Урок № 43 23.11.2020
Тема : Найцікавіші книжки про природу. З якої книжки твій ровесник дізнався про природу Африки? Михайло Слабошпицький «Славко і Жако» ( І частина )
Мета : ознайомити учнів з біографічними відомостями письменника Михайла Слабошпицького та розширити знання про його творчу діяльність ; вчити учнів знаходити інформацію в різних джерелах та практично застосовувати її для розв’язання навчально- пізнавальних завдань; удосконалювати вміння вдумливо читати та аналізувати текст : знаходити у творі художні засоби, пошук відповіді на питання, добирати цитати для характеристики героїв, визначати головну думку тексту ; розвивати пізнавальні інтереси, смислову та образну пам’ять ; виховувати інтерес до читання , бережливе ставлення до природи .
Тип уроку : урок здобуття нових знань
Обладнання : портрет М.Слабошпицького , картки для роботи в групах «Тонкі, товсті питання» , картинки зебрового мангуста, дикого кота сервала, карликової антилопи, картки передбачень, картки для самоаналізу
Формування ключових компетентностей :
Уміння вчитися : формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження , здатність оперувати причинно-наслідковими відносинами, встановлювати причини подій; знаходити взаємозв’язок між кількома подіями, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання ;
Комунікативні : удосконалювати вміння працювати в парах, групі;
Загальнокультурні : дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту;
Соціальну: розвивати вміння з повагою ставитися до вчителя, однокласників.
План уроку
І Організація класу до уроку . Налаштування на урок
ІІ Гра «Відгадай «Хто це?»
ІІІ Розшифруй
ІV Знайомство з біографією письменника (Пошук і застосування інформації)
V Складання кластеру «М.Слабошпицький»
VІ Аналіз назви твору
VІІ Передбачення подій в творі
VІІІ Словникова робота
ІХ Читання І частини
Х Аналіз І частини з вибірковим читанням ( «Технологія «Тонкі і товсті питання )
ХІ Візуалізація змісту твору
ХІІ Фізкультхвилинка ( музична )
ХІІІ Художні засоби . Порівняння
ХІV Підсумок уроку . Рефлексія
ХV Домашнє завдання
Хід уроку
1 Організація учнів до уроку
Налаштування на урок
Сядьте рівно. Візьміться за руки, посміхніться один одному
Я вам бажаю на уроці плідно працювати, бути уважними , старанними , успішними.
Девізом уроку буде вислів :
Не відкладай важливих – хай навіть і рутинних – справ на потім. Будь дужчим за лінощі й втому , якщо ти вмієш перемагати себе , ти перемагатимеш будь-які труднощі.
Кому належить цей вислів узнаємо пізніше.
ІІ Гра «Здогадайся, про кого я розповідаю»
Учень, школяр, син, онук, племінник…… (хлопець)
Чекає, зустрічає, годує, читає, прибирає, посміхається, піклується…. (мама)
Сміливий, сильний, відважний, роботящий ….. (тато)
- А як можна сказати одним словом. Хто вони? (сім’я)
IІІ Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні ми з вами прочитаємо оповідання про родину . Я думаю, що ця родина зацікавить вас . А написав цей твір український письменник Михайло Слабошпицький.
ІV Вивчення нового матеріалу
На дошку вивішується портрет письменника
Читання учнями тексту в підручнику с.83
Михайло Федотович Слабошпицький народився 28 липня 1946 року в селі Мар’янівка, Черкаської області. Український прозаїк, критик, громадський діяч.
Закінчив факультет журналістики Київського університету. Працював кореспондентом, а потім головним редактором газети «Вісті з України»
З 1995 року –директор видавництва «Ярославів Вал»
Співголова координаційної ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика.
Автор таких книг: «Поет із пекла», «Українські меценати», «Українець, який відмовився бути бідним» (про Петра Яцика), понад двох десятків книжок для дітей та юнацтва.
Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка та 12 літературних премій.
V. Опрацювання тексту «Славко і Жако»
1.Аналіз назви тексту
- Як ви думаєте, кому належить ім’я Славко?
-Чому ви впевнені , що це хлопчик , а не дорослий?
-А що означає Жако?
-Як ви вважаєте. Про кого буде іти мова в оповіданні?
2. Метод «Порушена послідовність» і передбачення (групова робота)
- Як ви вважаєте, як будуть розвиваться події в оповіданні. Визначте послідовність висловлювань .Групи отримують картки та позначають правильну рна їхній погляд послідовність подій
1) - Стривай, а я ж забув тобі вручити найголовніший подарунок!
2) - Хай скаже найголовнішому по охороні звірів начальникові.
3) - З нетерпінням жде, коли нарешті виросте і поїде аж у самісіньку Африку
4) - Батько поїхав, а Славко почав читати
5) - Яка несправедливість, чому батькові треба їхати саме в його день народження?
3. Словникова робота
Гримкотять несправедливість
Шлагбауми грубезними
Вистромив розбійницький
Черепичну найголовніший
Найбільших причаїлися
З нетерпінням прокрадається
Доберіть синоніми до слів гримкотять, причаїлися , вистромив .
4.Первинне сприймання твору . Його емоційний вплив на читача Читання тексту учнями
5. Аналіз тексту з елементами вибіркового читання
- Прочитайте опис місця, де жив Славко
- Про що мріяв хлопчик?
- Чому Славкові стало прикро?
- Що подарував батько синові?
- Прочитайте опис книжок
- Як відреагував хлопчик на подарунок?
- Хто автор книжок і як вони називалися?
- Про кого дізнався хлопчик з книжок?
- Чому Славко вирішив написати батькові лист з пропозицією?
- Що вам найбільше сподобалось в оповіданні?
- Що хотів сказати автор своїм твором? (розповісти, що знання можна отримувати із книжок)
- Яка головна думка твору? (читати книжки як головне джерело знань, здобувати нові знання, оберігати тваринний світ)
6. Робота в групах
Технологія «Тонкі і товсті питання»
Групи отримують картки з початком питання
Тонкі Товсті
Хто… Чому…
Що… Чому ви думаєте, що
Де… Чи згодні ви….
Коли… В чому різниця між…..
Кожна група учнів готує питання іншій групі (Приклади тонких питань :Хто головний герой твору? Що хотів Славко ? Де відбуваються події? Коли Славко отримав незвичайний подарунок? Приклади товстих питань : Чому Славко був засмучений? Чи згодні ви , що у дітей більше обов’язків, ніж у дорослих? )
Взаємне опитування груп за підготовленими питаннями
7. Фізкультхвилинка (музична «чЧунга -Чанга)
8. Робота з художніми засобами твору
- Знайдіть в тексті порівняння
Порівняння у творі: «смугасті, як зебри, шлагбауми», «старенька будочка і кам'яний будиночок, що вистромив з густого вишняку черепичну крівлю, як їжак голову», «більше, як у мене є, мабуть, не буває», «дикий кіт сервал стає як звичайний домашній кіт».
9. Зацікавив вас Славко? Сподобався текст?
“Відкритий мікрофон» ( стратегія підіб’ємо підсумки)
На уроці
Я дізнався…
Я зрозумів…
Найбільший мій успіх…
Найбільші труднощі я відчув….
На наступному уроці я хочу….
VII. Домашнє завдання
І група – читати і переказувати текст від першої особи (від імені Славка І частину )
ІІ група – підготувати цікаву інформацію про тварин, які зустрічаються в тексті