Матеріали до уроку «Походження людини і світу»
Релігії світу про походження людини і світу
Створення людини з точки зору християнства
« І сказав Бог: « Створімо людину за образом Нашим, за подобою Нашою, і хай панують над морською рибою, і над птаством небесним, і над худобою, і над усією землею, і над усім плазуючим, що плазує по землі». І Бог на Свій образ людину створив, на образ Божий її Він створив, як чоловіка та жінку створив їх. І поблагословив їх Бог, і сказав Бог до них: «Плодіться й розмножуйтеся, і наповнюйте землю, оволодійте нею, і пануйте над морськими рибами, і над птаством небесним, і над кожним плазуючим живим на землі!». І сказав Бог: «Оце дав Я вам усю ярину, що розсіває насіння, що на всій землі, і кожне дерево, що на ньому плід деревний, що воно розсіває насіння, - нехай буде на їжу це вам. .. І побачив Бог усе, що вчинив. І ото – вельми добре воно! І був вечір, і був ранок, - день шостий»
«І створив Господь Бог людину з пороху земного. І дихання життя вдихнув у ніздрі її, - і стала людина живою душею…
І сказав Господь Бог: «Не добре, щоб бути чоловіку самотнім. Створю йому поміч, подібну до нього». І вчинив Господь Бог, що на Адама спав міцний сон, - і заснув він. І узяв Бог одне з ребер його, і тілом закрив його місце. І перетворив Господь Бог те ребро, що взяв із Адама, на жінку, і привів її до Адама. І промовив Адам: «Оце тепер вона – кість від костей моїх, і тіло від тіла мого. Вона чоловіковою буде зватися, бо взята вона з чоловіка. Покине тому чоловік свого батька та матір свою, та й пристане до жінки своєї, - і стануть вони одним тілом».
Релігія Древньої Греції
Гея (земля) – перша істота, яка виникла з хаосу (незрозумілого і недосяжного). Вона народила все, навіть небо (Уран) народжене Геєю. А всі подальші форми життя походять від з’єднання землі і неба. На початку цього шлюбу народжувались безформені чудовиська, і батько, наляканий їх виглядом, занурював їх назад в лоно матері. Так він повернув в землю сторуких, однооких і гороподібних велетнів. Поки не народила Гея дітей, прозваних титанами, які стали прообразами для світу, в якому виникли і живуть люди.
Один із дітей – Кронос (Час) – позбавив батька дітородної сили і став царювати на землі. Так народження нових форм було припинене.
Релігія Древньої Індії
Брахмани створені з голови першоістоти, воїни – з її рук, селяни і ремісники – зі стегон, слуги і раби – з стоп.
Все живе на землі споріднене один одному і має спільну основу.
Релігія Китаю
Згідно древньокитайської космогонії, на початку світу єдина універсальна субстанція – ЦИ (спочатку уявлялась у вигляді повітряної пари або космічного дихання), яка наповнювала Порожнечу-Небуття, в якийсь момент розділилась на два начала. Перше – ЯН – характеризувалось як світле і тепле, друге – ІНЬ – як каламутне і холодне. ЯН, як більш легке, злетівши вгору, утворило небо, а ІНЬ, як більш важке, опустилось донизу і утворило землю.
З взаємодії ЯН та ІНЬ народились усі речі. З цього моменту всім речам у Всесвіті властива двоєдність, заснована на відносній рівновазі протилежних сил.
Основу поглядів древніх китайців на світ складала віра в існування Верховної Вищої сили, яка стояла не тільки над людьми, але і над богами і духами. Її називали то Небом, то Верховним Володарем. І світ, і людей створили божества і духи, боги дали людям знання і чинили їм своє покровительство, іноді навіть проти волі Верховного Володаря.
«Першим народився Паньчу. Коли він помер, його тіло зазнало змін: дихання стало вітром і хмарами, голос – громом, ліве око – сонцем, праве – місяцем. Чотири кінцівки і п’ять частин тіла – чотирма сторонами світу і п’ятьма піками, кров потекла ріками, жили і м’язи лягли земною поверхнею, плоть перетворилась на ґрунт, волосся голови стало зірками, волосся тіла – травою і деревами, зуби і кістки – дорогоцінним камінням, сім’я і мозок – дощем і озерами».
Месопотамська космогонія
Питання про те, як виник світ, напевно, не так вже і сильно займало думки древніх мешканців Межиріччя. «Світ – ось він, в ньому треба жити, а вже як він з’явився – не наша справа, про це знають мудрі і старі люди». Приблизно таке відношення до проблеми космогонії було характерне для більшості жителів Вавілону.
Найдетальніша розповідь про створення світу міститься в культовому епосі «Енума еліш» («Коли згори»), який прославляв вавілонського бога Мардука і пояснював, чому і як він став царем богів.
Коли небо зверху назване не було,
Суша внизу не мала назви,
Апсу первородний, все створивший,
І мати Тіамат, що все породила,
Води свої воєдино змішали…
Тоді в надрах народились боги…
Отже, на початку світу був хаос солоних (Тіамат) і прісних (Апсу) вод, в яких зародились боги. Явились Лахму і Лахаму (можливо, болото і мулисті відмілини). За першою парою богів іде друга – Аншар (небесне коло) і Кішар (земне коло). Потім бог Апсу створив Енкі (Еа).
Натовпом збираються родичі-боги,
Тривожать Тіамат, снують, метушаться,
Лоно Тіамат вони коливають
Буйним гамом у верхніх покоях,
В Апсу не втихає їх гомін.
Розбуджений шумом, Апсу, за підказкою радника Мумму, вирішує знищити богів, але Еа знаходить вихід:
Закляття святе сотворив премудро,
Повторив громогласно, відправив в Води.
Розтеклась дрімота, сном оточила, -
Апсу усипив він сном вилитим,
Заціпеніння охопило радника Мумму.
Еа вбив Апсу, полонив Мумму і створив собі покої, названі «Апсу».
Там з Домкіною, з дружиною, впав Еа у велич,
В спокої долей і призначень
Бог зачав мудрішого з мудрих,
В «Апсу» зароджений був Мардук…
Він зростом великий, усіх переважає,
Вигляд його є досконалим –
Важко зрозуміти, неможливо уявити:
Чотири ока, чотири вуха !
Вуста розкриє – з вуст його полум’я !
Овдовіла Тіамат вирішує помститися богам. Вона створює полчище чудовиськ, на чолі якого стоїть Кінгу і вручає йому «долі таблиці». Вид і сила воїнства Тіамат наводять страх на богів. Лише юний Мардук виступає проти них, але ставить перед старішими богами свої умови:
Якщо я месником за вас стану,
Щоб Тіамат подолати і врятувати ваші життя, -
Зберіть Раду, піднесіть мій жереб…
Моє слово, як ваше, хай вирішує долі !
Незмінним хай буде те, що створю я !
Боги згодні на все:
Дали жезл йому, трон і царський одяг,
Зброю переможну, що ворогів вражає…
Один на одного пішли Тіамат і Мардук…
Сутичка закінчилась загибеллю Тіамат. Побачивши це, її воїнство стало тікати, але Мардук полонив їх, а Кінгу вбив і забрав «таблиці доль».
На небі Мардук влаштував богам стоянку. Потім він призначив свої ритуали, встановив нові обряди… І, нарешті, Мардук разом із Еа творить людину:
Кров зберу я, зкріплю кістками,
Створю істоту, назву людиною.
Воістину, я сотворю людей,
Хай служать богам, щоб ті відпочили.
Закінчується епос розповіддю про створення храму Есагіла та Вавілону.