Курс «Загальна географія» 6 клас.
Тема 1. Літосфера.
Матеріал до уроку географії 6 клас
Матеріал до уроку географії
Курс «Загальна географія» 6 клас
Тема 1. Літосфера
Урок №20. Внутрішня будова Землі.
Земля має складну внутрішню будову. Про будову Землі дізнаються в основному на основі сейсмічних даних — за швидкістю хвиль, які виникають при землетрусах. Безпосереднє спостереження можливе лише на невеликій глибині: найбільші свердловини досягають понад 12 км. (Кольський півострів).
Літосфера — оболонка «твердої» Землі. «Тверда» Земля має три складові: земну кору, мантію та ядро. Земна кора і верхня мантія — тверді тіла, зовнішня частина ядра має властивості рідини, а внутрішня — твердого тіла (мал. 1).
Мал. 1. Внутрішня будова Землі
У будові Землі три основні оболонки: земна кора, мантія та ядро. Верхня з оболонок товщиною від 5 до 70 км. — земна кора. Через кожні 100 м. глибини щільність речовини зростає в середньому на З °С.
Земна кора — тонка зовнішня оболонка Землі (середня потужність 32 км; 5 % об’єму Землі). Найтоншою є океанічна земна кора (від 4 до 10 км), а найпотужнішою — материкова (від 13 до 90 км).
Земна кора переважно складається з твердих гірських порід. Виключення становлять привулканічні зони, де існують вогнища розплавлених порід (магма), що виливаються на поверхню у вигляді лави. У цілому породи земної кори приблизно на 75 % складаються з кисню і кремнію і на 13 % — з алюмінію і заліза. Сполуки цих та інших речовин утворюють мінерали, що входять до складу гірських порід. Деякі мінерали земної кори мають господарське значення: вуглець (алмази і графіт), сірка, руди золота, срібла, заліза, міді, свинцю, цинку, алюмінію тощо.
Мантія — оболонка Землі, яка розташована під земною корою й простягається вглиб до 2900 км. Мантія поділяється на верхню (потужністю понад 900 км) і нижню (потужністю понад 1900 км) і складається зі щільних зеленувато-чорних залізо-магнієвих порід. У поверхневих шарах вони приблизно вдвічі твердіші за граніт, а на великих глибинах стають пластичними й повільно течуть.
У середині мантії на глибині 100-250 км під материками та 50-100 км під океанами починається шар в'язкої речовини, близької до плавлення, — астеносфера. Земну кору разом з твердим шаром мантії над астеносферою називають літосферою.
Завдяки розпаду радіоактивних елементів (особливо ізотопів Калію й Урану) мантія поступово нагрівається знизу. Іноді в процесі горотворення блоки земної кори занурюються в речовину мантії, де вони плавляться, а потім під час вулканічних вивержень разом із лавою виносяться на поверхню.
Ядро розташоване на глибинах від 2900 км до 6371 км.
Ядро Землі поділяється на зовнішнє і внутрішнє. Зовнішнє ядро починається приблизно на глибині 2900 км і має потужність 2100 км. Вважають, що зовнішнє ядро складається з розплавленого заліза, що має густину від 8 до 10 г/см3. Внутрішнє ядро, радіусом близько 1350 км, має властивості твердого тіла. Очевидно, воно складається з елементів, що мають дуже високу щільність,— Феруму і Нікелю.
Уважають, що зовнішня частина ядра знаходиться в розплавленому стані, а внутрішня — у твердому. З глибиною зростають тиск та температура, яка, ймовірно, сягає 5000 °С.
1
Золотарьов Є.Г.