Майстер-клас "Впровадження інноваційних технологій на уроках я досліджую світ у початковій школі"

Про матеріал
Інформація про інноваційні технології в сучасній освіті. Приклади використання інтерактивних методів навчання на практиці. Ознайомлення з методом Едварда де Боно «Шість мислячих капелюхів». Розвиток творчого мислення, уяви, фантазії.
Перегляд файлу

Майстер-клас

Тема: «Впровадження інноваційних технологій на уроках я досліджую світ у початковій школі»

 Мета: Розширити знання учасників майстер-класу про інноваційні технології в сучасній освіті. Вчити на практиці використовувати інтерактивні методи навчання. Ознайомити з методом Едварда де Боно «Шість мислячих кольорів». Розвивати творче мислення, уяву, фантазію. Виховувати бажання застосовувати здобуті знання і навички у повсякденній праці.

Хід заняття

І. Організаційний момент

  1. Зустріч учасників (кожен займає своє місце де йому подобається)

   Доброго ранку! Вітаємо Вас у Фастівському ліцеї №5.

  •          Перед Вами неповний сенкан. Визначивши ключове слово, Ви дізнаєтеся тему нашої зустрічі:
  1. ????????
  2. Веселі, допитливі.
  3. Дружать, розвиваються, навчаються.
  4. Помічники батькам.
  5. Квіти життя
  •          Так це ДІТИ.
  •          Ми будемо говорити сьогодні про дітей. Поділимося своїм досвідом роботи у Новій українській школі.

Вірш про дітей

 

Нема світлішого нічого в цілім світі,

                              Як сонце ясне й чисті небеса.

                              Нема нічого кращого, як діти,

                              Бо в них любов, надія і краса.

 

                              Тому щоденно маєм пам’ятати,

                              Який би пост не обіймали ми…

                              Весь жар душі потрібно їм віддати,

  Щоб діти виросли хорошими людьми!

   У Вас на столах є жовті стрічки. Пропонуємо створити «колекцію теплих слів» сьогоднішнього дня. Кожен на паперовій стрічці записує теплі слова та залишає їх на партах.

  1. Знайомство з учасниками (зустріч в колі)

   В народі говорять – будь-яку роботу починай красиво, а закінчуй – блискуче. Отже і ми так спробуємо. Тож запрошуємо всіх до кола.

 

Вправа 1. «В цьому класі друзі всі»

В цьому класі друзі всі –

Я і ти, і ви

Посміхнись тому хто зправа,

посміхнись тому хто зліва.

Ми одна сім’я.

 

В цьому класі друзі всі –

Я і ти, і ви

Привітайсь із тим хто зправа,

Привітайсь із тим хто зліва.

Ми одна сім’я.

 

В цьому класі друзі всі –

Я і ти, і ви

Обіймись із тим хто зправа,

Обіймись із тим хто зліва.

Ми одна сім’я.

 

Вправа 2. «Ніхто не знає»

   Передаючи гарбузик по колу, вчителі представляються, називають своє ім’я, місце роботи та продовжують фразу: «Ніхто з вас не знає, що я…» (умію співати, танцювати, вишивати).

 

   Тож, візьміть будь ласка свої «теплі слова», котрі лежать у вас на столах та розмістіть їх навколо сонечка. Зачитайте їх.

   Ось такими словами , ми і створимо атмосферу тепла і затишку, і нехай це день стане днем позитиву для всіх нас.

 

ІІ. Ознайомлення з типами,  перевагами та прикладами інноваційних технологій в початковій школі.

  •          Вступне слово

Давня народна мудрість говорить: «Якщо твої плани розраховані на рік – сій хліб, якщо на десятиліття – посади дерево. Якщо твої плани розраховані на століття – навчай та виховуй дітей!»

     Школа є лабораторією для відкриття унікального «Я» кожної дитини, допомагає усвідомити та розкрити учням їх власні можливості та потреби.

     Наші плани розраховані на століття, і тому головне завдання для нас – це навчання та виховання дітей - майбутнього України.

     Майстерність вчителя забезпечують багато факторів, серед яких – методична підготовка, організаторські здібності, вміння спілкуватися, володіння сучасними формами та методами навчання.

