Майстер-клас для вчителів початкових класів, що викладають основи здоров’я.
Так як, я вчитель початкових класів, наша НУШ пропонує практичні завдання для розвитку уваги, які Ви зможете використовувати на уроках ОЗ.
Хочу нагадати, що увага – це чітка зосередженість свідомості.
Дуже важливо кожній людині мати гарну увагу, при гарній увазі поліпшується пам'ять, мислення, уява.
Увага у кожної людини різна, хтось орієнтується швидко, а комусь потрібен час подумати, зосередитися, деякі губляться в простих ситуаціях.
Увага може бути двох типів: довільна і мимовільна.
Мимовільна увага народжується при відсутності усвідомленого наміру з боку людини. Ви не намагалися помітити собаку, що пробігла прямо біля ваших ніг, але, як не дивно, запам'ятали.
Напевно, хоч раз, але траплялося і таке: йдете по вулиці, віддаєтеся роздумам про цілком конкретні речі. І раптом ви розумієте, що ваші думки зайняті чимось іншим. Ваша увага переключилася, а як це сталося, ви і не помітили.
Довільною психологи називають створену увагу. Люди віддають собі різні команди: «необхідно вивчити те», «спробувати почути сказане іншими», «не пропустити активізації процесу» і т. д.
Обсяг уваги можна підвищити за допомогою різноманітних тренувальних вправ.
Ніколи не пізно починати роботу над розвитком своєї уваги. Будь-яке запам'ятовування принесе більший ефект, якщо заучувати не механічно, а отримувати задоволення від цього процесу.
Пропоную вам пройти тести і завдання на розвиток уваги.
1.Щоб тренувати свою увагу, можна скористатися спеціальними малюнками.
Наприклад, що змінилося, коли втекло кошеня?
2.Потрібно постаратися за 15 с запам'ятати предмети, які розташовані на столі (мал. 2А). Подивіться на малюнок 2Б і назвіть предмети.
3.Спробуємо запам'ятати слова за допомогою зовнішнього вигляду тварин і птахів. Дані слова: олівець, ВЕНТИЛЯТОР, ПОДУШКА, гітара, ШОКОЛАД. Слова можна розподілити наступним чином: ОЛІВЕЦЬ – це левиний хвіст (пензлик на кінці нагадує пензлик для малювання). У лева розвівається на повітрі грива – це можна зробити і за допомогою ВЕНТИЛЯТОРА, а ПОДУШКА така ж м'яка, як подушечки на лапах у тигра, струни ГІТАРИ схожі на левові вуса, левова шкура за кольором нагадує молочний ШОКОЛАД.
Перед нами слова: віник, ЧАЙНИК, БУКЕТ, прищіпки, хустка.
Дивимося на папугу і фантазуємо: пташиний чубчик нагадує ВІНИК, дзьоб схожий на носик у ЧАЙНИКА, ПРИЩІПКИ – це лапки, якими чіпляється за жердинку папуга, птах покритий пір'ям, наче ХУСТКОЮ.
4.Як відомо, наш мозок складається з двох півкуль: лівої і правої. При цьому права півкуля в основному "обслуговує" ліву сторону тіла: приймає велику частину інформації від лівого ока, вуха, лівої руки, ноги і т. д. і передає команди відповідно лівій руці, нозі.
Ліва півкуля обслуговує праву сторону.
Якесь зазвичай з півкуль у людини є домінуючим, що відбивається на індивідуальних властивостях особистості.
5.Оптичні ефекти світлотіні формують тривимірне зображення. На малюнку або на фотографії можна бачити місячний кратер, а повернувши на 180 градусів - гору, і це не тільки ілюзія, а особливість зору, візуальна звичка очей до того, що денне світло сонця йде зверху вниз.
6.Знайдіть чоловічу голову на цій картинці
Якщо ви впоралися із завданням:
менш ніж за 3 секунди то ваша права півкуля вашого мозку розвинена краще, ніж у більшості людей.
протягом 1 хвилини - це нормальний результат
якщо протягом 1-3 хв . - ваше права півкуля розвинена погано, вам потрібно їсти побільше м'ясного протеїну.
7. Подивіться уважно на наступну картинку. На виконання даного тесту дається 10 секунд. На цій картинці треба знайти тварину.
8.Нижче представлена картинка, при розгляді якої, в залежності від того, яка півкуля мозку у вас активна, об'єкт буде рухатися в певному напрямку. В даному випадку, крутитися навколо своєї осі або за годинниковою стрілкою, або проти. Отже...
Якщо ви бачите цю дівчину, що рухається за годинниковою стрілкою, то у вас активна права півкуля в даний момент. Якщо ж вона рухається проти годинникової стрілки, то ви використовуєте ліву півкулю. Деякі можуть бачити її в русі в обох напрямках.
Спробуйте змусити її рухатися в протилежному напрямку, використовуючи іншу півкулю. Ви можете це зробити.
Експерименти показали, що дві різні області мозку відповідають за різні види розумової діяльності.
9.Подивіться уважно цей тест. Він складається з букв «Х». На виконання завдання дається десять секунд. Знайдіть п'ять букв «у».
10.Подивіться уважно наступну картинку, на ній зображені собачки. Серед цих собачок ховається одна кішка. На виконання тесту дається десять секунд, вам треба знайти кішку серед собачок.
11.Подивіться уважно картинку цього тесту, тут зображені сови. На виконання цього тесту дається 10 секунд. Знайдіть на цій картинці серед сов одного кота.
12.Подивіться уважно цей тест, на цьому тесті зображені поросята. Ці поросята жують конюшину. На виконання завдання дається десять секунд. Знайдіть конюшину з чотирма листочками.
13.Називати кольори, а не те, що написано. Права півкуля мозку-розпізнає кольори, ліва-читає. У цій вправі відбувається балансування півкуль і тренування їх взаємодії. Для безпеки - тест починається і закінчується "правильними" комбінаціями слово-колір.
З усього вищесказаного стає ясно, що погана робота пам'яті – це результат нестачі уваги. А увага-центральна ланка в ланцюзі процесів пам'яті, передумова, яка просто необхідна для процесу запам'ятовування.
Ці вправи допоможуть зробити увагу стійкою і збільшити обсяг пам'яті. Але найкраще допоможе розвитку уваги щоденна робота.