МЕТА: систематизувати й узагальнити знання про способи
передачі на письмі чужої мови, удосконалити вміння
розставляти розділові знаки в конструкціях з прямою
мовою, інтонувати речення з прямою мовою.
ТЕМА: Повторення та узагальнення вивченого. Пряма
мова і діалог. Розділові знаки у реченнях з прямою
мовою, при діалозі.
МЕТА: систематизувати й узагальнити знання про способи
передачі на письмі чужої мови, удосконалити вміння
розставляти розділові знаки в конструкціях з прямою
мовою, інтонувати речення з прямою мовою.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення й систематизації знань, умінь
та навичок.
ХІД УРОКУ
–Добро своєю рукою сіючи, не лінуйтеся ні на що хороше…
Володимир Мономах
Актуалізація опорних знань
Орфографічна розминка: запис цифрового коду,
взаємоперевірка у групах.
Для того, щоб розпочати роботу, необхідно знайти код-ключ. (Програмований диктант дозволяє економити час. На дошці цифри, що відповідають певній орфограмі. Я диктую слова, учні записують відповідну цифру. Перевіряю відповідь –цифровий код.)
1 –спрощення у групах приголосних.
2 –м`який знак.
3 –літери з-с у кінці префікса з- (с-).
4 –написання складних слів разом та через дефіс.
5 –літери, що позначають приголосні звуки, які уподібнюються
6 –літери и-і в словах іншомовного походження.
7 –сполуки літер цьк, зьк, ськ.
8 –апостроф.
9 –подвоєння літер.
10 –подовження м`яких приголосних.
Боротьба, футбол, молотьба, ллється, запорізький, празький, морквяний, духмяний, зшиток, цистерна, Сицилія, Чилі, диск, манна, вілла, півжиття, піввіку, пів`ясена, жовтогарячий, густо-синій, синьо-білий, південно-східний, народнопісенний, п’ятитонний, сорокаріччя, кістлявий, проїзний.
Якщо отриманий код і код на конверті із завданням збігаються –впоралися, і конверт ваш.
Завдання у конверті: пригадайте і запишіть схеми речень із прямою мовою.
Оголошення теми уроку, орієнтація учнів у місці даного заняття, самооцінювання.
Заповнити таблицю, оцінивши балом від 1 до 12 кожне твердження.
Знаю тему «Пряма мова і діалог» |
Хочу знати |
Зусилля, які докладу на уроці, щоб пригадати вивчене |
|
|
|
Реалізація.
Записати речення, розставити розділові знаки. Пояснити їх вживання. Накреслити схеми речень з прямою мовою.
Сон-трава каже: «Я –щоб дитині добре спалося». Розрив-трава каже: «Я –відкриваю таємниці». Стоїть при дорозі хлопчатко в сорочці рваній: «Я –подорожник, прикладайте мене до рани». «За життя, за життя!» - заспівала блакить, рідне слово віта, рідний лист шелестить.
Опрацювання таблиці.
Розділові знаки при прямій мові
А: «П». «П, -а, -п». «П», -а.
А: «П!» «П! –а. –П». «П!» -а.
А: «П?» «П? –а. –П». «П?» -а.
А: «П…» «П, -а. –П». «П…» -а.
Контрольно-корекційний етап.
Тестові завдання.
А. «Ой не плач же, мамо, не журись!» - піснею повіяло на мене.
Б. Колись турботливо і строго казала матінка мені: «Гляди, аби тобі дорогу не перейшли упорожні!»
В. «Обережно, тут слизько, дивися,» - каже мама мені, - не впади!»
Г. «Не барися, мій синочку, швидше повертайся!» - сказав старий.
А. А: «П?»
Б. «П, -а, -п».
В. «П», -а.
Г. А: «п».
Рефлексія.
Пам’ятаймо, що
кожне слово
нашої мови
проспіване у Пісні
тож пісенними словами
з побратимами
у товаристві розмовляємо
кожне слово нашої мови
записане у Літописі
тож хай знають вороги
якими словами
на самоті мовчимо.
Домашнє завдання. Вправа з підручника.
Скласти діалог на тему «Розмова з
матір`ю», використовуючи слова етикету.