Тема : В.Вітмен - поет, філософ, новаторський характер лірики.
Особливості поетичної збірки «Листя трави».
Мета: ознайомити студентів з особливостями світосприйняття В. Вітмена,
новаторським характером його лірики, сприяти виробленню
аналітичного мислення, формувати почуття гуманності, виховувати
повагу до кожної людини як особистості.
Обладнання: портрет В. Вітмена, вірші поета.
Тип уроку: урок формування знань, навичок і вмінь.
Епіграф: Шевченко – Уїтмен – Вархарн,
Мов кабелі від нації до нації.
П. Тичина
Я – поет Тіла і я – поет Душі
В.Вітмен
«Листя трави» - це переважно спроба виразити мою
власну емоційну та особистісну природу.
В. Вітмен
Хід уроку
Створення художньо-емоційного настрою за допомогою віршів В.Вітмена.
(Вчитель читає напам’ять уривок з «Пісні про себе»)
Запитання до студентів.
Які враження викликали у вас поетичні рядки американського поета В.Вітмена?
Чи помітили ви відмінність від традиційних віршів?
Студенти висловлюють свої враження, звертають увагу на особливу ритмомелодику вірша,
що нагадує прозу.
Вчитель. В. Вітмен – поет-новатор, який говорив, що «рими- це кайдани», і , відкинувши ці пута,
вільно творив поетичні рядки, які нагадували мелодійну прозу.
Словникова робота.
Верлібр (фр. Vers libre -вільний вірш) система віршованих рядків, що не мають рими,
віршованого розміру, ритмічна єдність грунтується на інтонаційній подібності.
Поетична мова В.Вітмена має внутрішній ритм. Цієї нової форми поезії не зрозуміли і не
сприйняли сучасники поета, але пізніше ним захоплювалися і не лише поети.
Ознайомлення з новим матеріалом.
Перегляд презентації « Життєвий і творчий шлях В.Вітмена», підготовленої студентами, складання
опорно-логічної схеми.
Вчитель доповнює відповіді додатковим матеріалом, розкриває філософське підгрунтя поезій В. Вітмена.
На розвиток творчості В. Вітмена великий вплив мали ідеї трансценденталізму, що сприяли створенню
нового типу ідеалізованого героя . Головні тези:
– «довіра до себе»(за Емерсоном, людина має прислухатися лише до порад власного серця);
- розкрити зв’язок між світом зовнішнім та внутрішнім) ;
- утвердження самобутності національної американської культури;
- фізична праця як достатня умова безбідного життя( при цьому треба відмовитися від комфорту та
розкоші).
Словникова робота:
Трансценденталізм ( від лат. той, хто виходить за межі)- напрям у філософії, який вивчає те, що
лежить за межами досвіду, те, що неможливо пізнати, зважаючи на досвід. Представники цієї течії
вважали, що абсолютною нормою життя є добро, а зло – лише тимчасове відхилення від норми.
Наявні у Всесвіті закони гармонії не допускають розпаду ані в природі, ані у сфері моралі.
Врятувати суспільство від занепаду трансценденталісти пропонували поверненням до природи, до
постійної праці, обмеженням своїх потреб. Був створений певний ідеал – морально-філософська утопія,
що базувалася на принципах свободи особистості, любові, гармонії людини і природи.
Вчитель .
Працею всього життя В. Вітмена стала збірка «Листя трави». У 1855 році поет власноруч набирає збірку
з 12 віршів, 40 років працює над нею , доповнюючи і не змінюючи назви. В останньому виданні вона
налічує 400 віршів і поем різних за обсягом і тематичним спрямуванням. У назві збірки прихована ідея
авторського світосприйняття: єдності всього, що існує у Всесвіті.
Темою збірки є сам В. Вітмен, сюжетом - людина і Всесвіт, ідеєю – вічне і неухильне торжество людини.
Наскрізними темами збірки «Листя трави» є
Людина - Особистість – Жінка – Чоловік,
Життя і смерть, Тіло і Душа, війна, Демократія, Природа, щастя,
утвердження рівності всіх людей, гімн тілесному коханню, любов.
Наскрізні образи збірки:
Життя, Смерть, Сонце, Море, Повітря, Земля, Кохання
Проблематика збірки:
культурний і духовний розвиток Америки;
братерство народів, націй;
значення війни;
повстання для змін у житті суспільства;
наука і релігія;
життя і смерть;
смерть і безсмертя;
рівність чоловіка і жінки;
краса людського тіла;
гармонія фізичного і духовного в людині;
взаємозв’язок людини і природи;
розуміння читачем думок автора.
Читання й обговорення поезій збірки. Визначення проблематики.
Збірка складається з 15 циклів. Центральне місце посідає «Пісня про себе».
Особливості «Пісні…»
Новаторство В. Вітмена :
«Ра-зом»! – кричать вантажники, розвантажуючи кораблі
біля пристані, приспів матросів, що піднімають якір….
каталогом.
Читання поезії
Спитала дитина : «Що таке трава?» - і повні жмені мені простягла….
Визначення особливості індивідуального стилю В. Вітмена:
Визначення літературного напряму збірки: романтизму та реалізму.
Для романтиків об’єктом дослідження була людина, її героїчна натура. В.Вітмен розглядає людину
як частину Космосу, Всесвіту.
Разом з тим поета хвилюють теми реального життя.
Аналіз поезії «Коли бузок розквітав торік у моєму дворі» . ( Події історії Америки, сум від утрати президента
Лінкольна).
Викладач Яким же постає перед вами поет? Чим привернув він вашу увагу?
Студент. В. Вітмен ніби вбирає в себе типізовані риси американського народу. Поетичне слово, космічність
мислення, вміння бути «я» - людиною серед людського загалу, почуття безмежної широти всесвіту стало об’єднуючим
мотивом загальнолюдської значущості уїтменського слова. Павло Тичина прирівнює його до українського поета
Шевченка, який є символом України.
Заключне слово вчителя.
Увага до Уїтмена зростає в нашій країні з кожним роком. У 20-х роках до його творчості зверталися
українські митці : Л. Курбас, М. Семенко, П. Тичина, І. Кулик.1969 року вийшла книга В. Уїтмена, переклади
віршів робили В. Мисик, В. Коротич, І Кулик, М. Гупайло. 1984 р.- вийшла книга Л. Герасимчука «У. Уїтмен. Поезії»
Домашнє завдання: вивчити уривок з «Пісні про себе», аналізувати поезії із збірки, виконати тести на с. в MOODL.
Література:
Мацапура В. Матеріали до вивчення поезії Уїтмена// Зарубіжна література в навчальних закладах
Герасимчук Л. Уолт Уїтмен. Поезії, - К., 1984
Чуковский .Мой Уитмен. – М., 1976
Зарубіжна література. 10 кл. Матеріали до уроків. Укладач Р.Б. Шутько – Харків: Торгсінг,2000, - 192с.