Кліщі активні в природі з березня по листопад місяць, живляться кров’ю людей та тварин. Зараження інфекційними хворобами відбувається через укус кліща, що нападає на людину під час відвідування лісу, парків, зеленої зони. Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.
Тіло кліща овально-сплющене, звужене спереду. Дорослі кліщі та німфи (статевонезріла форма) мають чотири пари кінцівок з кігтиками та спеціальними присосками. Для людей більш небезпечні дорослі кліщі (імаго) і особливо самиці, тому що кровоссання їх триває 7 і більше діб.
Кровоссання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Звичайно дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через 2-3 дні: в місці покусу з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування маленької майже прозорої німфи часто залишається для людини непомітним.
.Кліщі є переносниками багатьох небезпечних інфекційних хвороб, таких як кліщовий енцефаліт, кліщові бореліози, різноманітні лихоманки. Для території України найбільш епідемічно актуальної в останні роки є хвороба Лайма – це інфекція яка переноситься кліщами й при відсутності своєчасного лікування може привести до інвалідності (втрата зору, паралічі, захворювання серця та суглобів).
Якщо до Вас присмоктався кліщ НЕОБХІДНО звернутися до медичного пункту де Вам нададуть відповідну кваліфіковану медичну допомогу та видалять кліща.
Щоб захиститися від нападу кліщів треба виконувати наступні прості заходи:
Якщо ви виявили у себе наступні симптоми:
температура 37,5 - 39 ° С, головний біль, біль у м'язах, суглобах, озноб, кашель, нежить або закладений ніс, біль (першіння) в горлі.
Що робити при виникненні симптомів грипу:
1. Залишіться вдома, не заражайте оточуючих.
2. Батьки! Не відправляйте хворих дітей у дитячий садок, школу, на культурно-масові заходи.
3. При температурі 38 - 39 ° С викличте сімейного лікаря додому або бригаду «швидкої допомоги».
4. Вживайте рідини частіше, ніж звичайно (чаї, морси, компоти, соки).
5. При кашлі і чханні прикривайте рот і ніс хусткою або серветкою.
Важливо! не рекомендується переносити грип «на ногах»; своєчасне звернення до лікаря і ранній початок лікування (перші 48 годин захворювання) знизять ризик розвитку ускладнень грипу: бронхіту, пневмонії, отиту, менінгіту, енцефаліту, ураження серця, нирок та інших внутрішніх органів і систем.
Що потрібно робити для профілактики:
1. Найбільш ефективна міра профілактики проти грипу - щорічна вакцинація проти грипу до початку епідсезону.
2. Користуйтеся маскою в місцях скупчення людей. Скоротіть час перебування в місцях масових скупчень людей.
3. Уникайте тісних контактів з людьми, які чхають, кашляють.
4. Не торкайтеся до очей, носа, рота.
5. Ретельно мийте руки з милом, промивайте порожнину носа. Можна протирати руки бактерицидними серветками.
6. Регулярно провітрюйте приміщення, в якому перебуваєте, і робіть вологе прибирання.
7. Уникайте обіймів, поцілунків, рукостискань.
8. Вживайте в їжу продукти, що містять вітамін С (журавлина, брусниця, лимон та ін), а також страви з додаванням часнику, цибулі.
9. У разі появи хворих на грип в сім'ї або в колективі рекомендується почати прийом противірусних препаратів з профілактичною метою (з урахуванням протипоказань і згідно з інструкцією із застосування препарату).