропонує вам пограти в гру «Дружні звуки».
Ми будемо випускати із кулачків звуки, а потім з’єднувати їх у склади.
Са-са-са Су-су-су Си-си-си
Со-со-со Се-се-се Сі-сі-сі
8. Робота над чистомовкою.
Ас-ас-ас – вже прийшла зима до нас.
Са-са-са – яка кругом краса!
Ас-ас-ас – падає сніжок на нас.
Си-си-си – замерзли в нас носи.
9. Складіть розрізаний малюнок і речення.
Сашко спускається з гірки на санчатах. Взимку Соня катається на ковзанах.
10. Вправа «Асоціативний кущ»
- Діти, а що ви уявляєте, які слова вам приходять на думку, коли чуєте слово ЗИМА?
- Назвіть слова, в яких є звуки [с] ,[з].
санчата снігова баба сніг
ковзани ЗИМА мороз свята завірюха
розваги сніговій заметіль
- А ось і наш зайчисько під кущем.
11. Логоритмічна вправа.
А давайте приготуємо для зайчиська салат із капусти і віддячимо йому за такі цікаві завдання.
Ми капусту ріжемо,
Моркву потремо.
Потім все посолимо
І притиснемо.
ІІІ. Підсумок заняття.
- Який звук ми сьогодні вчилися вимовляти?
- Які завдання вам запам’яталися, сподобалися?
- Ви сьогодні добре працювали, старанно виконували завдання. Молодці!