Тема: Макраме. Історія макраме. Виготовлення браслету з паракорду в техніці макраме плетінням «кобра»
Мета заняття:
Інструменти, матеріали та обладнання: паракорд, флікса, запальничка, ніж або ножиці
Хід заняття:
1. Вступна частина
1.1 Організаційний момент
Доброго дня діти, тема нашого уроку: «Макраме. Історія виникнення та розвитку. Обладнання, інструменти та матеріали. Правила безпечної роботи.»
Сьогодні ми з вами заглибимося в історію виникнення та розвитку макраме, познайомимося з приладами, інструментами, матеріалами. Навчимося розпізнавати властивості різноманітних матеріалів, що використовуються в макраме. А також виконувати найпростіший прийом плетіння – вузликовий ланцюжок.
1.2 Пояснення нового матеріалу
Що ж таке макраме? Макраме – це вузликове плетіння. Вузли ми з вами вміємо зав’язувати з раннього дитинства і робимо це майже механічно.
Давайте пригадаємо, де без вузлів не обійтись?
А ще існують професії де неможливо обійтися без вузлів. Це і рибалки, і чоботарі, і моряки, і пожежники. А від правильності зав’язаного вузла хірургом залежить життя людини.
Історія вузликового плетіння налічує тисячоліття. Цікаво, що і зараз живуть деякі види людиноподібних мавп, які при будівлі свого житла в кронах дерев зав’язують ліани вузлами.
В далекій давнині людина навчилася виготовляти мотузки з рослин, вовни та сухожилля тварин. За їх допомогою первісна людина полювала, займалась рибальством, будувала собі житло. Мотузкою людина прив’язувала камінь до палиці, і, в залежності від каменю, отримувала чи то сокиру, чи то молоток.
Мотузкою вона прив’язувала до дерева приручених тварин, зв’язувала пліт.
Виходячи з усього сказаного можна зробити висновок, що вузол був для людини рятівним засобом існування.
З самого початку плетіння людина робила примітивні без вузликові сітки з рослинних волокон, смужок шкіри та шерсті тварин. Потім вона помітила, що коли не тільки перекидати нитки, а ще їх і перекручувати між собою, то сітка буде мати більш міцну форму. В скандинавських музеях зберігаються залишки стародавніх скручених сіток, виготовлених із липового лика.
На зміну без вузликовим сіткам приходять вузлові. Їх плели жителі Океанії. Вони виготовляли сітки на основі «свайного» та «перуанського» вузлів, адже вузлик зберігає форму краще ніж просте перекручування ниток.
З появою шовкової нитки знову виникла проблема збереження форми сітки, і тоді на зміну слизьким вузлам прийшли «рифовий» та «ткацький». Сітки на основі таких вузлів плели рибалки Скандинавії ще 5 тисяч років тому.»
Археологи при розкопках неодноразово знаходили стародавні колісниці з упряжкою і, навіть, парусні кораблі з оснасткою, де на мотузках та пасках збереглися по декілька десятків різноманітних вузлів.
Якщо спочатку вузли зав’язували по необхідності, то пізніше на їхній основі розвинулося декоративне плетіння. Існує цікава розповідь про ще одну дуже важливу роль яку відіграли вузли в історії людства.
Одна із учениць розповіла, що за допомогою вузлів запам’ятовувалася та передавалася інформація. В стародавній історії інків вузли застосовувалися не тільки для будівництва висячих мостів із волокон рослин магуей, але використовувалися замість писемності. Першим виявленим наукою видом запису в стародавньому Перу було вузликове письмо – кіпу. Форма, розмір, розташування та колір вузлів, а також їхнє розміщення мали велике значення.
Подібне було знайдено і у північноамериканських індіанців.
Стародавні китайці користувалися вузлом як пам’яткою. Та і сьогодні люди зав’язують вузлик «на пам’ять».
В XV столітті макраме узнали в Європі. Та мистецтвом плетіння володіло мало майстрів. Вони створювали дійсно казкові вироби: штори, чохли для музичних інструментів, мереживо із золотих та срібних ниток. Такі вироби дуже високо цінилися, та багато майстрів живопису зображали їх на своїх картинах.
У Сандро Ботічеллі в картині «Поклоніння волхвам» на одному із персонажів головний убір виконаний в техніці макраме. А в його картині «Мадонна з немовлям» одяг ангелів прикрашений елементами, виконаними в техніці макраме.
