Матеріали для проєкту "Первоцвіти"

Про матеріал
Матеріали для проєкту з курсу Я досліджую світ у 2 класі "Первоцвіти" на допомогу вчителю
Перегляд файлу

 

Проект

Весняні

первоцвіти

 

Весняні квіти підсніжники

Первоцвіти

 

весняні квіти первоцвіту

     Ці весняні квіти улюблені й шановані у всіх народів. Стародавні греки вважали первоцвіт лікарською квіткою Олімпу. Англійці брали його з собою в дорогу як талісман. У багатьох слов'янських народів первоцвіти шанувалися як золоті ключі, які відкривають літо. Зустріти первоцвіт весняний можна в світлих лісах, на узліссях, галявинах, на луках, ці весняні квіти надають перевагу сухим місцям.

     Природно, такі декоративні рослини не залишилися непоміченими квітникарями. Багато видів первоцвітів культивуються як садові рослини. Серед них є види з білими, жовтими, рожевими, темно-червоними, блакитними, синіми і навіть – коричневими і ліловими квітами. Однак первоцвіти вирощують не тільки як садові, а й як городні рослини. Молоде листя первоцвітів використовують в салатах. Це листя містять багато вітамінів – кілька листочків забезпечує людину добовою нормою вітаміну C.

Гусяча цибулька

 

Весняні квіти гусячої цибульки

     Гусяча цибулька – досить великий рід родини лілійних, який налічує близько 70 видів, поширених у Євразії та Північній Африці, від лісотундри і високогірних льодовиків до напівпустель. Це найменші рослини в сімействі лілейних: гіганти серед них ледь досягають висоти 40 см, а є й види заввишки 3 см. Всі вони після цвітіння ховаються під землею до наступної весни.

     Гусяча цибулька жовта – багаторічна цибулинна рослина родини лілійних. В одному зонтикоподібному суцвітті може бути до 7 світло-жовтих квіток, без запаху, але з нектаром, що приваблює запилювачів. Цвітіння триває близько місяця, після чого і весняні квіти, і листя відмирають до наступної весни.

Рослина зустрічається, переважно, на відкритих місцях – галявинах, узліссях, прогалинах, надаючи перевагу багатому на перегній ґрунту.

Мати-й-мачуха

 

Весняні квіти мати-й-мачухи

 

     Мати-й-мачуха  – це весняні квіти, які розцвітають в числі перших, ще до появи листя.

Листя відростає після цвітіння. Декоративна, лікарська і медоносна рослина.

Виростає в бур'янистих місцях: пустирі, насипи, яри, канави, узбіччя доріг тощо. Надає перевагу вологим місцям і глинистому ґрунту.

     Як лікарська рослина мати-й-мачуха застосовується, насамперед, при запальних захворюваннях дихальних шляхів і легенів як відхаркувальний і пом'якшувальний засіб. Ця рослина допомагає при подразненнях слизової оболонки шлунка, кишечника, порожнини рота. У народній медицині рослину використовують як ранозагоювальний засіб, при лікуванні наривів, шкірних висипів, а так само – для зміцнення волосся.

 

 

Ряст

Весняні квіти рясту

 

     Багаторічна трав'яниста рослина до 30 см заввишки, з кулястою бульбою. Стебло соковите, м'ясисте. Листя дуже ніжні, тонкі, м'які, тричі розсічені. На вершині стебла – щільне кистевидне суцвіття. Досить великі рожево-фіолетові квіти з приємним запахом сидять на тонких квітконіжках. Форма весняних квітів дуже химерна і вишукана. Нектар можуть дістати тільки комахи з довгим хоботком: джмелі, метелики. Зірвані квіти дуже швидко в'януть.

     Як тільки зійде сніг – рослина з'являється на поверхні і зацвітає. Весняні квіти добре помітні серед бурої торішньої трави і листя. На початку літа, давши насіння, рослина зникає до наступної весни.

Цікаве і насіння рослини. Воно знаходяться в схожих на стручки плодах, які при дозріванні розтріскуються вздовж і розкриваються. Випавши на землю, чорне насіння має білий придаток, що привертає своїм смаком мурах, якраз вони і розтягують це насіння по лісі. Від проростання насіння до появи весняних квітів проходить не один рік. Рясту для нормального розвитку навесні потрібно багато сонця.

 

Пролісок

 

Весняні квіти проліски

     Ледь зійде сніг, в лісах і чагарниках з'являються блакитні весняні квіти – проліски.

     Взагалі кажучи проліски яких набереться з півсотні видів, переважно рослини середземноморські (кілька видів є в Південній Африці). Середземноморські види пролісків – великі багатоквіткові рослини. Наші  види пролісків –  рослини, які після короткого цвітіння зникають до наступної весни. Всі проліски – багаторічні трав'янисті цибулинні рослини.

     Як високодекоративні рослини, проліски вже давно введені в культуру. При цьому вони нерідко дичавіють і зустрічаються далеко за межами свого основного ареалу.

 

Анемона

Весняні квіти анемони

     Анемона– рід багаторічних трав з родини жовтецевих. Латинська назва роду перекладається як «дочка вітрів». Мабуть, ця назва пов'язана з тим, що при найменшому подиху вітерця квіти анемони починають розгойдуватися на високих квітконосах, помахуючи великими пелюстками.

     Анемони майже все своє життя проводять під землею у вигляді горизонтально розташованого товстого  кореневища. Як тільки зійде сніг,зявляється паросток, який швидко подовжується і випрямляється.  Тривалість цвітіння дуже коротка, до моменту розпускання листя на деревах анемона вже відцвітає, а до літа – дозріває насіння і надземна частина рослини засихає.

     Анемони – рослини отруйні. Навесні часто доводиться бачити кинуті на землю зів'ялі букетики анемони. Не треба їх рвати! По-друге, довго зірвані анемони не живуть. Крім того і сама рослина, з якої зірвали квітку, теж гине. Така вже особливість цієї рослини.

 

 

Гіацинти

 

Весняні квіти гіацинти

 

     Ці весняні квіти одними з перших розпускаються в саду і радують нас надзвичайно ароматними квітами.

     Батьківщина гіацинтів – це Південно-Східна Азія та Середземномор'я. Ці весняні квіти відомі людині з давніх пір, їх культивували ще в Римі. На початку 16 ст. купці привезли в Європу зі східних мандрів скромну рослину з синіми квіточками і вишуканим ароматом, яка відразу прижилася в м'якому і вологому кліматі Голландії і викликала захоплення.

     Гіацинти люблять відкрите сонячне місце або півтінь в саду із захистом від вітру.

 

 

 

Підсніжник звичайний

 

Весняні квіти підсніжники

     Ці ніжні білі весняні квіти знайомі всім. Вони першими з'являються на проталинах після зими і їм не страшні ні весняні заморозки, ні зимові морози, ні весняний сніг. Спочатку з'являється пара листочків і слідом за ними розпускаються білі дзвіночки.

     Це найбільш ранній медонос, що дає бджолам нектар у лютому – квітні.

Ці весняні квіти використовуються у декоративному садівництві. Мають понад п'ятдесяти різновидів.

     Рослина отруйна!

 

 

 

Медунка

 

Весняні квіти медунки

     Рослина дуже цінується садівниками за красу, невибагливість і ранні терміни цвітіння. Ранньою весною медунка покривається безліччю дрібних квіток у формі дзвіночків білого, фіолетового, блідо - блакитного, рожевого, бузкового кольору. Нерідко на одній рослині бувають квітки різних відтінків - рожеві і фіолетові – медунки легко перезапилюються між собою і можливі найрізноманітніші колірні поєднання. У висоту медунка виростає до півметра і також розростається в ширину.

     Трава всіх видів медунки містить дубильні речовини. Листя медунки темної багате аскорбіновою кислотою та іншими вітамінами.

 

 

Шафран

 

Весняні квіти шафрану

 

     Весняні квіти. Їх ще називають крокусами. За легендою, шафран виник з крапель крові юнака Крока. Крок змагався з богом Гермесом в метанні диску і Гермес випадково вбив його. Перший древній шафран був жовтих відтінків, а блакитні, рожеві та білі кольори він отримав в результаті селекції.

     Сама назва – шафран – походить від арабського слова «жовтий». Шафран використовувався як приправа, пахощі, фарба, лікарська рослина. Цікаво, що в стародавньому Китаї ніхто, крім імператора, не мав права носити одяг відтінку шафрану. А в деяких країнах жінки використовували шафран для полегшення пологів.

 

Горицвіт

 

Весняні квіти горицвіту

 

     Весняні квіти родини жовтецевих. Латинську назву адоніс отримали на честь Адона – фінікійського і ассірійського бога сонця, який щорічно помирав і щовесни воскресав, як ця квітка. Є ще версія про походження назви з грецької міфології. Адоніс послухався богиню Афродіту, яка заборонила йому полювати на диких звірів, і був смертельно поранений кабаном. Афродіта, сумуючи про улюбленим юнаком, перетворила Адоніса в прекрасну квітку, яка відроджується кожну весну.

Ці весняні квіти завдовжки 10-40 см, а розцвітають вони в квітні-травні.

     Відомо 20 видів горицвіту, які поширені у Європі та помірній смузі Азії. В Україні росте 5 видів, з них найважливішим є горицвіт весняний — лікарська рослина.

 

 

 

 

 

Пшінка весняна

 

 

Весняні квіти пшінки весняної

 

 

 

 

      Багаторічні весняні квіти. Листя мають цілісне, округло-серцеподібне, блискуче, темно-зелене. Квітки яскраво-жовті, з трилистою чашечкою і багатопелюстковим віночком. Цвіте у квітні-травні.

      Росте в сирих місцях, в листяних лісах, серед чагарників. Звичайний первоцвіт наших лісів. Зацвітає трохи пізніше від проліска, але ці весняні квіти ще довгий час є сусідами з ним, додаючи жовтого кольору в синю палітру весняного лісу. У синьому морі пролісків ці весняні квіти виглядають жовтими острівцями. Блискучі, наче покриті лаком пелюстки сяють на сонці золотими блискітками.

Пшінка — це ранньовесняний медонос, бджоли охоче її відвідують і збирають з неї нектар.

      Це харчова, медоносна, лікарська, отруйна, декоративна рослина.

 

Сон-трава

Весняні квіти сон-трави

 

     Весняні квіти заввишки 7-15 см.

Кореневище потужне, вертикальне, темно-коричневе. Стебла прямостоячі, вкриті густими, відстовбурченими, м'якими волосками. Квітконоси прямі, квітки прямостоячі, спочатку у вигляді широких дзвоників, пізніше розкриті наче зірочки. Цвітуть у квітні - травні.

Дуже декоративні весняні квіти як при цвітінні, так і в плодах. Культивуються в квітниках.

     У народній медицині сон-трава вживається від багатьох хвороб.

Розповсюджена сон-трава в Європі, Азії, Північній Америці. Росте у сухих хвойних і листяних лісах, у чагарниках і по схилах.

 

 

Ірис карликовий

 

Весняні квіти ірису карликового

     Перші карликові сорти ірисів були виведені в кінці XIX століття в німецькій садівничій фірмі. Незабаром і інші німецькі, а також французькі й англійські фірми вивели нові сорти карликових ірисів. Як батьківські форми використовувалися низькорослі європейські види.

     Іриси-карлики цвітуть приблизно на два тижні раніше від високих сортів, вони добре вписуються в будь-який сад, виглядають у ньому більш природно, у той час як високорослі сорти, звичайно розкішні і прекрасні, виглядають інколи дуже химерно.

docx
Додано
11 січня
Переглядів
486
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку