Методична розробка плану уроку:Розробка конструкцій, моделювання і розкрій виробів різних покроїв складних фасонів з різних видів сучасних матеріалів

Про матеріал
План уроку — це початок творчого пошуку, засіб ефективності уроку, реалізація задуму вчителя, ґрунт натхнення і талановитої імпровізації. В ньому відображається тема уроку, клас, в якому він проводиться, мета уроку з конкретизацією його дидактичних завдань, короткий зміст матеріалу, який вивчається на уроці, визначаються форми організації навчально-пізнавальної діяльності учнів, методи, засоби навчання, система завдань, в процесі виконання яких здійснюватиметься актуалізація раніше засвоєних знань і способів діяльності, формування нових наукових понять і способів діяльності та їх використання в різних ситуаціях навчання, контроль і корекція навчальної діяльності учнів в їх поступальному русі від незнання до знання, від невміння до вміння здійснювати необхідні практичні пізнавальні дії в процесі реалізації завдань уроку. Тому методична розробка плану уроку: Розробка конструкцій, моделювання і розкрій виробів різних покроїв складних фасонів з різних видів сучасних матеріалів корисна для вчителів трудового навчання старших класів та майстрів виробничого навчання ПТНЗ
Перегляд файлу

 

ПЛАН УРОКУ ВИРОБНИЧОГО НАВЧАННЯ

 

 

Тема:  Розробка конструкцій, моделювання і розкрій виробів різних   покроїв складних фасонів з різних видів сучасних матеріалів.

 

Тема уроку: Конструювання та розкрій виробів різних покроїв складних  фасонів з різних видів сучасних матеріалів.

Мета уроку:

 а) навчальна – формування практичних навиків при розробці конструкцій складних фасонів із різних видів сучасних матеріалів, виготовлення робочих лекал та розкрій плаття, костюму;

 б) розвивальна – розвивати логічне мислення, вміння аналізувати і співставляти;

 в) виховна – почуття колегіальності, толерантності, впевненості в собі.

 

Тип уроку: Урок удосконалення умінь та формування навичок.

Вид уроку: Самостійна практична робота.

Дидактичне забезпечення:

 а) наочне: макети, взірці;

 б) друковане: інструкційні карти, плакати, картки завдань, журнали мод, ескізи   моделей;

 в) технічне забезпечення – ноутбук, проектор.

 

Матеріально-технічне забезпечення:

  • обладнання: машини 1022 кл. ПМЗ; 97-А кл. ОЗЛМ; спецмашини GN 1-2; TEXTIMA  TO-605;
  • інструменти: ножиці, крейда, різець;
  • приспосіблення: лінійки, лінійки-лекала, лапки;
  • матеріали: папір, олівці.

Міжпредметні звязки – конструювання, моделювання, технологія розкрою, матеріалознавство.

 

Методи навчання:

а) наочний – мультимедійна презентація;

б) практичний – показ трудових прийомів;

в) проблемний – вирішення проблемних ситуацій.

 

Форми організації навчальної діяльності учнів: фронтально-групова.

Перелік навчально-виробничих робіт:

  • побудова конструкції плаття – костюму;
  • нанесення ліній моделювання, виготовлення робочих лекал;
  • розкрій виробу;
  • проведення примірки.

 

Література: М.В. Головіна, М.В. Михайлець „Технологія крою і шиття”;

В.Г. Литвин, А.Ю. Степ ура „Конструювання швейних виробів”;

В.Г. Сивак, О.К. Калініна „Легке плаття”;

Журнали мод;

Журнали Ательє.

 

Хід уроку

І.  Організаційна частина (5 хв):

 - перевірка наявності учнів;

 - перевірка готовності учнів.

 

ІІ.  Вступний інструктаж

1. Актуалізація знань (20 хв):

 - повідомлення теми і мети уроку;

 - цільова установка проведення уроку;

 - перевірка опорних знань, умінь учнів, необхідних для подальшої роботи.

 

Повторення вивченого матеріалу проводимо у формі усного опитування, практичного виконання учнями завдань, вирішення проблемних ситуацій.

 

Практичні завдання (12-15 хв)

Завдання №1 (15 хв)

Із запропонованих моделей жіночого плаття вибрати модель, яка на вашу думку найкраще підходить для святкування корпоративної вечірки:

а) вибрати тканину для цієї моделі плаття;

б) обґрунтувати ваш виріб моделі плаття.

 

Завдання №2 (12 хв)

Провести примірку жіночої куртки на фігурі замовника, дотримуючись технологічної послідовності проведення примірки і нанесення на виріб умовних позначень.

 

Завдання №3 (12 хв)

Виготовити лекало даної моделі коміра:

а) нанести лінії моделювання на основу коміра;

б) назвати, який тип моделювання ви використали для виготовлення лекал;

в) виконати розкладку лекал коміра на тканині.

 

Завдання №4

Розкласти лекала жіночого жакета на тканині для подальшого розкрою, дотримуючись при цьому технологічних вимог до розкрою виробів.

 

Опитування з безпеки праці:

  • Яку небезпеку несуть розкрійні машини з лазерним випромінюванням?
  • Яке освітлення має бути в майстерні при виконанні ручних, машинних та волого-теплових робіт?
  • Що служить захистом від порізів рук в ручних розкрійних машинах.

 

Дискусійне опитування здійснимо методом: „промінь думок”

Вирішити проблемну ситуацію, яка виникла при розкрої жіночої блузи:

  • проблема – закороткий рукав;
  • дати переконливу відповідь на вирішення даної проблеми.

 

Опитування з використанням ТЗН

На екрані в по черговості будуть подані фрагменти роботи закрійника, а саме дефекти, які виникнули в процесі проведення примірок:

а)  назвати дефекти і способи їх усунення;

б) умовні позначення, які використовуємо при проведенні примірок; що означають дані позначення.

Аналіз і доповнення відповідей учнів.

Підведення підсумків опитування.

 

2. Викладання нового матеріалу (18 хв)

Мультимедійна презентація теми уроку: „Розкрій жіночого плаття-костюму з використанням сучасних видів тканин”.

Для кращого засвоєння матеріалу по ескізу моделі жіночого плаття-костюму проводимо практичний показ виконання технологічних операцій розкрою:

  • нанесення ліній моделювання;
  • виготовлення лекал;
  • розкладка лекал на тканині згідно технічних вимог до розкрою виробів;
  • розкрій виробу;
  • проведення примірки;
  • інформування учнів про передовий досвід за темою уроку.

 

3. Закріплення нового матеріалу (5 хв)

Фронтальне опитування учнів:

  • Які методи технологічного моделювання використані при виготовленні лекал даної моделі?
  • Перевірити правильність розкладки лекал на тканині.
  • Назвати прислів’я, яке найбільше підходить до роботи закрійника.

 

4. Підведення підсумків вступного інструктажу (2 хв)

Запис теми в щоденники.

 

 

ІІІ.  Поточний інструктаж (280хв)

  • видача завдань для самостійної роботи учнів;
  • самостійна робота учнів: розкрій виробів складних фасонів із використанням сучасних видів тканин;
  • цільові обходи майстром робочих місць.

Цільові обходи майстром робочих місць з метою:

  • перевірки організації робочих місць;
  • дотримання правил безпеки праці;
  • допомога учням при розробці моделей конструкцій одягу;
  • допомога у проведенні примірок.

 

ІV.  Заключний інструктаж (30хв)

  • аналіз діяльності учнів в процесі усього року;
  • оцінювання якості виконаних робіт;
  • аналіз причин помилок учнів та способи їх усунення;
  • повідомлення та обґрунтування оцінок;
  • видача домашнього завдання: розробити конструкції виробів для перевірної роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

2

 

ОСНОВА ЖІНОЧОГО ПЛЕЧЕВОГО ВИРОБУ

Мірки:                                                                Припуски:

Сш = 18,1         Шс = 17,9                         Пг = 4,0               Пспр = 1,0

Сг1 = 44,4        Дтс = 39,6                          Пт = 2,0               Пдтс = 0,5

СгІІ = 48,4        ДТП = 43,5                         Пс = 3,0               Пдтп = 0,5

СгІІІ = 46,0       Вг = 25,9                           Пшг = 0,5            Пш.гор = 0,5

Ст = 35,9          Впк = 43,0                        Пшс = 1,0            Пв.гор = 0

Сс = 50,0          Шпл = 12,7                                                

Шг = 16,9         Дв = 90,0                                                

Цг = 9,9                                  

                                                                                                                                            

                                  Базисна сітка

  1. АА1 = Сг3+ Пг = 46,0 + 4,0 =50,0см – ширина БС
  2. АН = Дв = 90,0см – положення л. низу
  3. АГ = 1/3 Сг3 + Пг = 1/3 · 46,0 + 4,0= 19,4см – положення л. грудей

       або АГ = Впрз + Пв.пр

  1. АТ = Дтс + Пдтс = 39,6 + 0,5 = 41,1см – положення л. талії
  2. ТС = ½ Дтс – 2,0 = 16,8см – положення л. стегон
  3. АА2 = Шс + Пшс = 17,9 + 1,0 = 18,9см – ширина спинки
  4. А1А3 = ШГ + Пшг = 16,9 + 0,5 = 17,4см – ширина пілочки
  5. А2А3 = (Сг3 + Пг) – ( (ШГ + Пшг) + (Шс + Пшс) )= 50,0 – (17,4+18,9)= 13,4см – ширина пройми
  6. Г2Г4 = ½ Г2Г3 = ½ ·13,4  = 6,7см – положення бокового зрізу

 

                                   Спинка

  1. АР = 1/3 Сш + Пш.гор= 1/3 · 18,1 + 0,5 = 6,5см – ширина горловини
  2. РР1 = 1/3 АР + Пв.гор = 1/3 · 6,5 + 0 = 2,2см – висота ростка
  3. Побудова плечового зрізу виконуємо методом 2-х засічок:

     R1 = Р1П1= Шпл +(вв1 або Пспр) = 12,7 + 2,0 = 14,7см

     де вв1 – розхил виточки

R2 = ТП1= ВПК + Пдтс = 43,0 + 0,5 = 43,5см

4.   П1П1І = 0,5 – 1,0см  – для плаття

      П1П1І = 1,0 – 1,5см – для верхнього одягу

  1. Побудова плечової виточки:    Р1в = 4,0 – 5,0см – місце положення виточки

 вв1 = 2,0 – 2,5см – для прямої статури

 вв1 = 3,0 – 4,0см – для сутулої статури

 вв1 = 0 – 1,5см – для перегинистої статури

 вв2 = в2в1 = 8,0 – 10,0см – довжина виточки

  1. Оформляємо пройму

     П1П А2Г2

Г2П3 = 1/3 Г2П + 2,0 = 8,0см

Г21 = 3,0 – 3,5см

 

                                  Пілочка

  1. Т1Т5= 0 – 1,5см – відрізок, який враховує вплив випуклості живота на положенні лінії талії в готовому виробі. Ця величина залежить від покрою.

      Т1Т5 = 0 – для плаття, невідрізного по лінії талії

      Т1Т5 = 0,5см  – для плаття, відрізного по лінії талії

      Т1Т5 = 1,0см  – для верхнього одягу, невідрізного по лінії талії

      Т1Т5 = 1,5см – для верхнього одягу, відрізного по лінії талії

2.   Т5А4 = ДТП + ПДТП + У = 43,5 + 0,5 + 0,5 = 44,5см

      де,  У – припуск на наслоєння і товщину матеріалу

      У = 0,5см – для плаття із застібкою спереду

      У = 1,0 – 1,5см –  для жакетів

      У = 1,2 – 2,0см – для демисезонних пальто 

      У = 2,0 – 2,5см – для зимових пальто

3.   Якщо виріб спереду має застібку або шов. То для покращення прилягання виробу від т. А4 вліво відкладаємо величну відводу середньої лінії пілочки

      А4А4І = 0,5 – для плаття

      А4А4І = 1,0 – для пальто

  1. А4А5 = АР = 6,5см – ширина горловини
  2. А4А6 = АР + 1,0 = 7,6см – глибина горловини
  3. Г1Г5 = Цг + 0,5 Пшп = 9,9 + 0,5*0,5=10,2см – центр грудей
  4. Побудова нагрудної виточки:    

     А5Г6 = Вг = 25,9см – довжина виточки

     А5А8 = 2 (СгІІ – СгІ) + 2,0 = 2 (48,4 – 44,4) + 2,0 = 10,0см – розхил виточки

  1. Положення плечової точки

     Г3П4 = Г1П – 0,5

Г3П6 = 1/3 Г3П4

9.  Побудова плечового зрізу виконуємо методом 2-х засічок:

     R1 = П6П4

R2 = А8П5 = Ш пл. = 12,7см

10. Оформляємо пройму

     П63 = ½  П6П5

3 – 4 = 1,0см

Г32= 2,5 – 3,0см

                         Побудова бокових зрізів, виточок

1.  Σ В = АА1 – (Ст + Пт) – ТТІ = 50,0 – (35,9 + 2,0) – 0 = 12,1см

    де, ТТІ – відведення середнього зрізу спинки по л. талії

             Передня виточка 0,15 Σ = 0,15*12,1 = 1,8см

Довжина передньої виточки: верхній кінець виточки не дохо­дить до центра грудей (точка Г6) на 3-4 см; нижній кінець ви­точки опускається нижче лінії талії на 9-12 см (залежно від форми і висоти живота).

             Задня виточка  0,35 Σ= 0,35*12,1 = 4,2см

     Виточку можна поставити на рівні плечової.

Довжина задньої виточки: верхній кінець розташовуємо нижче від точки в2  на 10-12 см;  нижній кінець - вище лінії сте­гон на 4-5 см.

             Бокова виточка  0,5 Σ = 0,5*12,1 = 6,1см

2.  Σ Броз. = (Сс + Пс)  – АА1 + ББІ  = (50,0 + 3,0)  – 50,0 + 0 = 3,0см

    де, ББІ – відведення середнього зрізу спинки по л. стегон

   С2С3 = С2С4 =  Броз. = Σ Броз. / ń  = 3,0/ 2 = 1,5см

 

4

 

3

 

 

ОДНОШОВНИЙ ВШИВНИЙ РУКАВ

                            

   Мірки:                                          Припуски:

                        Сг3                                                  П  О п л

                        Опл                                                    П О з п

                                Озп                                               


                                                     Др

ВОК = О1О2 = 1/3 Сг 3    або О1О2 = ďПР - ОО2 ;   ОО2  : розмір 42 - 46 – 2,5см

РР1 = Опл + П  О п л                                                                      розмір 48 - 52 – 2,0см

О2 Н = Др                                                                                                                                 розмір 54 - 58 – 1,5см

О2Л = ½  О2 Н + 3,0                                                     розмір 60 - .... – 1,0см

 Н1Н2 = Озп + ПО з п

 Коефіцієнти:  1-1' =  2,5;   2-2' = 2,0;   3-3' = 2,0;   4-4' = 1,5;   5-5' = 0,5

 

5

 

6

7

 

8

 

ПІДГОТОВКА ВИРОБУ ДО ПЕРШОЇ ПРИМІРКИ

В умовах індивідуального пошиття одягу  проводять одну або дві примірки на замовниці. Кількість примірок залежить від кваліфікації закрійника (точності зняття мірок, вибору прибавок, правильності розрахунків),  складності моделі, фігури жінки, структури тканини і кваліфікації майстрів, які виготов­лятимуть виріб.

Якщо виріб виготовляють і здають замов­ниці з однією приміркою, то ступінь готов­ності його до примірки може бути таким:

на пілочках повністю оброблені виточки, рельєфи, ґестки, з'єднані бортові прокладки, вистьобані вилоги, проведена волого-теплова обробка пілочок;

на спинці оброблені виточки, ґестки, ре­льєфи, а середній шов зметаний;

бічні та плечові зрізи зметані й заметані в бік спинки;

низ виробу заметаний;

нижній комір із прокладкою вметаний ) горловину;

правий рукав повністю оброблений по передньому шву, а ліктьові зрізи зметані й за метані в бік верхньої половинки рукава;

низ рукава заметаний;

рукав вметаний у пройму (якщо фігура з відхиленнями, то і лівий рукав вметують у пройму);

прикріплені чи накладені плечові накладки.

Якщо пальто зимове, то обробляють утеплювальну прокладку, надягають її на замовницю і після цього приміряють виріб.

 

ПОСЛІДОВНІСТЬ    ПРОВЕДЕННЯ    ПРИМІРКИ

Підготовлений до примірки виріб надягають на замовницю у відповідному одязі, розправля­ють плечові накладки, суміщують лінії пів­заходу і лінії талії на пілочках, скріплюють шпильками виріб і здійснюють примірку у такій послідовності:

оглядають загальне композиційне рішення моделі, силует, пропорції, ступінь прилягання;

уточнюють баланс виробу, тобто правиль­не положення деталей (пілочки, спинки, ру­кава і коміра) на замовниці. Якщо баланс порушений, то шви розпорюють, деталі відбалансовують, визначають правильне їх по­ложення і заколюють шпильками;

уточнюють форму коміра, горловини, вилогів і бортів;

уточнюють довжину і ширину рукава, а та­кож лінію пройми, ставлять контрольні мітки на проймі та окаті рукава;

уточнюють бокові та плечові шви, а також середній шов спинки;

уточнюють місце розміщення кишень, за­стібки, а також кількість петель;

уточнюють довжину виробу за допомогою лінійки або спеціальних пристроїв;

уточнюють форми і місце розміщення деко­ративних деталей, хлястиків, поясів, погонів;

погоджують зміну у фасоні із замовницею.

Примірку проводять на фігурі замовниці з правого боку, однак якщо фігура з від­хиленням від умовно-пропорційної, то при­мірку здійснюють з обох боків.

Фасонними лініями та окремими деталями слід підкреслити красу і гарні лінії фігури, приховати її недоліки.

Під час примірки використовують певні крейдяні позначення.

 

16


 

 

 

17

 

 

 

 

 

19

 

 

 

 

 

21

 

 

 

 

18

 

 

 

 

 

20

 

 

 

 

 

22

 

 

 

 

 

23

 

 

 

 

 

25

 

 

 

 

 

27

 

 

 

 

24

 

 

 

 

 

26

 

 

 

 

 

28

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29

 

 

 

 

 

 

31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

30

 

 

 

 

 

 

32

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

4

 

 

 

 

6

 

 

 

 

3

 

 

 

 

5

 

 

 

 

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

 

11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12

 

 

 

 

 

 

14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

 

 

 

 

15

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 


 


  1  2

  3  4

  5  6

  7

 

  9

1

 

doc
Додано
10 грудня 2019
Переглядів
1371
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку