Методична розробка уроку з біології у 6 класі Корінь: будова та основні функції

Про матеріал
Впровадження наскрізних змістовних ліній: «Екологічна безпека та сталий розвиток» - орієнтувати та усвідомлювати роль рослин в екосистемах. «Здоров`я і безпека» - уявлення про природне середовище та ролі зелених насаджень для створення сприятливого середовища життя.
Перегляд файлу

Україна

Департамент освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації

Відділ освіти виконавчого комітету Зайцівської сільської ради

Майська філія І-ІІ ступенів

КОЗО «Кислянська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів»

 

 

 

 

 

Методична розробка уроку

з біології у 6 класі

Корінь: будова та основні функції

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вчитель біології:

Ніколенко С.П.

 


Тема : Корінь: будова та основні функції

Навчальна мета: ознайомити учнів з основними функціями кореня та особливостями його будови, значення кореня для життєдіяльності рослин.

Розвивальна мета: розвивати навички спостереження, дослідження, вміння робити висновки та використовувати раніше вивчений матеріал, продовжити розвиток вмінь застосовувати теоретичні знання на практиці.

Виховна мета: виховувати розуміння взаємопов`язаності всіх процесів, що відбуваються на планеті із життєдіяльністю живих організмів.

Обладнання і матеріали: комп`ютер, мультимедійний проектор, плакати та слайди презентації із зображенням будови кореня та його основних функцій, схеми механізму поглинання води коренями та транспорту речовин в коренях рослин, гербарії, модель «Будова кореня», пророщене насіння квасолі.

Методи та прийоми навчання: словесні, наочні, практичні, інтерактивні вправи, мультимедійна презентація, асоціація, мозковий штурм.

Впровадження наскрізних змістовних ліній: «Екологічна безпека та сталий розвиток» - орієнтувати та усвідомлювати роль рослин в екосистемах. «Здоров`я і безпека» - уявлення про природне середовище та ролі зелених насаджень для створення сприятливого середовища життя.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення уроку: урок – дослідження.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Підготовка учнів до уроку, привітання вчителя

Цей урок ми проведемо під девізом «Дізнаймо­ся разом».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово вчителя

Прослухайте байку І. А. Крилова «Листя і корінь» і дайте відповідь на питання:

  • Хто правий: корінь чи листя?
  • Хто кому має подякувати й чому?

Одного дня улітку, при долині,

На дереві листки зефіру шепотіли:

Та бач, які густі та ще й зелені!

Скажи, чи не найкращі ми на всій планеті?

Від нас це дерево і пишне, і курчаве,

Розлоге, сильне, величаве!

Яким було б без нас?

От справді, що хвалить себе ми можемо без гріха,

  •    Чарівністю своєю дівчат принаджуєм і солов’я!

Та ви, зефіри, не можете розстатись з нами.

  •    Сказати можна тут було б спасибі й нам,
  •    Їм голос відповів із-під землі смиренно!
  •    Та хто наважиться сказати це так нагло і пихато?
  •    Тут листя зашуміло враз.
  •    Ми ті, — відповіли їм знизу,
  •    Що риються у темноті та живлять вас.

Невже не впізнаєте?

  • Про які органи рослини йдеться? (Корінь і листя)
  • На які групи можна поділити всі органи рос­лини? (Вегетативні та генеративні)

Демонстрація таблиці «Еволюція рослинного світу»

Учитель. Корінь орган, який утворився в процесі еволюції внаслідок виходу рослини на суходіл. Коренева система протягом еволюційно­го розвитку набувала змін.

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа «Мозковий штурм»

Функції кореневої системи

 

 

Інформація учня (випереджаюче завдання)

Загальна довжина коренів ярої пше­ниці досягає 450 м, вівса — 1300 м. В озимої пше­ниці всі корені з однієї рослини завдовжки 20 км.

Прийом «Проблемне питання»

  • З чим пов’язана така довжина кореневої сис­теми?

Фізкультхвилинка. Вправа «Росточок»

Уявіть, що ви — маленький росточок. Росто­чок росте, тягнеться до сонечка (діти підносять руки вгору). Подув вітерець, підхопив росточок…

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Демонстрація пророщеного насіння квасолі

Прийом «Проблемне питання»

  • Який орган першим з’являється в рослини й чому?

2. Мультимедійна презентація «Будова кореня»

Запитання – відповідь.

Учні дають відповіді на запитання із презентаційного матеріалу.

Інформація учня (випереджаюче завдання)

Коренева система в осоту прони­кає на глибину до 6 метрів, у полину — до 3,5 м, у люцерни — 10–12 м. Висота верблюжої колюч­ки — до 1 м, а її коренева система може бути зав­довжки 20 м.

Прийом «Проблемне питання»

  • Із чим пов’язані такі розміри кореневої систе­ми?

3. Видозміни коренів

Вправа «Мозковий штурм»

Учитель демонструє коренеплоди моркви, бу­ряка, редьки.

  • Яка це частина рослини? (Підземна)
  • Видозміну якого органа ми спостерігаємо? (Видозміну кореня)
  • Який корінь зазнав видозмін? (Головний)
  • Як пояснити зв’язок із життєдіяльністю рос­лини такої видозміни кореня? (Це дворічні рослини, в яких головний корінь перший рік накопичує поживні речовини)

Прийом «Асоціація»

Учні висловлюють асоціації, які виникають при назві:

  • повітряні корені;
  • дихальні корені;
  • корені-присоски;
  • корені-причіпки.

Прийом «Збери та виграй»

Інформація учнів (випереджаюче завдання)

Група 1. Дихальні корені.

Група 2. Опорні корені.

Група 3. Чіпкі корені.

Прийом «Зведення результатів»

Під час доповіді груп клас заповнює таблицю

Назва видозмі­неного кореня

Зміни видів кореня

Приклади рослин

Коренеплід

Потовщення го­ловного кореня

Буряк, морква, петрушка, редис­ка, редька

Кореневі буль­би та бульбокорені

Потовщені біч­ні або додаткові корені

Жоржини, пшін­ка, батат

Дихальні

Змінені бічні корені

Болотний кипарис, мангрові дерева

Повітряні

Змінені додат­кові корені

Орхідея

Присоски

Додаткові, бічні

Омела, повитиця

Корені-причіпки

Додаткові

Ліани, плющі

4. Демонстрація рослини повитиці

Прийом «Проблемне питання»

  • Чому рослина повитиця має не характерне для рослини забарвлення?
  • Чи всі органи рослини в ній присутні?
  • Які органи відсутні й чому?
  • Як ви вважаєте, чи відбувається у повитиці процес фотосинтезу?

Висновок: рослина повитиця живе за рахунок іншої рослини.

Як називається явище, коли одна рослина може жити за рахунок іншої?

Прийом «Словничок»

Робота з підручником, ст. 109-110.

 

 

Вправа «Мозковий штурм»

  • Яке значення мають видозміни коренів у жит­ті й господарстві людини?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Робота із гербарними зразками

Прийом «Вставте пропущені слова»

Вегетативний орган, який закріплює рослину в ґрунті…   (корінь). Кореневу систему утворюють головний корінь, … та … (бічні та додаткові). Бічні, додаткові, головний корінь — це … коренів (види).

Прийом «П’ять речень»

Учні складають п’ять речень, що містять головну інформацію уроку.

VІ. Оцінювання знань учнів

VІІ. Домашнє завдання

Вивчити § 24. Опрацювати усно запитання 1 – 4, ст. 107; письмово завдання 1, ст. 107. Ознайомитися з матеріалом «Сторінка допитливих», ст. 107.

 

docx
Додано
14 лютого 2019
Переглядів
797
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку