ТЕМА УРОКУ: АФРИКА
Мета уроку: закріпити і систематизувати знання, отримані під час вивчення
Теми «Африка»; розвивати логічне мислення учнів, виявляючи причинно –
наслідкові зв'язки між ФГП, рельєфом, кліматом , внутрішніми водами,
ґрунтами , природними зонами та господарською діяльністю людини,
використовуючи ігрові методи, формувати інтерес до географії материків і
океанів.
Обладнання: фізична карта Африки, атласи.
Тип уроку: повторювально - узагальнюючий.
Метод: ігровий(квест).
Хід уроку
І.Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх і готовності учнів до уроку. Поділ учнів на два загони.
Вступне слово вчителя. Сьогодні ми вирушаємо в експедицію до Африки. Добираючись до місця проведення нашої мандрівки, ми проїдемо декілька станцій: "Ерудити", "Картографічна", "Природні зони", "Словникова".
До складу кожного загону входять картографи, геологи, кліматологи, зоологи, ботаніки, ґрунтознавці. На чолі загону стоїть командир
Завдання 1. Кожен командир повинен представити свій загін,вибрати його назву, пов'язану
з Африкою, обґрунтувати її.
Учитель. А тепер вирушаємо у мандрівку. Ось і перша станція.
Станція "Ерудити"
Один загін дає відповідь письмово, а другий загін відповідає усно.
1. Мандруючи пісками Калахарі
Відкрив в ній озеро він Нґамі,
Що схоже так було на сон.
Цей мандрівник був (Лівінґстон). (1 бал)
2. Чи може на екваторі лежати сніг, якщо може, то де і чому? (3 бали)
3. Чому на південно - західному узбережжі Африки утворилася пустеля Наміб? (3 бали)
( Під час відповіді другого загону перевіряють ся відповіді першого загону. Записують
набрану кількість балів)
По одному представнику з кожного загону виконують завдання.
Станція "Картографічна"
Представник загону - картограф - отримує картку з назвами географічних об'єктів, які він має показати на карті.
Станція "Природні зони"
На цій станції учні визначають назви зон.
Станція "Словникова" Пояснити такі терміни:
Підсумки. Підрахувати , яку кількість балів набрав кожен загін. Далі кожен загін отримує маршрутний лист експедиції із завданням. Через 3 хвилини представники загонів відповідають на поставлені запитання, позначають на карті маршрут.
Маршрутний лист експедиції (І загін)
1. Дайте фізико - географічну характеристику Ефіопського нагір'я за планом:
а) географічне положення;
б) рельєф, висота;
в) клімат (середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів);
г) Ґрунти;
ґ) господарська діяльність людини.
Маршрутний лист експедиції (II загін)
1. Дати фізико - географічну характеристику пустелі Наміб за планом:
а) географічне положення;
б) рельєф, висоти;
в) клімат ( середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів)
г) ґрунти;
ґ) господарська діяльність людини.
Підсумок уроку.
Після перевірки маршрутних листів підбиваю підсумки уроку, виставляю оцінки, визначаю кращий загін і кращих учнів, роблю зауваження.
Пояснити терміни:
Материк, пустеля, рельєф, ваді. (1 бал)
Платформа, висотна поясність, клімат, оазис(1 бал)
Пояснити терміни:
Пасати, ізотерми, природні зони, савани. (1 бал)
Ґілеї, річка, озеро, водоспад. (1 бал)
Маршрутний лист експедиції (І загін)
1. Дайте фізико - географічну характеристику Ефіопського нагір'я за планом:
а) географічне положення;
б) рельєф, висота;
в) клімат (середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів);
г) Ґрунти;
ґ) господарська діяльність людини.
Маршрутний лист експедиції (II загін)
1. Дати фізико - географічну характеристику пустелі Наміб за планом:
а) географічне положення;
б) рельєф, висоти;
в) клімат ( середня температура січня, середня температура липня, річна кількість опадів)
г) ґрунти;
ґ) господарська діяльність людини.
Картка №1 Показати на карті гори: Атлаські, Драконові, Капські, Рувензорі, нагір'я Ахаґґар. (2 бали)
|
|
Картка №2 Показати на карті річки: Ніґер, Ніл, Оранжева, Замбезі, Лімпопо. (2 бали)
|
Картка №3 Показати на карті озера: Чад, Вікторія, Танґаньїка, Ньяса. (2 бали)
|
Картка №4 Показати на крті озера: Вікторія, Лівінґстона, Стенлі. (2 бали)
|