Математика в професії кухар

Про матеріал
Повторити та систематизувати знання з тем: “Проценти”, “Геометричні фігури”, розкрити прикладну спрямованість математики, сприяти виникненню внутрішніх мотивів навчання; розвивати бажання застосовувати набуті знання, вміння та навички у своїй професії, прищеплювати любов до математики.
Перегляд файлу

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ДНЗ «АНАНЬЇВСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ АГРАРНИЙ ЛІЦЕЙ»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ВІДКРИТИЙ УРОК

З МАТЕМАТИКИ

 

ТЕМА УРОКУ:                                                                                          

«Математика у професії кухар»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Виконав

викладач математики ІІ категорії

 Ананьївського професійного аграрного ліцею

С. Д. Шибинський 

 

 

 

 

 

 

 “Джерело і мета математики – в практиці”                                   академік С.Л.Соболєв

 

Тема уроку:   Математика у професії кухар.

Мета уроку:   повторити та систематизувати знання з тем:      “Проценти”, “Геометричні   фігури”, розкрити прикладну спрямованість  математики, сприяти виникненню внутрішніх мотивів навчання;  розвивати бажання застосовувати набуті знання, вміння та навички у своїй професії,  прищеплювати любов до математики.

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань.

Міжпредметні зв’язки: кулінарія, обладнання, історія, виробниче навчання.                                        

Обладнання: комп’ютер, діапроектор, відеофільм,   демонстраційні матеріали.

Форма проведення. Урок - презентація.

 

ХІД УРОКУ:

І. Організаційна частина.

1.1. Перевірка наявності учнів на уроці;

1.2. Перевірка готовності учнів до уроку;

1.3. Визначення емоційного настрою учнів на урок математики..

 

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності

 

“Джерело і мета математики – в практиці

 академік  С. Л. Соболєв

 

 Викладач: Давайте вдумаємось у слова академіка С.Л.Соболєва “Джерело і мета математики – в практиці”. Джерело математики – звідки воно? Чи не з практичних потреб людини?

Ще первісним людям, які  полювали  на звірів, приходилось ділити тушки на кількість учасників полювання.

А коли люди починали будувати будівлі із дерева, їм приходилось розбиратись у тому, якої форми повинні бути стіни, покрівля.

Наприклад, не обтесані колоди круглої форми будуть котитися, тому, щоб побудувати дім, треба надати колоді форму паралелепіпеда. А покрівля повинна бути похилою, щоб з неї стікав дощ. Тобто, самі того не знаючи, люди використовували математичні знання. А ще люди давно помітили, що глина не пропускає воду. Із неї стали ліпити горщики та інший посуд.  Проте глина не була міцною. Але одного разу первісна людина поставивши горщик на вогонь помітила, що посуд став твердим і міцним. І настав день, коли був виготовлений перший гончарний круг, на якому посуду придавали округлену форму. Так практична діяльність людини привела до поглиблення знань про форми фігур, площі, об’єми і т.д., тобто, математика бере свій початок із практики. Вона потрібна не лише інженерам, конструкторам, бухгалтерам, а й працівникам робітничих професій, бо без вимірювань неможливо зробити навіть стільця.

 А чи потрібно кухарю добре знати математику?

 Які теми є основними при приготуванні страв, сервірування столу і т. д.

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

 

ІV. Узагальнення та систематизація понять

 

1. Відсотки

2. Демонстрація та презентація задач:

 

1. ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ПРОЦЕНТОМ.

 2. ЗНАХОДЖЕННЯ  ПРОЦЕНТА ВІД ЧИСЛА.

 3. ЗНАХОДЖЕННЯ  ПРОЦЕНТОГО ВІДНОШЕННЯ ДВОХ ЧИСЕЛ.

Додаток 1. (Задачі)

 

ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ПРОЦЕНТОМ

 

Щоб знайти число за його процентом  треба частину, що відповідає цьому проценту поділити на її процент  і результат помножити  на 100.

НАПРИКЛАД:

У їдальні кухар переробив на котлети 6 кг фаршу, що становить 30% від усієї маси. Яка маса всього фаршу?

Ділимо 6 кг на 30% щоб дізнатись, скільки кілограм припадає на 1% і множимо на 100%.

                                   6/30 · 100 = 20 кг

 

ЗНАХОДЖЕННЯ ПРОЦЕНТА ВІД ЧИСЛА

 

Щоб знайти процент від числа треба це число поділити на 100 і результат помножити  на його процент.

НАПРИКЛАД:

Після первинної обробки картоплі у березні місяці відходи становлять 40%. Якими будуть відходи після обробки 35кг картоплі?

Ділимо 35 кг на 100 щоб дізнатись, скільки кілограм припадає на 1% і множимо на 40%.

35/100 · 40 = 14 кг

 

ЗНАХОДЖЕННЯ ПРОЦЕНТНОГО ВІДНОШЕННЯ ДВОХ ЧИСЕЛ

 

Щоб знайти скільки процентів перше число становить від другого треба перше число поділити на друге і результат помножити  на 100.

НАПРИКЛАД:

У розчині масою 180г міститься 9г солі. Знайти процентне відношення солі до розчину.

Ділимо 9г на 180г  і результат множимо на 100%.

9/180 · 100 = 5%

 

 

 

3. Кулінарія з математикою.

 

3.1. Геометричні фігури з м’яса:

а) у формі круга виробляють: биточки, біфштекс.

 б) у формі овала: шніцель, ромштекс.

в) у формі кульки: фрикадельки, тюфтельки .

г) у формі прямокутника: зрази.

д) у формі кубика: м'ясо для плова, гуляша.

 

 

 

 

 

 

      

 

 

            

 

 

 

3.2 Геометричні фігури з овочів:

 а) картопля нарізана : кубиками, брусочками,  кружочками

б) цибуля: кільцями  та  напівкільцями

в) огірок: кружочками  

г) морква: соломка або це паралелепіпед, брусочки витягнутої форми.

 Це геометричні форми нарізки: кубики, брусочки, кульки, кружочки, кільця та напівкільця, бочечки.

 

 

   

 

   3. При сервіруванні столу  слід  дотримуватись естетики та правильних геометричних форм. Дуже гарно, коли стіл правильної форми: квадратної, круглої або овальної. Тоді прибори розташовують по периметру, на однаковій відстані один від одного. Ложку, виделку, ніж  кладуть паралельно один одному.

Нарізання продуктів: ковбас, сиру, огірків, помідорів слід проводити по паралельних прямих, щоб кожен шматок був однакової товщини.

Серветки беруть в основному квадратної та прямокутної форми.

4. Круглі фігури та фігури обертання.   

 Якщо ми подивимось на посуд, в якому ми готуємо, то виникає питання: Чому весь посуд має форму циліндра? Мабуть тому, що його зручно мити, а також відбувається  рівномірне нагрівання їжі.            

                  

V. Підсумок уроку. Оцінка знань учнів

 

VІ. Домашнє завдання. Додаток 1. (Задачі)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

 

1. У їдальні кухар переробив на котлети 6 кг фаршу, що становить 30% від усієї маси. Яка маса всього фаршу?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

2. При визначенні вартості страви кухарю необхідно зробити націнку 50%. При розрахунку на 100 порцій котлет витрати на продукти становили 98 гривень + 50% націнка. Визначіть вартість однієї  котлети після націнки.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

Додаток 1

 

1. У їдальні кухар переробив на котлети 6 кг фаршу, що становить 30% від усієї маси. Яка маса всього фаршу?

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

2. При визначенні вартості страви кухарю необхідно зробити націнку 50%. При розрахунку на 100 порцій котлет витрати на продукти становили 98 гривень + 50% націнка. Визначіть вартість однієї  котлети після націнки.

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

 

 

doc
Додано
3 квітня 2025
Переглядів
338
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку