Мельнице-Подільська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Відкритий урок на тему:
«Степінь з натуральним показником. Одночлени.»
(7 клас)
вчитель математики
Ткачик Людмила Олексіївна
Тема: |
Степінь з натуральним показником. Одночлени. |
Мета: |
Вдосконалити вміння та навички учнів під час тотожних перетворень виразів зі степенями, множення одночленів та піднесення одночленів до степеня. Розвивати розумову діяльність, логічне мислення, увагу, вміння чітко та математично грамотно висловлювати власну думку, привчати до колективних та індивідуальних форм роботи, прищеплювати інтерес до математики. |
Наочність та обладнання |
Презентація до уроку, таблиця «Властивості степенів з натуральним показником», картки для математичного лото, малюнки продуктів, смайлики |
Тип уроку |
Удосконалення вмінь і навичок |
Епіграф до уроку |
«Добре засвоюються тільки ті знання, які поглинаються з апетитом» Французький письменник XIX століття Анатоль Франс (слайд 2) |
Хід уроку
Сьогодні ми з Вами проведемо «Математичну пекельну кухню». Так вам не почулося! А страви ми буде мо готувати незвичні – математичні.
Адже в народі кухнею прийнято називати не тільки місце для приготування їжі. Це місце де створюють, розробляють свої проекти архітектори, конструктори, дезайнери, програмісти, фізики, математики. Це місце, де міркують, фантазують, творять.
Міркувати, творити свої кулінарні шедеври сьогодні будуть червона і синя команди.
Техніку приготування математичних страв контролюють мої помічники – технологи.
Девізи команд: - «Будемо активно мислити»;
- «Нехай розум переможе силу».
Дегустацію математичних блюд сьогодні проводитимуть наші вельмишановні гості.
Увага! 5! 4! 3! 2! 1! (слайд 3)
Ми відкриваємо пекельну кухню. (слайд 4)
Наше меню:
Холодні страви |
«Салат олів’є математичних термінів» «Степеневі бутерброди» «Закуска з одночленом» |
Перша страва |
«Овочевий суп» |
Друга страва |
«Плов ідей» |
Десерт |
«Математичне лото» (слайд 5) |
Учням демонструються малюнки, на яких зображені продукти харчування та завдання для усного рахунку.
Вчитель: Щоб приготувати салат «Олів’є» Вам необхідно вставити пропущені математичні терміни в дані означення.
Червона команда
Математичні терміни: степенем, дробом, показником, основою, ділення, множення
Означення:
Синя команда
Математичні терміни: одночленом, дробом, подібними, стандартного, коефіцієнтом, степенем
Означення:
Червона команда |
Синя команда |
5 · 5 · 5 · 5 = 45 |
а · а = 2а |
31 = 1; (–3)2 = – 9 |
(–5)3 = 125 |
а3 · а7 = а21 |
а12 : а4 = а12:4 = а3 |
(а3)2 = а5 |
32 · 33 = 95 |
Червона команда |
Синя команда |
а4 · * = а12 |
* · а = а4 |
а12 : * = а7 |
(а*)2 = а10 |
|
|
Червона команда |
Синя команда |
(а5 · а7) : а12 |
(а6)2 : а11 |
Звести одночлен до стандартного вигляду, вказати його коефіцієнт, буквенну частину, степінь.
Червона команда |
Синя команда |
2b3 · (– 3) bc2 (слайд 13) |
– 5х2 · (–)· х3у (слайд 14) |
А тепер, дітки, встали
Швидко руки вверх підняли,
В сторонни, вперед, назад,
Повернулись вправо, вліво,
Тихо сіли, знов за діло
Вчитель. Перед Вами набір продуктів (овочів). Щоб приготувати вочевий суп потрібно підібрати певні овочі. Овочі будуть відібрані, якщо буде розв’язано відповідне завдання. (слайд 16).
Вчитель. Для приготування цієї страви необхідно взятии одну частину знань, дві частини логіки і приправити третиною цікавості. (слайд 19)
Потрібно висунути ідею розв’язання вправи:
Десерт: Торт «Математичне лото» (слайд 21)
Учням роздаються два варіанти карток лото. На мультимедійній дошці проектуються завдання для лото. (слайд 22).
Учні шукають в картках клітинку, в якій, на їх думку, знаходиться правильна відповідь на питання, та закреслюють її.
Потім відбувається взаємоперевірка між командами, тобто кожна команда повинна розв’язати завдання і піднести результат для дегустації своєму супернику.
На дошці проектуються картки з правильними відповідями для взаємоперевірки (слайд 23)
№ завдання |
I варіант |
II варіант |
1 |
Обчислити |
|
24 – 32 |
43 – 22 |
|
2 |
Записати у вигляді степеня |
|
х10 : (х2)4 |
х3 · (х2)5 |
|
3 |
Знайти значення виразу 3х0, якщо |
|
х = 2,6 |
х = –2,6 |
|
4 |
Спростити вираз |
|
3а2 · (–0,5а) |
–2b · (0,5b4) |
|
5 |
Піднести до квадрата одночлен |
|
5х2 |
–4х3 |
Картки для лото:
I варіант
1 |
–3х3 |
х3 |
25х4 |
|
–3 |
|
7 |
|
3 |
|
х2 |
–1,5 х3 |
3х3 |
15а2 |
II варіант
10b5 |
–16х6 |
х13 |
|
3 |
8 |
60 |
|
–b5 |
|
|
х10 |
–3 |
|
16х6 |
Повторити § 3 п.7 – п.9
Виконати впр. 324 (е, є, ж), 333.
Виставлення оцінок, визначення команди переможців.
Рефлексія. Визначення настрою учнів після закінчення уроку за допомогою смайлика.
Дидактичний матеріал:
I варіант
Прізвище та ініціали учня: ________________________________
1 |
3х3 |
х3 |
25х4 |
|
3 |
|
7 |
|
3 |
|
х2 |
1,5х3 |
3х3 |
15а2 |
|
Правильних відповідей:
II варіант
Прізвище та ініціали учня: ________________________________
10b5 |
16х6 |
х13 |
|
3 |
8 |
60 |
|
b5 |
|
|
х10 |
3 |
|
16х6 |
|
Правильних відповідей:
24 =
42 =
103 =
(-10)3 =
(-1)10 =
33 =
92 =
51 =
25 =
100 =