* Українські учені продовжують дивувати світ неймовірними розробками. * Українські науковці за останні роки створили мамограф та унікальний титановий протез. Мамографія — метод діагностики стану тканин молочної залози, найчастіше за допомогою рентгенівського випромінювання, коли отримують відповідне зображення. Титановий абатмент – це своєрідний перехідник із титану, необхідний для кріплення коронки на імплант, щоб забезпечити надійну фіксацію та зручність експлуатації. Такий виріб є дуже міцним, тому його найчастіше використовують для відновлення жувальних зубів, що зазнають сильних навантажень під час пережовування їжі.
учені Донецького фізико-технічного інституту імені О. О. Галкіна створили новий тип мамографа. Цей прилад унікальний тим, → що діагностує пухлина індикатором, → який дає дуже точну термокартінку всієї молочної залози, → виявляючи по локально підвищеній температурі найдрібніші новоутворення. При цьому не потрібно робити ніяких аналізів.
Вчений із Закарпаття Петро Бобонич, знайшов спосіб значно полегшити життя людей, які страждають на діабет. У 2011 році він розробив портативний глюкометр — пристрій у вигляді наручного годинника, що вимірює рівень цукру у крові. Важливо, що для цього не потрібно проколювати палець та набирати кров. Мобільний глюкометр
→ комп'ютерний фонендоскоп, що може передбачати інфаркт, у 2006 році група вчених-акустиків з Національної академії наук України створила комп'ютерний фонендоскоп. Унікальний комп'ютерний комплекс для реєстрації та обробки звуків дихання дозволяє не тільки за лічені хвилини встановити точний діагноз, а й контролювати клінічний перебіг захворювань дихальних органів. В основі дії комплексу лежить багатоканальна реєстрація звуків за допомогою чотирьох сенсорів з подальшим аналізом отриманої інформації.
→ засіб «Кровоспас», що зупиняє кровотечу в разі важких поранень, У 2015 році українські учені-волонтери створили унікальний кровоспинний засіб. Вітчизняний "Кровоспас" став дешевою альтернативою імпортного Целоксу, який конче необхідний нашим військовим. Винахідники розповіли, що препарат забезпечує утворення щільного масивного згустку, який надійно закупорює рану, і цей же носій дозволяє досить легко видалити засіб з рани. Він повинен забезпечити гемостаз менш як за 3 хвилини.
* Згідно з Цілями сталого розвитку на період 2016-2030 рр. зусилля сучасної медицини мають бути спрямовані на розв'язування завдань, об'єднаних в одну із 17 глобальних цілей –* «Ціль 3. Забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці» (глобальне визначення).
* Медицина завжди була важливою галуззю для людини, й у майбутньому її значення лише зростатиме.* Біологічні основи. * Загальна медична теорія в наш час формується із таких основних підходів:→ вчення про стрес, → теорія хвороб цивілізації, → екологічний підхід, → психосоматика, → етологічний (поведінковий) підхід,→ біоетика. Які теоретичні основи та напрями досліджень сучасної медицини?
* Теоретичною основою сучасної медицини є→ біологічні науки про організм людини, його властивості та інші живі організми (анатомія, фізіологія, ембріологія, генетика, вірусологія, мікробіологія тощо),→ екологічні (екологія людини, медична екологія), → суспільні (філософія, етика, естетика, антропологія), → технічні (інформатика, кібернетика) науки та ін.
* Розвиток і становлення сучасної медицини пов'язано з багатьма відкриттями речовин, методів, процесів, серед яких → синтез людського інсуліну,→ хіміотерапія, → гормонотерапія, → антибіотики, → хлорохін для лікування малярії, → метод діалізу під час захворювань нирок та багато інших.
* Однією з важливих складових міжнародного співробітництва України в галузі медицини є → співробітництво із Всесвітньою організацію охорони здоров'я (ВООЗ) (англ. World Health Organization, WHO), → що є спеціалізованою установою ООН, → яка опікується проблемами охорони здоров'я у світовому масштабі.
* Медична наука України пишається великими вченими, які зробили величезний внесок у становлення медицини на міжнародному рівні.І. І. Мечников (1845-1916) - лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини за працю «Імунітет при заразних хворобах». * Відкрив явище фагоцитозу, → розробив фагоцитарну теорію імунітету → та заклав основи імунології. Який внесок вітчизняних вчених у розвиток медицини?
Розвиток медицини певною мірою пов'язаний з визначними науковими досягненнями жінок-науковиць, зображених на ілюстраціях. Визначте їхню роль для розвитку медицини. ДІЯЛЬНІСТЬСамостійна робота. Визначні відкриття та розвиток медицини. Прізвище. Відкриття. Медичне значення. Дороті Ходжкін. Франсуаза Барре-СінуссіГейл Мартін
Завдання. Визначення адаптаційного потенціалу за частотою пульсу. Визначте частоту пульсу на променевій артерії лівої руки біля зап'ястка за 1 хв після 15 хв спокою. Адаптаційний потенціал визначають за рівнянням: АП = 1,238 + (0,09 ЧП),де АП - адаптаційний потенціал, бали; ЧП - частота пульсу, уд./хв; 1,238 та 0,09 - коефіцієнти рівняння. Результати: ≤ 7,2 бала - оптимальний; від 7,21 до 8,24 бала - напружений; від 8,25 до 9,85 бала - незадовільний; > 9,86 бала - критичний. Доведіть значення фізіологічних досліджень у медицині. Біологія + Здоров'я. Адаптаційний потенціал людини
СТАВЛЕННЯБіологія + Медична географія. Медицина й природничі науки* Гіппократ у своїй книжці «Про повітря, води й місцевості» зазначав: «Якщо хтось прийде в незнайоме місце, то він має звернути увагу на його розташування щодо сторін світу, якою водою користуються люди, заросла чи гола земля...».
РЕЗУЛЬТАТОцінка. Завдання для самоконтролю1-6 Що таке медицина? 2. Назвіть основні розділи медицини. 3. Які науки є теоретичною основою медицини? 4. Назвіть відкриття, що вплинули на розвиток медицини. 5. Які сучасні науки визначають розвиток медицини? 6. Назвіть імена вітчизняних учених, які зробили вагомий внесок у розвиток медицини.7-97. Які розділи та основні завдання сучасної медицини? 8. Які теоретичні основи й напрями досліджень сучасної медицини? 9. Який внесок вітчизняних учених у розвиток медицини?10-1210. Обґрунтуйте необхідність зв'язків медицини з природничими науками.