Тема. Людина у цьому світі лиш добро повинна творити.
Мета. Вчити здобувати інформацію з різних джерел і використовувати її для виконання проекту; розширити знання учнів про моральні якості добра і доброти, розвивати вміння співчувати один одному; виховувати доброту, людяність, щирість, бажання дарувати добро і любов.
Обладнання. Ілюстрації казкових героїв, маски тварин, таблиця – план уроку, колаж «Дорогою добра», картки для праної та групової роботи, паперові «сердечка» з очікуваннями
Форма проведення. Урок-проект
Хід уроку.
І. Мотивація навчальної діяльності учнів, оголошення теми уроку, визначення очікуваних результатів.
Учитель.
Сьогодні в класі ніби свято,
Гостей зібралося багато.
До гостей всі поверніться,
Привітайтесь, посміхніться.
Хай сьогодні в кожне серце
Прийде часточка тепла,
А гостям ми побажаєм
Здоров'я, щастя і добра! (Учні)
А що ми будемо робити,
Про що ми будем говорити,
Ви зможете сказати,
Як спробуєте кросворд розгадати.
1. Можна отримати після здійснення
1. доброї справи
2. 2. Потрібна у скрутний час
3. Дорожча за золото
3. 4. Її надають, коли не знаєш, що
робити.
4. 5. Отримуєш на день народження
5.
Учитель. На кросворді з’явилося слово, якого ми не називали. Яке це слово? (Відповідь учнів: добро)
«Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра»[2]
Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок урок у формі проекту. Ви заздалегідь розділилися на пошукові групи, кожна з яких збирала відповідний матеріал і підготувала звіт про свою діяльність.
1 група збирала матеріал до колажу «Дорогою добра»
2 група підготувала інсценізацію казки «Лев та миша»
3 група підібрала загадки
4 група вивчила вірші про добро і доброту
5 група розповість нам про свої мрії
6 група підбирала прислів’я і приказки по темі
7 група створювала сенкани до слів «доброта», «співчуття»
ІІ. Основна частина уроку
добрих справ і «Щодня спробуй», а також зібрали фотографії, де учні нашого класу
роблять добрі справи. Із усього матеріалу ми створили колаж.
Добро благо, корисна справа, гарний вчинок. Протистоїть злу.
Доброта чуйність: прагнення робити добро іншим
Милосердя співчуття; добре, співчутливе ставлення до кого-небудь.
в, казка, завітала, гості,
В, усіх, коло, зібрала, друзів
Казка в гості завітала
В коло друзів усіх зібрала
друзі, нас». Мова йде про казкових героїв, яких ви повинні впізнати, і назви казок.
Допоможе завжди нам,
І птахам, і дітлахам.
Він під деревом сидить.
Добрий доктор … (Айболить) .
Сидить дівчина в корзині
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона сховалась
До ведмедя? Не призналась (Маша)
Народилась з горошини,
В шкаралупі я жила.
Та мене одної днини
З дому жаба понесла.
У старої миші була на гостинах,
З кротом зустрічалася.
Ластівка мене на крилах
В країну ельфів принесла. (Дюймовочка)
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку ту по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів? («Червона шапочка»)
Працювала я в хатинці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка
Десь губити черевички. (Попелюшка)
а решта учнів відгадують, з яких вони казок.
1 учень. Ми можемо творити добро. Ми творці добра на землі. Ми створимо велике серце доброти, вклавши в нього зі своїх сердець часточку добра!
кому віддають «сердечко» й за що вдячні. «Сердечка» прикріплюються до великого «серця Доброти» на дошці.
2 учень
Роби добро, мені казала мати,
І чисту совість не віддай за шмати.
Благословенний мамин заповіт
Ніхто в мені не може поламати.
3 учень.
Співчуваю, серцем співчуваю
Я чужому горю і біді.
Руку допомоги простягаю
Всім, хто потребує на путі.
4 учень.
Не лінуйтесь робити добро,
Лише зла не бажайте нікому.
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляху земному.
З юних літ ви живіть з любов’ю,
Будьте чуйними завжди і добрими!
5 учень.
Є вірні у мене друзі
І рідна є сім’я.
Та наймиліша в світі
Це вчителька моя.
6 учень.
Якщо поруч є людина,
Що в тяжку негожу днину
Допоможе і розрадить,
Прихистить і щось порадить.
Тоді в хаті оберіг
Запашний лежить пиріг
Й паляниця на столі.
Мир і спокій на землі.
1 учень.
У твоє й моє… (віконце)
В світ прийшли ми я і ти
Для любові й … (доброти)
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і … (сильним)
Вчись людині співчувати
І завжди… (допомагати)
В дружбі всі щоб виростали
Й дружбу людям… (дарували)
І в душі завжди несли
Теплий промінь… (доброти)
Доброта
Щедра, взаємна
Допомагає, надихає, окриляє
Місток до серця людини
Милосердя
Співчуття
Світле, душевне
Зігріває, огортає, радує
Допомагає любити одне одного
Людяність
Завдання: плесніть у долоні, коли почуєте слово, яке буде «другом» для «добра».
Щедрість, злість, уважність, жорстокість, сміливість, милосердя, співчуття,
ввічливість, дратівливість, правдивість, грубість, гостинність, заздрість,
байдужість,чесність, лагідність.
ІІІ. Рефлексиво-оцінювальний етап
Учитель. Ви зібрали цікавий матеріал. Потрібно естетично оформити, щоб ним могли скористатися інші.
Чи справдились ваші очікування?
Учитель. Хочу мікрофон узяти і у вас запитати:
На цьому наш урок закінчується, але пам’ятайте, що людина у цьому світі лиш добро повинна творити.
Любі діти! Відкривайте серце для добра.
Всім, хто поруч, подаруйте крихітку тепла.
Сильні будьте!
Не лякайтесь боротьби зі злом.
Пам’ятайте! Перемога завжди за добром!