Вищий навчальний комунальний заклад. Львівської обласної ради«Львівська медична академія ім. А. Крупинського»Підготувала:студентка групи І МС-22 Головчак Марія. Керівник: Подносова Л. М. Львів - 2020 Асистування при проведенні ендоскопічних та радіоізотопних методів дослідження
Номер слайду 2
Ендоскопічні методи дослідження
Номер слайду 3
Цистоскопія. Мета: Виявлення захворювань сечового міхура;Визначення функції нирок (хромоцистоскопія). Послідовність дій: Провести психологічну підготовку пацієнта, пояснити хід та одержати згоду на проведення процедури. За призначенням лікаря парентерально ввести анальгетичні препарати. Попросити пацієнта спорожнити сечовий міхур перед дослідженням.
Номер слайду 4
Гастродуоденоскопія. Мета: Визначення локалізації, характеру і ступеня змін в слизовій оболонці;Проведення біопсії. Послідовність дій: Провести психологічну підготовку пацієнта, проінформувати про мету та перебіг маніпуляції та одержати згоду на проведення процедури. Дослідження проводять уранці натше (останнє вживання їжі напередодні не пізніше 21-ої години). Перед дослідженням зняти зубні протези. За призначенням лікаря за 15-20 хв до дослідження провести премедикацію: 1 мл 2% р-ну промедолу і 0.5 мл 0.1 % розчину атропіну сульфату підшкірно.
Номер слайду 5
Бронхоскопія. Мета: Візуальне дослідження слизової оболонки трахеї і бронхів для встановлення діагнозу (діагностична мета);Видалення з трахеї та бронхів секрету і введення лікарських засобів (лікувальна мета). Послідовність дій: Напередодні медична сестра проводить бесіду з пацієнтом, інформує про необхідність і безпеку. У випадку вираженої стурбованості пацієнта лікар призначає на ніч транквілізатори (седуксен) у комбінації зі снодійним засобом. Уранці пацієнт спорожнює кишки, а безпосередньо перед бронхоскопією – сечовий міхур. За 30 хв до початку дослідження вводять підшкірно 0.5 мл 0.1% розчину атропіну сульфату.
Номер слайду 6
Ректоромано- і колоноскопія. Мета: Візуальне визначення запальних процесів, укривання виразками, злоякісних новоутворень;Отримання мазків і зкрібків із слизової оболонки. Проведення біопсії. Послідовність дій: Провести психологічну підготовку пацієнта, проінформувати про мету та перебіг маніпуляції та одержати згоду на проведення процедури. Ректороманоскопія. Попередити пацієнта, що дослідження проводиться натше. За 2 год до дослідження поставити очисну клізму. Безпосередньо перед дослідженням спорожнити сечовий міхур. Колоноскопія. За 2-3 дні до дослідження призначити безшлакову дієту (№4). За 2 дні – пацієнт випиває проносний засіб (наприклад, касторову олію по 30-50 г). За 25-30 хв до дослідження за призначенням лікаря вводять 1 мл 0.1% розчину атропіну сульфату підшкірно.
Номер слайду 7
Радіоізотопні методи дослідження. Мета: Виявлення патологічних змін органів з використанням спеціальних радіоізотопних речовин. Послідовність дій: Провести психологічну підготовку пацієнта, проінформувати про мету та перебіг маніпуляції та одержати згоду на проведення процедури. За призначенням лікаря пацієнту вводять в/в радіоактивний препарат (можна перорально або інгаляційно). Під час обстеження пацієнт лежить на кушетці під детектором апарата, що приймає радіоактивні імпульси, які надходять від досліджуваного органу. Дані сканування реєструються у вигляді чорно-білої або кольорової штриховки. За допомогою «Гамма-камери» на кольоровому екрані з’являється знімок досліджуваного органу.