  •          Презентація

ІІІ. Використання інноваційних технологій на уроках я досліджую світ. (Презентація плюс практична робота)

Гра «Знайди помилку»

   Для 1 гри оберіть, будь ласка, будь-яку цеглинку, колір якої асоціюється з теперішньою порою року (осінню).

   Я буду називати ознаку осені, якщо це відбувається восени, то ви підкидаєте цеглинку вгору. Якщо такої ознаки немає восени, ви перекладаєте цеглинку з однієї руки в іншу.

- Восени тане сніг?

- Восени опадає листя з дерев?

- Восени горобці прилітають з вирію?

- Восени ми зустрічаємо Новий рік?

- Восени день коротшає, а ніч довшає?

- Перелітні птахи восени відлітають в теплі краї?

-         Осінні місяці: березень, жовтень, липень.

-         Восени відзначають свято гарбуза.

Навчальна мета: розвиток уваги, вміння аналізувати інформацію, розвивати критичне мислення.

 

Гра «Танграм»

Танграм – це головоломка, яка складається з семи гральних кісток – пласких геометричних фігур, які називають танами, що складаються у різні форми.

Завдання гри: прослухати уважно загадку, відгадати її. Створити форму відгадки використовуючи всі сім танів. Обговорити результат.

 

Загадки

Я руда, низького росту,
Хитра я і довгохвоста.
На курей я вельми ласа – 
В них таке смачненьке м'ясо…
Вовку-брату я сестриця,
А зовуть мене…
                                      (Лисиця)

Не князівської породи,
А ходить у короні,
Не їздець, а зі шпорами,
Не сторож, а рано будить.
                                      (Півень)

Не ходжу я,  а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
                                     (Заєць)

Куди повзе – 
За собою хату везе.
                                  (Черепаха)
По горах, по долинах
Ходить шуба і свитина.
                                   (Вівця)

Очі гарні. Пишні вії.
Має дуже довгу шию.
Добре це, бо зручно їсти
Із дерев зелене листя.
                                 (Жираф)

Пір’ям махає,
Хвостом управляє,
А на повітрі помирає.
                                 (Риба)

Багряна шубка
І розкішний хвостик.
Ліс їй дари приносить:
Осипають сосни шишки.
Час уже збирать горішки.
Клопотлива і метка,
А в дупло несе грибка.      
                                (Білка)

Голки має коротенькі.

І колючі, хоч маленькі.

Всім знайомі ці гілки

Й шишки довгі, мов свічки.

                                (Ялинка)

 

Гра «Угадай хто я» (задіяні всі учасники)

    Один учасник надягає на голову паперовий обруч, вставляє картку на якій є зображення. Потрібно відгадати це слово за допомогою класу. Можна ставити запитання, відповіді на які можуть бути лише «Так» або «Ні».

         Подібні питання:

  •          Я їстівний?
  •          Я круглої форми?
  •          Я зеленого кольору? І т. д.

Гра «Рослини, тварини, люди»

   Учасники беруть картку на якій написано: рослини, тварини, люди (для всієї групи). Та виготовляють вказаний предмет (кожен свій). Завдання групи не тільки скласти вказаний предмет, але й розповісти про його.

  •          Група тварини з лего складають тваринку та розповідають, як вона готується до зими.
  •          Група рослини з лего виготовляють  рослинку (дерево, кущ, овоч, фрукт і т. д.) та розповідають, які відбуваються зміни восени.
  •          Група люди з лего виготовляють знаряддя праці (граблі, віник, лопата і т. д.) та розповідають, що з ним роблять восени.

Метод «Шість кольорів»

  1. Теоретична основа технології

   Метод «Шість кольорів» дозволяє структурувати і зробити набагато ефективнішою будь-яку розумову діяльність, як особисту, так і колективну, особливо для ситуацій розв’язування проблем та прийняття рішень.

     В основі лежить ідея паралельного мислення. Традиційне мислення ґрунтується на полеміці, дискусії і зіткненні думок. Однак при такому підході часто виграє не найкраще рішення, а те, яке найуспішніше пропагувалося в дискусії. Паралельне мислення – це мислення конструктивне, при якому різні точки зору і підходи не стикаються, а співіснують.

