Біологія 8 клас урок №33 дата проведення уроку
Тема. М’язова система людини
Цілі уроку: ознайомити учнів з особливостями будови м’язів і функціями, які вони виконують, розглянути основні групи м’язів людини.
Обладнання й матеріали: таблиці «М’язи тіла людини», «Тканини», мікроскопічні препарати м’язових тканин.
Базові поняття й терміни: м’язова система, скелетні м’язи, серцевий м’яз, м’язи стінок внутрішніх органів, сухожилля, фасції, посмугована м’язова тканина, гладка м’язова тканина, довгі, широкі, короткі й колові м’язи, сфінктери, м’язи голови, жувальні й мімічні м’язи, м’язи шиї та тулуба, м’язи кінцівок, м’язи-обертачі.
Концепція уроку
Повторити особливості будови різних видів м’язової тканини; обговорити функції фасцій і сухожиль, розглянути механізм скорочення м’яза; описати основні групи м’язів людини, перелічити головні м’язи, що входять до їх складу; указати на різноманітність функцій, що виконують різні групи м’язів.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Питання для бесіди
1. Які відділи скелета вам відомі?
2. Які кістки входять до складу скелета тулуба?
3. Порівняйте різні типи хребців у людини.
4. Порівняйте скелети людини і кролика.
III. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя
Механізм скорочення м’яза
Під час збудження мембрани м’язового волокна потенціал дії розповсюджується спочатку за системою поперечних впинань поверхневої мембрани, а потім за системою подовжніх трубочок. Після цього з трубочок і цистерн звільняються йони Ca2+, що переводять м’язове волокно в активний стан. Молекули актину й міозину зсуваються одне відносно одного завдяки системі поперечних містків (елементи міозину). Довжина м’язового волокна змінюється внаслідок ковзання актинових ниток уздовж міозинових, а самі
нитки при цьому не змінюються. Після закінчення збудження відбувається відтік йонів Ca2+. При цьому поперечні містки розриваються, а м’язове волокно розслабляється.
Особливості будови |
Функції |
|
М’язи голови |
Представлені мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й під час скорочення переміщують окремі ділянки шкіри |
Забезпечують процес жування й міміку |
М’язи тулуба |
Складаються з м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма |
Забезпечують процеси дихання, руху тулуба й кінцівок. Утримують внутрішні органи, попереджаючи їх опущення й випадання |
М’язи верх- ніх кінцівок |
До них належать дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також м’язи передпліччя й кисті |
Забезпечують рухливість верхньої кінцівки |
М’язи нижніх кінцівок |
До них належать кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи стопи |
Забезпечують рухливість нижньої кінцівки |
За формою розрізняються такі м’язи:
-довгі м’язи (кінцівок);
- широкі м’язи (на тулубі);
- короткі м’язи (між ребрами);
- колові м’язи, або сфінктери (навколо отворів).
За функцією м’язи поділяють на такі види:
- згиначі;
- розгиначі;
- відвідні;
- привідні;
- м’язи-обертачі. IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Питання до учнів
1. Які м’язи належать до групи м’язів голови?
2. Які м’язи належать до групи м’язів тулуба?
3. Які м’язи належать до групи м’язів живота?
4. Які м’язи належать до групи м’язів кінцівок?
Самостійна робота учнів
смугу, а там, де не перекриваються,— світлу)
Поясніть, чому серцевий м’яз належить до особливого виду м’язової тканини.(Особливості роботи серця вимагають від його м’яза наявності властивостей як скелетної, так і гладкої мускулатури. Тому, хоча в процесі еволюції серцевий м’яз розвинувся з гладкого м’яза, він має низку властивостей скелетної мускулатури)
V. Домашнє завдання