Іспанський художник Ніколо дель Аббате в картині «Жіночий портрет» прикрасив модель плетеною шапочкою та ланцюжком.
В наш час вироби з макраме дуже популярні. Вони прикрашають інтер’єри, в цій техніці виконують одяг, аксесуари до нього, всілякі дрібнички.
Макраме дає безліч можливостей для творчості. Сама техніка плетіння не складна і не потребує особливого обладнання. Навчитися плести зможе кожний, хто має бажання, терпіння, старанність, фантазію.
А зараз давайте проглянемо наступний проект, який познайомить вас з деякими вузлами, що використовують наші сучасники для створення різних гарних речей. Більшість з них ми також будемо вивчати на уроках в рамках нашої теми.
1.3 Визначення поняття «паракорд»
Паракорд - легкий і міцний нейлоновий шнур, традиційно використовувався в ВПС США (в стропах парашута, звідки й походить його назва - «parachute cord») за часів Другої світової війни. Одного разу під час вилазки десантники помітили, що паракорд є досить ефективним при вирішенні і багатьох інших завдань. Зараз він использова в рівній мірі як військовими, так і цивільним населенням, при чому стрімко набирає все більшу і більшу популярність у останніх.
Армійський паракорд має 6 різновидів. Ми сфокусуємось на паракорд кращої якості, який так само є і найбільш доступним для індивідуального використання: це військовий паракорд III типу, який так само часто називається і Mil-spec паракорд 550.
Паракорд складається з сердечника і обплетення. Сердечник складається з 7 переплетених між собою ниток, кожна з яких, в свою чергу, пов'язана з трьох. Обшивка складається з 32 переплетених між собою нейлонових ниток. Завдяки такій складній структурі, досягається щодо гладка текстура шнура, і, крім того, паракорд має навантаження на розрив в 250 кг (тільки обплетення характеризується розривним навантаженням в 70 кг).
Так як в якості сировини використовується нейлон, паракорд є досить еластичним шнуром. Залежно від застосування, це може бути як перевага, так і недоліком. Так само завдяки нейлоновим ниткам, паракорд III 550 швидко сохне і стійкий до гниття. У діаметрі - 3,2 мм (діаметр варіюється від 3 до 4 мм - 1 / 8-5 / 32 дюйма) і витримує навантаження в 550 фунтів (250 кг).
З огляду на велику кількість переплетених ниток в осерді, плюс нитки в оплетке, маючи 100 метрів паракордового шнура, при необхідності ви отримуєте більше 700 метрів міцної і легкої нейлонової / поліестерової нитки!
Нейлон має хороший експлуатаційні характеристики і при взаємодії з УФ-променями. У барвники додаються спеціальні елементи, інгібуючі негативний вплив ультрафіолету. Завдяки цьому паракорд значно довше зберігає свої характеристики. Звичайно, з часом, при постійному перебуванні під прямими сонячними променями, колірні і зносостійкі характеристики паракорд слабшають. Це характерно для всіх видів волокон, однак нейлон все-таки показує себе набагато краще за інших.
Постійне тестування якості сировини, що поставляється, контроль протягом всього процесу виробництва і технічне випробування готового продукту підтверджує, що всі компоненти і кінцевий продукти відповідають і часто навіть перевершують державні стандарти (вимоги)
13 способів використання паракорду:
Стійкість паракорду до утворення цвілі і гниття, діаметр всього близько 3 мм, 7 ниток в осерді і 32 - в оплетке дає безліч варіантів його застосування. Тут ми наведемо деякі приклади використання паракорду, і в більшості з них паракорд допоможе вам вижити, якщо ви опинилися у надзвичайній ситуації.
Паракорд ідеально підходить для кемпінгу, веслування, вітрильного спорту, садівництва або будь-яких інших завдань, де потрібно міцне і зносостійке волокно. Завдяки великій кількості ниток в осерді, паракорд може стати в нагоді і при риболовлі, як нитки, мереж, пасток, а так само для виживання в безлічі надзвичайних ситуацій.
Відомо застосування паракорд навіть космонавтами: в 1997 році в рамках програми Спейс Шаттл, паракорд використовувався для проведення технічного обслуговування і заміни наукових приладів на Космічному телескопі імені Хаббла.
2. Практична робота
2.1 Інструктаж з безпеки праці
2.2 Технологія виготовлення виробу
https://www.youtube.com/watch?v=o-a-KGg_WFI&ab_channel=KnivesGarage
3. Заключна частина.
3.1 Заключні питання
3.2 Прибирання робочих місць