     Даний метод забезпечує більш ефективну концентрацію та усвідомлення глибини мислення, а також легкість в опануванні власними думками.

     Метод   шести кольорів дозволяє розглянути певну тему з різних точок зору, виявити переваги та недоліки, висунути альтернативну точку зору, сприяє розвитку мислення та вмінню вести дискусію, спонукає дітей до пошуку додаткової інформації, розширює світогляд. Має форму групової діяльності, яка проходить в теплому неофіційному спілкуванні. Мовчазні діти стають активними учасниками навчального процесу, хоча не брали участі в роботі цілого класу.

     Цінним є те, що кожен учень має можливість вибрати різні ролі: експертів, що аналізують проблему, учасників, які шукають варіанти розв’язання проблеми, мислителів, що аналізують зв’язки між явищами, співрозмовників, котрі вміють слухати, домовлятися, партнерів, що вчаться співпрацювати.

 

  1. Розповідь про роль кольорів.

 

   - Учень, обираючи стрічку певного кольору, подумки або вголос мислить так, як вимагає колір. Учні вчаться мислити про одне й те ж саме з різних позицій, а в результаті отримуємо одну картину. Це простий практичний спосіб розділення процесу на 6 етапів. Метод розвиває в учнів творче, критичне мислення і толерантність.

 

 

 

Білий листочок – інформація

     Білий колір наводить на думку про папір. Білий листочок символізує нейтральну інформацію. Учень з білим листочком ставить питання такого роду:

- Яка інформація у мене є?

- Яка інформація мені потрібна?

- Якої інформації мені не вистачає?

- Як мені одержати відсутню інформацію?

     Тобто, міркуючи з білим листочком, учень пригадує особисті знання і вміння, пробує визначити, якої інформації недостатньо, які прогалини є в знаннях, окреслює джерела, де можна знайти і доповнити потрібну інформацію, користуючись словниками, енциклопедіями, довідниками, картами, таблицями, схемами.

     Білий листочок використовується для того, щоб спрямувати увагу на наявну відсутню інформацію.

     На цьому етапі ефективно використовувати інтерактивні вправи «мозковий штурм», «асоціативний кущ».

 

Червоний листочок – емоції

     Червоний колір наводить на думку про вогонь і тепло. Він пов’язаний з почуттями, емоціями. Це формування свого ставлення до подій і їх учасників.

     В учня з червоним листочком з’являється можливість відкрито виразити чи описати свої почуття й інтуїцію.

     Варто використовувати  вправи «скажи по-іншому», «група слів».

 

Жовтий листочок – позитив

     Жовтий колір наводить на думку про сонце й оптимізм. Мета мислення учня із жовтим кольором– довести здійснення ідей. Учень робить пряме зусилля знайти достоїнства й переваги. Ставить запитання:

- Що в цьому гарного?

- Які переваги?

- Яка перспектива?

     Навіть якщо ідея нікому не подобається, Жовтий колір листочка просить знайти в ній гарні сторони. Отже, Жовтий листочок – це простеження позитивних сторін явища, переваг та досягнень.

 

Чорний листочок – критика

     Чорний колір нагадує про мантію судді. Чорний означає обережність.

      Чорний листочок застерігає і змушує думати критично:

- Що може статися поганого або піти не так?

     Дозволяє дати волю критичним оцінкам, побоюванням й обережності. Він застерігає нас від нерозважливості дій, вказує на можливі ризики і підводні камені. Користь від такого мислення безсумнівна, якщо нею не зловживати.

     Жовтий і Чорний кольори можуть брати слово одночасно, вести діалог між собою.

     Варто використовувати ігри «Судді – адвокати», «Добре – погано», вправу «дискусія».

 

Зелений листочок – креатив

     Мета Зеленого листочка– розширити діапазон можливих варіантів.

     Зелений колір нагадує про рослини, ріст, енергію, життя. Під зеленим капелюхом учень вносить пропозиції й обговорює нові ідеї та альтернативи, говорить про варіанти існуючих ідей. Коли використовується зелений листочок, учень прикладає творчі зусилля.

     Використовуються вправи «логічний ланцюжок», «передбачення».

 

Синій листочок – узагальнення

    З синім кольором згадується небо, море, вода. Синій листочок – символізує знання, роздуми про мислення. Це – контроль, підбиття підсумків, висловлення спостережень та коментарів. Під синім кольором учень упорядковує послідовність застосування листочків і підсумовує досягнення.

     Використовуються вправи «ситуація», «взаємне навчання», «інтрига», «сенкан».

 

  1. Практична робота. Використання методу «Шість кольорів» (робота в парах)

 

Тема: «Природа і здоров’я».

  •          Ведучий тримає смужки з кольорами
  •          Оберіть собі кольорову смужку. На звороті прочитайте завдання:

Білі листочки розповідають що таке природа, здоров’я.

Жовті повідомляють про корисний вплив сонця, води, повітря.

Чорні наводять приклади шкідливого впливу цих природних факторів.

Зелені повідомляють: чому ліс називають зеленою аптекою.

Червоні розказують про те, що їм сподобалося на уроці, які виникли почуття.

Сині підводять підсумки.

  •          Намалювати схематично ілюстрацію для свого листочка. Відповідь закріпити на дошці. Посередині дошки гарно написати тему «Природа і здоров’я»

 

Технологія «Розумники Smart kids»

Всеукраїнський проєкт, що передбачає використання інтерактивних електронних освітніх ресурсів, спрямованих на мотивацію учнів та інтеграцію комп’ютерних технологій у навчальний процес.

 

  •          Робота біля дошки (колективна)

1 клас: частина 1, тема 7, завдання 12, 15

2 клас: частина 1, тема 3, завдання 9, 11

 

  •          Індивідуальна робота на планшетах

2 клас: частина 1, тема 8, завдання 9, 12

2 клас: частина 1, тема 9, завдання 17

4 клас: частина 1, тема 6, завдання 5, 7

 

VІ. Заключне слово.

     Кожен учитель за велінням серця свідомо кладе своє життя на вівтар  освітянської справи. Тому й доля вчительська нелегка – обмаль часу для власної родини, бо його поглинає перевірка зошитів, написання конспектів, підготовка до уроків, наради, педради, підвищення педагогічного фаху.

     Творчість учителя продовжується у творчості його учнів. Діти – барометр нашої роботи. Виходячи з цього, кожен вчитель визначає для себе три непорушні вимоги: працювати особистісно, сучасно, творчо.

 

V. Підсумок заняття

-   Сьогоднішню зустріч хочемо закінчити притчею про царя Соломона. Ми з вами живемо в складні часи. Пропонуємо прослухати її та зробити висновки для себе.

Притча про кільце (перстень) царя Соломона

   За переказами, цар Соломон володів перстнем, на якому був напис: «Все минає». В хвилину горя і тяжких переживань Соломон дивився на напис і заспокоювався. Але одного разу сталося таке нещастя, що мудрі слова, замість того щоб утішити, викликали у нього напад люті. Зірвав цар Соломон кільце з пальця й кинув його на підлогу. Коли воно покотилось, Соломон раптом побачив, що на внутрішній стороні кільця також є якийсь напис. Зацікавившись, він підняв кільце з підлоги і прочитав: «І це пройде».    Голосно засміявшись, Соломон надів перстень на палець, та більше з ним ніколи не розлучався.

 

  •          Ми бажаємо Вам ніколи не засмучуватися та пам’ятати, що «Все минає» «І це пройде»!

   Щиро дякуємо усім за участь, Вашу доброзичливість. Надіємося, що наш майстер-клас був для вас корисним і цікавим.

  •          Так заведено у нашого народу, що за філіжанкою чаю чи кави, частувальники насолоджуються спілкуванням один із одним, обмінюються інформацією. Тож, давайте і ми з Вами поспілкуємося. А також пропонуємо залишити на згадку гарні фото від сьогоднішнього дня!

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
6 січня
Переглядів
578
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку