Мета уроку: навчальна: формувати професійні вміння і навички призначенню та види столового посуду; навчити правильному визначати види та призначення столового посуду з дотриманням правил охорони праці; розвиваюча: розвивати професійну компетенцію учнів у відпрацюванні навиків, творче та раціональне мислення; виховна: виховувати креативність, естетичні смаки. Методична мета: Методика проведення уроку виробничого навчання із використанням ігрових технологій та ІКТ.
Історична довідка Порцеляна була винайдена в Китаї. Багато століть китайці оберігали секрет її виготовлення, його розкрили лише в другій половині минулого століття. В Європі центром виготовлення порцеляни стала Німеччина. Посуд виготовляється із спеціальної маси, покривається спеціальною емаллю і випалюється в печах. Випалений один раз він називався фаянсом, а порцеляна- випалюється двічі. Зараз промисловість випускає столовий посуд із скломас та вогнетривкого або небиткого скла (наприклад, посуд фірми “Аркопал”). Однак, ніякі замінники не можуть змагатися з красою порцеляни, тому ресторани використовують порцеляновий посуд
Особливості фарфорового (порцелянового) посуду:легкість; прозорість;підвищена міцність;гігієнічність; стійкість до кислот; довго зберігає тепло,висока ціна,Застосовується у ресторанах, кафе з обслуговуванням офіціантами,Ресторани оснащують посудом, виготовленим за замовленням, наприклад, з емблемою закладу.
Класифікація посуду з фарфору і фаянсу. За формою: плоскі (тарілки, блюдця, блюда); порожні (полі) (чашки, чайники, кавники). За розміром: великі (більш 175 мм, 500 см3); дрібні. За комплектністю: сервізи, набори; одиничний посуд. За функціональним призначенням: для подачі страв; для прийняття їжі ; чайний, кавовий посуд; для сервірування столу.
Керамічний посуд виготовляють з глини: Гончарний - має натуральній колір випалювальної глини. Майоліковий покривають з середини і зовні поливою, колір від слабо жовтого до темно-коричневого. Застосовують для подачі національних страв. Горщечки ємністю 100-150см3 - для приготування і подачі гарячих закусок, ємністю 250-500см3 – для других страв, ємністю 500-700см3 з двома боковими ручками і кришкою – для супів,кухлі, глечики – для подачі напоїв власного виробництва (узвар),декоративні вази, вази для квітів, підсвічники, панно - для оздоблення інтер’єру.
2. За функціональним призначенням:а) для приготування і подачі став:- самовари, кавники, чайники;- порційні сковороди;- таганці з пристроєм для вугілля;фондюшниці;- турки (каструлька з ручкою ємністю 125, 250 см3) для приготування кави по східному;- кокотниці - маленькі каструльки з довгою ручкою ( для гарячих закусок );- кокильниці – невеликий металеві раковини з підставкою для закусок з риби і море продуктів.
б) для подачі страв:- баранці круглої і овальної форми;- блюда овальні і круглі;- менажниці – тарілка з секціями, в які кладуть продукти, що входить до складу гарніру;- пашотниці – каструлька для подачі гарячого чищеного яйця до бульйону;- вази трьохярусні – для фруктів, тістечок;- креманки;- решітка для подачі спаржі.