Тема: Контрольнаробота за темою «Фразеологія» (тестові завдання) 6 клас
Мета: виявити рівень засвоєння учнями знань і вмінь із теми; формувати діяльнісну компетентність; розуміти та пояснювати значення фразеологізмів, добирати фразеологічні синоніми та антоніми; розвивати логічне мислення та усвідомлювати роль фразеологізмів у мовленні;
виховувати любов до народної мудрості.
Тип уроку: урок контролю знань, умінь і навичок.
Обладнання: тестові завдання
Не краса красить, а розум.
Народна творчість
Вміти користуватися словом –
Велике мистецтво.
В.Сухомлинський
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчання.
Прочитайте епіграф. Як ви розумієте ці вислови?
2.Слово вчителя.
Здобуті знання з вивчених тем дають нам можливість перейти до подальшого вивчення української мови. Виконавши тест, ми зможемо виявити свій рівень знань.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІV. Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
І варіант
1. З’ясуйте, у якому рядку словосполучення є фразеологізмами.
А.Читати повість, стримано засміятися, перейти вулицю, довести додому.
Б. Кінець уроку, пекти картоплю, відчинені двері, чужа праця.
В. Нерозбірливо говорити, засипати вугілля, брати воду, говорити правду.
Г. Читати по очах. пекти раків, з відкритим серцем, западати в душу.
2. У якому рядку фразеологізми становлять синонімічний ряд?
А. Без вогню пекти, байки правити, багато брати на себе, зронити сльозу.
Б. Тетевені правити, оповідати сон рябої кобили, боби розводити, плести сухого дуба.
В. Міряти лозиною, наклеювати ярлики, на ногах не стояти, передбачати події.
3. Виберіть фразеологізм, до складу якого входять антоніми.
А. Близький світ. Б Ближче до діла.
В. Близенько видати, але далеко стрибати.
Г. Близько лікоть, але нк вкусиш.
4. Стійкі сполучення слів, які за змістом часто дорівнюються одному слову, - це:
В. Діалектизми.
Б. Неологізми.
В. фразеологізми.
Розкрити значення виразу дивитися крізь пальці.
5.Виберіть речення, у якому вжито фразеологізм.
А. Ви не знаєте, що я гадаю. Як сиджуя мовчазна, бліда(Л.українка).
Б. Два брати жили на світі, був один із них працьовитий, другиц-ледачий(А.Свашенко).
В. Нудьгу наче вітром здуло(А.Дімаров).
Г. Занесло, замело, завіяло і дороги мої(В.Мордань).
6 Напишіть твір-мініатюру на тему: « Чим багаті, тим і раді» .
ІІ варіант
1. З’ясуйте, у якому рядку словосполучення є фразеологізмами.
А. Хотіти їсти, швидко втекти, говорити навмисне. Уважно дивитися.
Б.Дотепний чоловік, покірна людина, балакуча жінка, вродлива дівчина.
В.Пропустити повз вуха, писана красуня, кипіти від злості, хапати дрижаки.
Г. Гнути залізо, піймати рибу,дбайливо доглядати, зазнати поразки.
2 .У якому рядку фразеологізми становлять синонімічний ряд?
А. Зачепити за живе, зривати маску, перемивати кісточки, розплющити очі.
Б. Очей не відірвати, ні в казці сказати ні пером написати, хоч з лиця воду пий, писана красуня.
В. Брати на себе, укривати ганьбою, врізати дуба, допікати до живого.
3. Виберіть фразеологізм, до складу якого входять антоніми.
А. Ні в жодному разі.
Б. Ні в зуб ногою.
В. Ні живийні мертвий.
Г.Не з доброго десятка.
4. Фразеологія вивчає:
А. Лексичне значення і вживання слів.
Б. Лексичне значення і вживання наукових слів.
В. Лексичне значення і вживання стійких сполучень слів.
Розкрити значення виразу спати й уві сні бачити.
5. Фразеологізмом є таке словосполучення:
А. Побити горшки;
Б. Побити носа;
В. Побити тарілки.
6. Напишіть твір-мініатюру на тему: «Не краса красить, а розум».
V. Підбиття підсумків уроку.
Домашнє завдання: повторити теоретичний матеріал підручника. Вивчити напам’ять 10 фразеологізмів.