Матеріали до уроку " В.Винниченко. Доля письменника". Презентація "Володимир Винниченко цікаві факти", що можна використовувати і для вивчення історії України у старших класах.
Винниченко – політик (прем'єр-міністр УНР, голова Директорії УНР) був дуже розчарований…І за 2 місяці до еміграції записує у своєму «Щоденнику»:«Нехай український обиватель говорить і думає, що йому хочеться, я їду за кордон, обтрушую з себе всякий порох політики, обгороджуюсь книжками й поринаю в своє справжнє, єдине діло – літературу…Я їду як письменник, а як політик всією душею я хочу померти…»
Номер слайду 3
У 1925році Винниченко переїздить до Парижа. У цей час він – відомий у Європі драматург. Упродовж 20-х.р. минулого століття на сценах престижних театрів Німеччини, Італії, Іспанії, Норвегії, Угорщини ішли вистави за його творами»Чорна Пантера і Білий Ведмідь», «Закон», «Брехня», драматичні колізії яких захоплювали європейського глядача.
Номер слайду 4
1927р. з’явився наймасштабніший твір – роман «Сонячна машина»Сам В. Винниченко назвав цей роман «візитною карткою української літератури в Європі». Цей твір набув широкої популярності навіть на теренах Радянської України. Саме за гонорар за «Сонячну машину»Винниченки придбали будинок старої пекарні в Мужені, який Володимир Кирилович назвав «Закуток»
Номер слайду 5
Вiн мрiяв навчити людей бути щасливими. Останні 25 років свого життя Володимир Винниченко займався універсальною теорією, яку називав "конкордизм". Вона мала стати "ключем до щастя". А тема щастя, пошуку гармонії, або, як він казав, "погодження", є головною темою у всій творчості та й узагалі діяльності Винниченка. Гармонія мислилася на різних рівнях: людини з природою, людини з собою, між людьми, між країнами. Цій темі був присвячений його філософсько¬етичний трактат "Конкордизм", а натуризм як елемент уходив у цю його систему.
Номер слайду 6
Елементом конкордизму був натуризм. Натуризм передбачав життя на природній основі: перебування на сонці, засмагання, взагалі серед природи, без усіляких цивілізаційних умовностей. Він був не просто вегетаріанцем, а сироїдом, тобто не їв нічого вареного, печеного, смаженого, тільки "натуральну" їжу - яблука, горіхи, моркву тощо. Інші українці з нього кепкували, називали "морквоїдом", а він їм відповідав, що вони - "трупоїди". Конкордизм Винниченка мав точки дотику з ідеями соціалізму й комунізму лінією загального щастя.
Номер слайду 7
А взагалі в Мужені Винниченко жив досить ізольовано. До Парижа - тисяча кілометрів, до того ж багато хто махнув на нього рукою, сприймаючи як "політичний труп". Але від політичної діяльності він не відходив ніколи, хоча кілька разів давав собі обіцянку "обтруситися від політики". Але так і не вийшло - мав залежність.
Номер слайду 8
У 1941 році про нього згадали німці. Коли вони окупували Францію, то розшукали Винниченка і запропонували йому стати українським прем'єром - главою маріонеткового уряду України ( як Відкун Квіслінг у Норвегії). Та Винниченко розумів, що має справу з фашизмом, і відмовився. Володимир Кирилович відмовився співпрацювати з Гітлером, за що втрапив у концтабір. Його кілька тижнів потримали у нелюдських умовах, але потім відпустили.
Номер слайду 9
Російська більшовицька влада теж всіляко намагалася повернути Винниченка з-за кордону в Україну, адже він мав величезний авторитет в українському суспільстві і як політик, і як письменник, твори якого торкалися людських сердець. Однак він не пішов на запропоновані компроміси і відмова практично врятувала йому життя, він не повірив у радянську демагогію і не повернувся до України, а відтак не загинув з мільйонами інших патріотів у жахливий період сталінських репресій.
Номер слайду 10
І попри скрутне матеріальне становище, і попри смертельну небезпеку в часи гітлерівської окупації, коли він потрапив до концтабору, Винниченко мав змогу вільно і творчо прожити своє життя, творити на власний розсуду своєму скромному, але незалежному «ЗАКУТКУ» на Лазурному березі в Мужені на півдні Франції аж до смерті 6 березня 1951 року
Номер слайду 11
Він був письменником, твори якого викликали неабиякий інтерес у суспільства, і водночас був політиком-мрійником, а ще - талановитим художником. Володимир Винниченко - постать, яка донині викликає бурхливі суперечки, приваблює і відштовхує, провокує і бере у полон своєю неповторністю
Номер слайду 12
Увічнення пам'яті Володимира Винниченка. У 2005 році була випущена ювілейна монета номіналом в 2 гривні з портретом В. Винниченка. Її випуск був присвячений 125-річчю від дня народження видатного письменника і політика.
Номер слайду 13
У 2007 році Нацбанк України випустив ще одну пам'ятну монету (2 гривні) з портретом голови Генерального секретаріату. Тепер це було зроблено в рамках увічнення пам'яті про перший уряд УНР. У Львові, Києві, Одесі, Кропивницькому,Кривому Розі, Тернополі, Малині, Рівному, Калуші ім'ям Володимира Винниченка названі вулиці.
Номер слайду 14
18 вересня 2010 року в Кіровограді було відкрито пам'ятник Володимиру Винниченку
Номер слайду 15
Також ім'ям Володимира Винниченка названий Кіровоградський державний педагогічний університет (КДПУ)