Методична розробка уроку із зарубіжної літератури на тему "Е.Хемінгуей."Старий і море"для 11 класу

Про матеріал
Методична розробка уроку допоможе вчителю зарубіжної літератури за одну відведену годину з теми "Е.Хемінгуей. "Старий і море" зацікавити учнів особистістю письменника; окреслити особливості його творчої еволюції, новаторський характер прози; зробити ідейно-художній аналіз твору. Розробка містить допоміжний матеріал з даної теми, посилання на аудіокнигу «Старий і море» (скорочено), тестові завдання, інтерактивні вправи на сайті wordwall.
Перегляд файлу

План-конспект уроку для 11 класу на тему:

«Ернест Міллер Гемінґвей (1899 – 1961). «Старий і море». (1 година)

 

Мета. Зацікавити учнів особистістю Е.Хемінгуея; окреслити особливості його творчої еволюції, новаторський характер прози; розвивати навички сприйняття інформації на слух, визначення головного, висловлення власної думки; виховувати прагнення до пізнання, до активної позиції в житті, оптимістичного світобачення.

Обладнання: портрет письменника, відеозапис «Життя і творчість Хемінгуейя», аудіокнига «Старий і море» (скорочено), тестові завдання, інтерактивні вправи на сайті wordwall.

Тип уроку: вивчення нових знань. 

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Емоційне налаштування. Інтерактивна вправа «Відкрий коробку» на сайті https://wordwall.net/uk/resource/52100470

(учні по черзі відкривають коробку і відповідають на питання)

 

Повідомлення теми уроку, запис у зошит

15.04. Класна робота

Ернест Хемінгуей (Гемінґвей). Повість-притча  «Старий і море».

Бібліотека Чортківського гуманітарно -педагогічного фахового коледжу - До  уваги студентів І курсу! Пропонуємо вашій увазі найбільш цікаві факти з  життя Ернеста Хемінгуея. 34 цікаві факти про Гемінґвея 1. Ернест Хемінгуей  (1899-1961) – Хемингуэй Эрнест. Книги онлайн Ернест Хемінгуей (Гемінґвей). Біографія Ернеста Хемінгуея (Гемінґвея) —  УкрЛіб

 

 

ІІ. Визначення мети уроку разом із здобувачами освіти.

Учитель:

  •          Як ви гадаєте, яка мета нашого уроку?

(Учитель підсумовує відповіді та доповнює мету і завдання року).

Епіграф до уроку:

                                                                  Людина не для того створена,

                                                                               щоб терпіти  поразки. Людину

                                                                                     можна знищити, але її неможливо

                                            перемогти.

                                                                                                      Ернест Хемінгуей

 (в кінці уроку пояснити, як розумієте ці слова і чому саме їх взято за епіграф)

ІІІ. Робота на темою уроку.

  1. Мотивація навчальної діяльності. Слово учителя про письменника:

Сьогодні ми з вами познайомимося з творчістю відомого американського письменника  і журналіста, лауреата Нобелівської та Пулітцерівської премій, одного з найталановитіших представників так званого «втраченого покоління». Його творчість увібрала в себе риси модернізму, екзистенціалізму, символізму і справила величезний вплив на розвиток прози ХХ ст. 

Ерне́ст Міллер Хемінгуе́й (в укр. перекладі Ге́мінґвей,  1899 – 1961) - американський письменник і журналіст.

  Здобув широку популярність завдяки своїм романам та оповіданням, а  також завдяки активному та наповненому пригодами життю. Його лаконічний і насичений стиль оповіді відіграв значну роль у літературі XX століття.

За своє життя написав та опублікував 7 романів, 6 збірників оповідань та 2 документальні роботи. Додаткові роботи, до яких належать 3 романи, 4 збірки оповідань, 3 документальні праці, опубліковано посмертно. Багато з його праць вважаються класикою американської літератури.   У 1993 році на його честь названо малу планету 3656 Гемінґвей.

У спогадах сучасників вимальовується такий образ: багатий, честолюбний, прямолінійний і мужній, упевнений, уособлення американського успіху У своїх творах Хемінгуей створив власний «кодекс героя»: «Будь дужим, навіть жорстоким, умій відповісти ударом на удар. Не чекай від когось співчуття, не нарікай на долю, мовчи, бо найбезпечніше – показати себе невпевненим і смішним: тоді тебе зневажатимуть і перестануть боятися. Не піддаватися почуттям: краще холодність, ніж душевна розхристаність, краще самотність, ніж беззахисність. Тільки так ти, можливо, уцілієш фізично в страшному, кривавому, беззаконному світі . . . . – якщо щомиті будеш готовий до двобою з ним...Але будь і мужнім, і чесним, і справедливим. Не падай, обороняйся. Не користуйся недосконалістю, підлістю навколишнього світу. Урешті – решт, відповідай супротивникові тим самим, але це чине проти його підступів. Залишайся навіть шляхетним щодо нього, не заради нього – заради себе. Тільки так ти збережеш шанс уціліти морально, не дозволиш іншим розтлити, зруйнувати твою особистість, твою людську гідність – те єдине, що в тебе ще залишилося, без чого не можливо, та й немає сенсу життя».

