П’яте грудня
Класна робота
Джейн Остін. Роман «Гордість і упередження», сюжет і композиція.
1. Перевірка домашнього завдання. Розповісти про письменницю за «хмарою слів».
(«хмара слів» створена самою авторкою цієї розробки)
2. Слово вчителя:
Отже, Джейн Остін — англійська письменниця, «королева англійської літератури», предтеча реалізму в англійській літературі, сатирик, писала так звані романи моралі, романи «жіночої літератури» кінця XVIII – поч. XIX ст. Її книги є визнаними шедеврами, які поєднують в собі простоту сюжету, глибоке психологічне проникнення в душі героїв і іронічний, м'який, істинно «англійський» гумор. Була відомою насамперед своїми шістьма основними романами, в яких Д. Остін часто досліджує залежність жінок від шлюбу в пошуках сприятливого соціального становища та економічної безпеки.
Спочатку роман називався «Перше враження». Романи Джейн Остін завжди на слуху. Навіть в нинішній час її книги визнані еталоном англійської прози по всьому світу. «Гордість і упередження» займає другий рядок у топі «200 кращих книг за версією BBC».
3. Актуалізація знань.
Головні герої:
Містер Беннет – голова сімейства, іронічний, замкнутий, розумний чоловік.
Місіс Беннет – його дружина , дивна та неосвічена.
Їхні діти:
Елізабет (Ліззі) Беннет – друга дочка, головна героїня, розумна, прониклива, розважлива дівчина.
Джейн Беннет – старша дочка Беннетів, вродлива та розумна дівчина. Краща подруга Елізабет.
Мері, Кітті, Лідія – молодші дочки Беннетів.
Містер Коллінз – священик, родич Беннетів.
Шарлота - подруга Елізабет.
Містер Дарсі –молодий аристократ, розумний, гордий, замкнутий. Має почуття власної гідності.
Містер Бінглі – його друг, гарний хлопець, багатий, романтичний. Має гарні манери.
Містер Вікхем – молодий офіцер, привабливий, але підлий та меркантильний.
Подружжя Гардінер – родичі Беннетів, комерсанти, добрі, порядні люди.
4. Визначення разом з учнями теми та ідеї роману.
Головною темою твору є кохання, яке здатне кардинально змінити погляди та поведінку будь-якої людини. А ще роман про те, як важливо виходити заміж та одружуватися по любові, про подолання соціальних упереджень. Це зображення відносин у сім'ї та виховання, соціальної нерівності, полювання на багатих женихів, мораль суспільства.
Ідея роману - закохані серця часом легко долають соціальні бар’єри, але не завжди можуть обійти стіни власної гордості, звичайних непорозумінь, а інколи й упередженості.
Події твору відбуваються на початку XIX століття в Англії: у графствах Хартфордшир та Дербішир, у Лондоні.
Заглиблення в минуле (пояснення вчителя суті подій того часу).
У той час заміж виходили із розрахунку. Грубо кажучи, якщо партія вигідна для майбутнього і для сім'ї, то нема про що тут говорити. Весілля буде. Виходити заміж, одружуватися по любові - рідкість для людей того часу. Саме цій проблемі присвячена книга: героїня вперто відстоює своє право розпоряджатися своїми почуттями. Можливо, цим твором письменниця хотіла показати, що відстоювати своє бажання вийти заміж по любові не так уже й погано. Так, буде нерозуміння з боку суспільства, але з іншого боку не буде труднощів життя в компанії не особливо коханої людини. Тільки так можна залишитися щасливим і уславитися твердою людиною, яку не можна зламати чужими думками.
5. Домашнє завдання:
1. Подивитись однойменний художній фільм за романом Джейн Остін.
2. Дати відповідь:
- Чому роман має таку назву, в чому виявились гордість і упередження головних героїв (письмово).
6. Сюжет і композиція.
Бесіда за сюжетом роману.
1. Від кого ведеться розповідь в романі?
Все оповідання роману йде від імені Елізабет. Читач переймає точку бачення героїні. Відчуває світ її очима, її думками. Дана особливість характерна майже для всіх творів автора. Про почуття інших персонажів ми дізнаємося через листи. Вони також сприяють подальшому розкриттю характерів певних дійових осіб. Так, в одному з листів ми дізнаємося про суть Містера Вікхема. Через нього ж розкривається внутрішній світ самого Містера Дарсі. Отже, роман написаний від першої особи (Елізабет).
2. З чого починається роман?
Роман починається з розмови містера і місіс Беннет про приїзд молодого джентльмена містера Бінглі в Незерфілд-парк. Дружина вмовляє чоловіка провідати сусіда і завести з ним більш тісне знайомство. Вона вважає, що містеру Бінглі неодмінно сподобається одна з їхніх дочок, і він зробить їй пропозицію. Містер Беннет приходить в гості до молодого сусіда, і через якийсь час той відповідає йому тим же.
3. Що ми дізнаємось про родину Беннетів та головну героїню?
Містер Беннет не багатий, але що гірше, економічне становище його родини залежить від родового маєтку, який після його смерті повинен перейти до спадкоємця по чоловічій лінії, а, отже, родина опиниться без засобів існування. Доньок украй необхідно одружити. Це головна турбота місіс Бенет, його дружини й матері головної героїні Елізабет Беннет, яка є друга з п’яти доньок містера Беннета. Ліззі розумна, незалежна, горда, але не особливо вродлива — красуня в родині найстарша сестра Джейн.
4. Як знайомляться Ліззі і Джейн з містером Бінглі і містером Дарсі, як складаються їхні стосунки?
Коли до найближчого містечка навідуються двоє багатих юнаків, усі матері розпочинають полювання на балу. Красуня Джейн одразу ж полонила серце містера Бінглі, а от містеру Дарсі не сподобався ніхто. Коли йому натякнули на балу, що непогано б запросити когось із дівчат до танцю, маючи на увазі Елізабет, яка якраз не танцювала, від відповів, що найкраща дівчина вже зайнята, а з іншими танцювати йому не хочеться. Містер Дарсі нашкодив також Джейн, розповівши містеру Бінглі, що всі тут полюють тільки за його багатством, а почуття Джейн до нього вдавані. Після цієї розмови містер Бінглі несподівано поїхав, почалася тривала розлука, яка розбила серце Джейн.
5. Як поводить себе Ліззі з містером Коллінзом?
Тим часом до Елізабет посватався містер Коллінз, далекий родич, до якого перейде у спадок маєток містера Беннета. Здавалося б, життя Ліззі влаштувалася, але їй зовсім не подобається педантичний і нудний містер Коллінз. Елізабет відмовилася, чим дуже засмутила місіс Беннет. Містер Коллінз не розгубився і одружився з Шарлотою, подругою Елізабет.
6. Що допомогло містеру Дарсі краще зрозуміти Елізабет?
Незабаром Елізабет поїхала до Шарлоти в гості в Кент. Тамтешня парафія була неподалік від помістя Розінгз-Парк, яке належало леді Катрін де Бург, тітці містера Дарсі. Леді Катрін запрошувала до себе священика, містера Коллінза та його гостю. Там Елізабет знову зустрілася з містером Дарсі. Мабуть, незалежна поведінка Елізабет змусила містера Дарсі звернути на неї увагу, і одного дня він, неочікувано, запропонував їй руку та серце. Елізабет з погордою відмовила йому — він був причиною розбитого серця сестри Джейн, бо наговорив містеру Бінглі, що Джейн його не кохає, а хоче вийти заміж на його багатство. А ще він так несправедливо вчинив з молодим офіцером, містером Вікхемом, який перед цим розповів їй, що вони разом виховувались.
7. Яким був насправді містер Вікхем?
Містер Вікхем був сином камердинера, який служив у батька містера Дарсі. І начебто батько більше любив його, ніж власного сина. Тому із заздрощів, після смерті батька, містер Дарсі вигнав його з дому, не дав йому стати священником, а відправив у полк простим військовим. Містер Дарсі написав Елізабет листа, в якому пояснив, що містер Вікхем злидень і картяр, безвідповідальна людина, для нього були головними розваги, пиятство і гра в карти, ще й він хотів викрасти та знеславити сестру містера Дарсі Джорджіану, щоб добратися до статків родини. Містер Дарсі дав йому належну відсіч. А от щодо Джейн і містера Бінглі, то він вчинив правильно, бо жодних почуттів з боку Джейн не помітив, а поведінка родини Елізабет, її матері та молодших сестер зовсім безтактна, бо вони полюють на багатих женихів.
8. Яку роль зіграли в житті головних героїв подружжя Гардінерів?
Через кілька місяців Елізабет разом із дядьком та тіткою Гардінерами їде подорожувати до Дербіширу. Дядько та тітка Гардінери були в комерції. За тих часів джентльмен міг мати тільки три професії: військового, священика й правника. Заняття комерцією — означало втрату статусу. Шляхетні люди при зустрічі з такими повертали голову в інший бік. Щодо грошей, то Гардінери, втім, були досить забезпечені.
Дорогою, коли в них зламався екіпаж, Гардінери та їхня супутниця скористалися нагодою відвідати Пемберлі, маєток містера Дарсі. Його тоді не було вдома, маєток їм показала старенька економка, яка знала містера Дарсі змалечку. Вона не скупилася на похвалу господарю. Несподівано повернувся містер Дарсі. Він вразив Елізабет тим, що не лише цивільно поводився з нею — вона ж погордувала ним, незважаючи на нижчий статус. Містер Дарсі надзвичайно ввічливо поводився навіть із Гардінерами. А під кінець представив Елізабет своїй сестрі Джорджіані — це була нечувана честь.
9. Чим закінчується роман, яка доля сестер Беннетів?
Тут прийшла новина, що молодша сестра Лідія втекла з дому з містером Вікхемом. Спочатку всі сподівалися, що вони одружаться, але виявилося, що одруження не входить у плани містера Вікхема, і родина Беннетів опинилася перед загрозою безчестя. Отримавши звістку про ці події, Елізабет поспішає додому. Вона впевнена, що тепер Дарсі про неї навіть не захоче чути.
Незабаром утікачів знайшли й зусиллями, начебто, дядька Гардінера, Вікхема зобов’язали одружитися з Лідією. Після весілля молода пара приїздить до Беннетів, і Лідія згадує, що на весіллі був містер Дарсі. Елізабет довідується від тітки Гардінер, що всю справу насправді владнав саме він, взявши на себе значні витрати і примусив Вікхема одружитися на Лідії.
Повертається містер Бінглі й робить пропозицію руки та серця Джейн. Джейн згоджується. Далі до оселі Беннетів здійснює несподіваний візит леді Кетрін. Вона хоче знати, чи не заручена Елізабет із містером Дарсі. Вона вимагає, щоб ця нахабна особа, як вона називає Ліззі, й не думала одружуватися з містером Дарсі — вона йому не рівня. Елізабет її випровадила, нічого не сказавши. Розлючена леді Кетрін вимагає відповіді у містера Дарсі, і містер Дарсі дізнається про вперту поведінку Елізабет. Він квапиться повторити свою пропозицію руки й серця, і Елізабет знову погоджується. Вони одружилися, і жили спокійним сімейним життям у Пемберлі.
-
Композиція. Завдання «Ланцюжок подій». ВИЗНАЧИТИ КОМПОЗИЦІЮ РОМАНУ У ВИГЛЯДІ ЛАНЦЮЖКА ПОДІЙ.
Експозиція. Подружжя Беннетів мало п'ятьох доньок, яких звали Джейн, Елізабет, Мері, Кетрін і Лідія, і яких пора було видавати заміж.
Зав'язка. Недерфілд-парк винайняв багатий і молодий містер Бінглі. Невдовзі відбувся бал у Меритоні, де були Беннети та містер Бінглі, але увага усіх була звернута на містера Дарсі (друга містера Бінглі), який поводився надто гордо.
Розвиток дії. Між Джейн і Бінглі виникають почуття, а Елізабет стає об'єктом уваги з боку містера Дарсі. Приїзд містера Коллінза, який робить Елізабет пропозицію, але вона відмовляється. Бінглі покинув Недерфілд під впливом сестер та Дарсі і навіть не зізнався Джейн у своїх почуттях. Джейн їде у Лондон до родичів, але так і не знаходить можливості побачитися з містером Бінглі. Елізабет провідує свою подругу Шарлотту, яка вийшла заміж за Коллінза. Туди ж прибуває містер Дарсі, адже цей маєток належить його тітці, а Коллінз працює в неї священником.
Кульмінація. Містер Дарсі зізнався Елізабет у почуттях і зробив пропозицію, але отримав відмову, бо дівчина вважала, що він знищив щастя її сестри, забравши Бінглі у Лондон.
Розв'язка. Елізабет отримала від містера Дарсі лист, через який змінила думку про нього. Пізніше вона з родичами вирушила у мандрівку на північ, під час якої знову зустріла містера Дарсі. Втеча Лідії з Вікхемом, допомога містера Дарсі. В Недерфілд повернувся містер Бінглі і освідчився Джейн, а містер Дарсі та Елізабет теж вирішили одружитися.
-
Підсумок. Вправа «Продовжи речення»:
-
Я зрозумів (ла), що …
-
Найбільше мене вразило…
-
З героїв роману мені найбільше сподобались…, тому що…
-
Головна думка роману полягає в тому, що …
(Головна думка роману полягає в тому, що всі наші людські забобони не мають значення, коли справа стосується кохання. Містер Дарсі, як і Елізабет Беннет, заплуталися у власній гордості і упередженнях, але, зумівши подолати їх, стали абсолютно щасливі).
Допоміжний матеріал до виконання домашнього завдання.
Теми і проблеми
-
Очевидно, що зачіпається проблема гордості, Яка стає перепоною між закоханими або близькими людьми. Вона руйнує почуття, змушує чинити опір і відчувати себе абсолютним «бараном» від того, що ти стоїш в глухому куті і не бажаєш зрушити з місця хоча б на міліметр. Ти бачиш перед собою тільки стіну, але якщо напружитися і подивитися в сторону, то можна побачити, що цю стіну легко обійти, варто тільки зрозуміти, що гордість нічого не означає, коли вона перетворюється в гординю і зарозумілість, вигодувану забобонами.
-
Проблема соціальної нерівності і, як наслідок, упередження. Джейн Остін вельми вдало змінила назву книги. Адже, по суті, воно змушує задуматися, хто з них гордий, а хто упереджений. Містер Дарсі зачепив гордість Елізабет, сказавши, що не так вже вона і красива, і розумна, щоб мати можливість скласти йому компанію в танці. Містер Дарсі ж саме упереджений щодо Ліззі через її сім'ї та першого враження. Йому здається, що жінка, яка нижче його за походженням і має таких «дивних» родичів, не може бути поруч з ним. Але все це можна повернути і в зворотний бік. Містер Дарсі занадто гордий, щоб взагалі помітити Елізабет і проявити хоч краплю поблажливості до неї, а Елізабет занадто упереджена щодо його поведінки в суспільстві, адже він поводився досить зверхньо і зарозуміло. У неї склалася певна думка на його рахунок, отже, вона вже упереджена і не може розглядати щось більш серйозне і інше в ньому.
-
Знову і знову автор зачіпає тему впливу інших людей на думку і дію людини. Так, містер Бінглі був серйозно схильний до впливу містера Дарсі. Той, сам не переконавшись у власних доводах, запевнив бідного коханого, що Джейн не особливо-то зацікавлена в ньому як в майбутньому улюбленому чоловікові, скоріше, її просто хвилює бажання вийти заміж, щоб скоріше задовольнити запити її матінки і покинути рідний дім. Але на самій-то справі Джейн була більш тонкої натурою, яка ретельно приховувала свої почуття, щоб не здатися легковажною.
-
З цього можна вивести ще одну невелику проблему, що розкривається в цьому творі - проблему закритості характеру. Приховувати свої почуття настільки, що коханий ні краплі не здогадується про взаємність - не завжди є добре. Але це особиста справа кожного. Занадто індивідуально.
-
Також в якійсь мірі зачіпається тема сім'ї та виховання. Відносини між Джейн і Ліззі - відмінна пропаганда для сучасного суспільства. Дружба між сестрами, шанобливе ставлення до батьків, любов між батьками, частка гумору - все це поєднання ідеальних компонентів, які формують міцний зв'язок в сім'ї. Хоч їх середня сестра Мері сильно відрізнялася за характером від двох інших-вона була любима. Сім'я багатохарактерна і тим гарна. Крім того, діти виховувалися самостійно Місіс Беннет, без гувернанток. Для вищого суспільства це показник нерозсудливості, але, тим не менш, вона впоралася і виховала гідних дочок. Хоч Міс Ліді і не зовсім виправдала очікування матері. Можливо, дійсно через недостатнього виховання вона виросла такою легковажною.