  Життя Хемінгуейя було бурхливим, сповненим небезпек і трагедій. Упродовж свого життя він двічі потрапляв у автомобільні катастрофи й двічі — у авіакатастрофи; неодноразово газети різних країн друкували некрологи. Сам письменник наголошував: «…Я знаю лише те, що бачив». А бачив він чимало, його пригод вистачило б на кілька людських життів.

То який же він, американський письменник, Ернест Міллер Хемінгуей, сьогодні і з’ясуємо на уроці (звернути увагу на портрет письменника).

  1. Знайомство з біографією письменника. (Перегляд освітнього відеоролику, Ернест Хемінгуей, 5 хв. Освітянський портал http://www.literacy.com.ua/ )

 Завдання – під час перегляду записати у зошит найвідоміші твори Хемінгуейя.  За  який твір він отримав Нобелівську премію? Що значить «втрачене покоління»?

Бесіда (після перегляду):

  •          Які твори ви записали?
  •          Як ви зрозуміли, що значить «втрачене покоління»?
  •          За  який твір Хемінгуей отримав Нобелівську премію?

Саме зі змістом цього твору ми познайомимось на уроці.

(запис у зошит)

3. Повість-притча  «Старий і море» (1952).

«Старий і море» — повість-притча американського письменника Ернеста Хемінгуея про кубинського рибалку Сантьяго, його боротьбу з гігантською рибиною, що стала найбільшою здобиччю у його житті.

Чому повість названа "Старий і море"? - Dovidka.biz.ua

 

Релаксація. А зараз закрийте очі і послухайте

(учні закривають очі і слухають шум моря)  https://drive.google.com/file/d/14a3hADMx2mFS2BpkuG7qsx_4zqdgJ4OJ/view?usp =share_link

 

Я - безмежне і вільне море. Мільйони років я кочу свої хвилі, розбиваючи їх в бризки, до земної суші. За ці мільйони років я збагнуло безліч загадок і таємниць нашого світу. А ще я багато дізналося про дивну істоту, яка називає себе «Людина» і бачить себе центром Всесвіту. Але є серед цих людей один, який здивував навіть мене. Це старий рибалка Сантьяго. Ми знайомі вже не один десяток років. Він– незвичайний. Подумки старий кличе мене lamar, як звуть мене по-іспанськи ті з людей, які відчувають до мене любов:як жінку, в жіночому роді. Рибалки молодші називають мене elmar, тобто в чоловічому роді, і говорять про мене як про простір, як про суперника або навіть ворога. Старий же постійно думає про мене як про жінку, яка дарує великі милості або відмовляє в них, а якщо і дозволяє собі необдумані або недобрі вчинки, що поробиш, така ж її природа.» 

 

Питання: Які асоціації у вас викликає море?

 

image 

Слово учителя.

В основу оповіді покладено  реальний випадок із життя кубинця, який близько 80 днів рибалив біля берегів Гавани. Йому пощастило піймати гігантську рибину, але так і не вдалося доставити її до берега. Здобич розшматували акули. Цю історію Хемінгуей наситив новими деталями, збагатив глибоким життєвим і філософським змістом. Цю книгу назвуть вершиною творчості Хемінгуея. Повість була надрукована 1952р. на сторінках журналу ―Life‖. Тираж у 5,5 млн був розпроданий за 48 годин.

За неї в 1954 році письменник отримає Нобелівську премію. 

А ми спробуємо наблизитися до розуміння її змісту, розлянувши паспорт твору.

Паспорт твору

Автор – Ернест Хемінгуей

Рік написання: 1952

(У 1953 році за свою повість Ернест Хемінгуей отримав Пулітцерівську премію, в 1954 році — Нобелівську премію з літератури)

Стиль: модернізм (описи природи - поезія у прозі). Характерні для повісті монологи старого сповнені мудрості та спокою. Завдяки незвичайній майстерності автора, ця історія-притча стала, за словами У. Фолкнера, «поезією, перекладеною мовою прози».

Художній прийом: «принцип айсберга». Ідея принципу полягає в тому, що величезне значення надається прихованому змісту, який потребує розшифровки, розтлумаченню за допомогою великої кількості художніх деталей, натяків, символів, тощо, які навпаки не приховані і залишаються на поверхні.

Рід: епос

Жанр - повість-притча.

Тема: розповідь про старого рибалку, який здійснив свою мрію – спіймав найбільшу рибу, але так і не зміг її утримати.

Проста, невибаглива історія старого рибалки Сантьяго стає узагальненою історією складного шляху людини на землі, яка щодня веде нескінченну боротьбу за існування, поєднуючи її з намаганням жити у злагоді з навколишнім світом.

Ідея. Людина непереможна, вона здатна вистояти й подолати всі перешкоди.

Головні герої “Старий і море”

Сантьяго — старий рибалка, сенс існування старого Сантьяго полягає в щоденних зустрічах з морем. Він втілює авторський ідеал.

Манолін — сусідський хлопчисько.

 

Події в повісті Ернеста Хемінгуея “Старий і море” відбуваються в рибальському селищі на Кубі.

У повісті йдеться про боротьбу старого рибалки з велетенською морською рибою — марліном. Така, здавалося б, проста історія, але як зумів її розповісти Хемінгуей!

З побутової точки зору в повісті все логічно, причиново обумовлено, і межі реального світу ніде не порушуються. Розміри марліна не перевищують меж можливого, у самій рибі немає нічого містичного чи «фатального». Підкреслено реальний характер мають і всі дії старого, хлопчика Маноліно та інших персонажів, усі деталі побуту теж реальні.

4. Перегляд аудіокниги “Старий і море” – 4 хв. (https://www.youtube.com/watch?v=9o5YOctZxMo&t=229s),

під час якого здобувачі освіти створюють  сюжетний ланцюжок:

 

Старий Сантьяго рибалив на Гольфстрімі → 84 дні без здобичі → 40 днів із ним відправлявся у море і хлопець Маноліно, поки йому не заборонили батьки →  Сантьяго відправився у море сам → клюнула величезна риба → три дні й ночі риба тягла човен → Сантьяго здолав рибу і прив’язав до човна → на рибу напали акули  → боротьба рибалки з хижаками, які об’їли рибу до кісток → доплив до берега, знесилений, дійшовши до халупи, заснув → рибалки розглядали кістяк риби й розуміли, що старий переміг величезного марліна  (5,5 м) → старому снилися леви → Маноліно пишався своїм старшим другом і вирішив ходити в море тільки з ним, щоб навчитися бути справжнім рибалкою.

5. Еврістична бесіда:

- Яке враження справило на вас оповідання?

- Які проблеми автор піднімає у цьому творі?

- У чому філософський сенс боротьби Сантьяго з рибою та акулами?

Вчитель підсумовує відповіді учнів:

Отже, сюжет твору «Старий і море» досить «життєподібний». Але згадаймо про «теорію айсберга» Хемінгуея. Основний філософський зміст твору прихований, «під водою». І виражається він у тих проблемах, які ми щойно визначили.

Мова в повісті йде не тільки про старого чи хлопчика, але й про людину та людство. Те, що відбувається з рибалкою, виявляється важливим для людей загалом, незалежно від роду занять. Сама убогість «реквізиту» ніби підкреслює загальнолюдське значення повісті, що розкриває основи людського існування. Саме тому кожне слово тут важливе, насичене значенням.

Старий утілює долю людини серед стихії. Сантьяго оточують море, риби, зірки, небо. Усе наповнене символами. Море для нього — жінка, а зорі — сестри. Та й риба — не просто реальна риба, у ній прихована сила, що пронизує увесь світ.

В образі Сантьяго символічно зливаються людина і світ.

Можливо, це перший твір Хемінгуея, у якому людина щаслива, бо відчуває примирення з життям. Те, що в самотнього Сантьяго є хлопчик, якого він любить, хлопчик, який буде продовжувати його справу, робить фінал повісті оптимістичним.

Образи - символи:

море – є символом буття, сповненого випробувань, поразок і перемог;

рибинаутілення мрії, досягнення мети;

старий людський досвід (мудрість), мужність, нездоланна сила волі (непереможності духу).

хлопець – подолання трагічної самотності, надія на майбутнє, зміна поколінь.

акули – є символом зла, небезпеки, перешкод на шляху до досягення мети.

Левимолодість, юність, любов до життя, віра в перемогу

 

ІV. Підсумок.

Прийом «Коло думок»:

- Як ви розумієте епіграф до уроку:

«Людина не для того створена, щоб терпіти поразки… Людину можна знищити, але її неможливо перемогти».

 

(Людина непереможна, вона здатна вистояти й подолати всі перешкоди).

 

- Чому це повість-притча?

(«Старий і море» – це повість – притча, яка має глибокий філософсько – символічний зміст, у ній автор порушує загальнолюдські проблеми: як треба жити, як бути людиною, ставитися до природи, як знайти свій сенс буття, як сприймати поразки і перемагати).

 

V. Домашнє завдання:

- прочитати повість –притчу «Старий і море»;

- виконати тест за посиланням: (приєднатися для виконання тесту на сайті «На Урок» (join.naurok.ua)
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6036777)

VІ.  Рефлексія.

Вправа «Закінчи речення?»

https://wordwall.net/uk/resource/60663655

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Чужинова Тетяна Петрівна
    Дякую за чудову роботу! Творчих успіхів, пані Ірино!!!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
11 травня 2025
Переглядів
649
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку