Методичні матеріали "Шкільний краєзнавчий музей"

Методичні матеріали "Шкільний краєзнавчий музей" допоможуть вчителю історії створити шкільний краєзнавчий музей.

В доданих матеріалах подається план створення шкільного музею, основні напрямки музейних сторінок, план діяльності шкільного музею протягом 2017-2018 навчального року.

Доданий матеріал зацікавить вчителів історії, географії, української мови та літератури, всіх учителів, які люблять свій рідний край, свою професію та є мета вдасконалити знання дітей практично про історію України, рідний край, шкільну родину.

Шкільний краєзнавчий музей допоможе вчителю історії реалізувати практичну частину занять учнів 5-11 класів з історії України та історії рідного краю.

КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ОРЛІВЩИНСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС»

НОВОМОСКОВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

План роботи

краєзнавчого музею

Орлівщинського НВК

на 2017-2018 н.р.

2017 рік

Краєзнавчий музей

при Орлівщинському НВК

був відкритий 01 вересня 2009 року згідно наказу по школі

№98-з від 29 серпня 2009 року

Зареєстрований обласним департементом освіти і науки в Дніпропетровській області, як музей при закладі освіти в 2009 році.

Шкільний краєзнавчий музей має три основні напрямки експозиції:

Рада музею:

Голова ради: Бондаренко Тамара Петрівна – директор НВК

Керівник музею: Резниченко Олег Володимирович

Члени ради:  Носенко Сергій, учень 9класу

Чуб Маргарита, учениця 9 класу

Зеленка Анастасія, учениця 6 класу

Марченко Богдан, учень 7 класу

Екскурсоводи:

Носенко Сергій – відповідальний за краєзнавчий напрямок;

Чуб Маргарита – відповідальна за напрямок з історії школи;

Марченко Богдан – відповідальний за народознавчий напрямок;

Зеленка Анастасія – відповідальна за реєстрацію історичних пам’яток;

Графік засідань ради музею:

Середа – кожного першого тижня наступного місяця

о 14.00 год.

Графік роботи музею:

Понеділок – П’ятниця з 9.00 год. до 14.00 год.

План роботи краєзнавчого музею

на 2017-2018 навчальний рік

з/п

Заходи

Дата проведення

Відповідальні

Вид проведення

Виставка експозиції «Школі – 64 »

01.09. – 15.09.2017

Екскурсія

Підготовка та виставка експозиції: «Визволення села, як це було? документи, анкети»

16.09 – 25.09.2017

Екскурсія, збір анкетних матеріалів

Підготовка та виставка експозиції: «Фото матеріали, документи часів Другої Світової війни 1941-1945років»

26.09 – 31.10.2017

Марченко Б.

Екскурсія, проведення пошукової роботи.

Герої сьогодення «Кушіль Олександр Дмитрович» - герой АТО

01.11 – 10.12..2017

Дащенко Н.М.

Екскурсія

Підготовка та виставка експозиції: «Побут українського народу»

01.11 – 30.11.2017

Екскурсія

До 77 річниці трагічних подій, розстрілу орлівщанських партизан експозиція «Ми смертні – та народ не вмирає»

01.12 – 25.12.2017

Носенко С.

Проведення пошукової роботи, екскурсія до музею.

Матеріали та документи до 100  річчя Української революції 1917-1921 рр.

День Соборності України.

Герої Крутів»

14.01 – 24.01.2018

Проведення екскурсії, лекція.

Поновлення сторінки «Герої не вмирають»

До трагічних подій на майдані Революція Гідності

01.02. – 24.02.2018

Чуб М.

Екскурсія, лекція, проведення пошукової роботи

Збір матеріалів та виставлення експозиції «Події Гетьманату на Катеринославщині» до 100річчя Української революції

03.03. – 23.03.2018

Марченко Б.

Проведення пошукової роботи, екскурсія

«Серце віддаю дітям» - проведення пошукової роботи з висвітлення інформації, щодо діяльності школи протягом 65-ти років

01.04.2018- 25.04.2018

Марченко Б..

Проведення пошукової роботи, оформлення експозиції, альбому.

«Книга пам’яті» - збір матеріалів та виставлення експозиції до 78 річниці Великої Перемоги»

26.04.- 31.05.2018

Носенко С.

Проведення пошукової роботи, виставлення експозиції.

«Партизани – підпільники» здійснення екскурсії до партизанської землянки, збір інформації у жителів села.

01.06. – 15.06.2018

Резниченко О.В.

Екскурсія, здійснення пошукової роботи.

Підведення підсумків діяльності музею у 2017-2018 навчальному році

16.06.2018

Резниченко О.В.

Здійснення пошукової роботи протягом літнього часу.

Керівник музею:   /Резниченко О.В./

Музейний фонд становить

– 407 експонатів

Краєзнавча сторінка

Ми  з вами розпочинаємо екскурсію по нашому музею з краєзнавчої сторінки.

Літопис нашого села розпочинається, ще з сивої давнини, козацьких часів. Згадується в перше в 1675 році під назвою хутір Орлів Кут.

У 1770 році з Запорізької Січі до нас в село була переведена школа вокальної музики і церковних співів.

З 1776 року наше село називають просто Орлівщина.

14 листопада 1782 року в селі побудований дерев’яний храм на честь Покрова Божої Матері.

За даними записів Російської імперії на 1867 рік в селі проживало 1617 жителів.

Перша сторінка нашого музею відкриває інформацію про жителів села початку 20 ст., їх побут, одяг.

В нашому музеї є грошові знаки які ходили на території і нашого краю, 10, 50, 100, …карбованців 1905-1914 років, а особлива  увага перші українські гроші 1918 року – «50 карбованців» Ураїнської Народної Республіки

В 30-х роках 20 ст. утворюються перші сільськогосподарські артілі на території села їх було чотири: «Червоний ліс», «Друга п’ятирічка», «Дніпрельстан», «Воля». До нашого часу дійшли фотоматеріали, документи.

В роки Другої Світової війни 1932 жителі села стають на захист рідного краю, 900 із яких віддали своє життя за Батьківщину. В нашому краї організовується рух опору на чолі з головою сіл.рад Р.П.Сербиненко.

До партизанського загону входять 63 односельці. Ексклюзивними є експонати часі Великої Вітчизняної війни це, листи з фронту 1944-1945 років, посвідчення курсів командирів, фотоматеріали на яких зображені військові в 1944-1945 роках.

Окремо діє сторінка «Герої не вимирають», що розповідає за померлих учасників бойових дій. До 75 –річчя Великої Перемоги оформлені стенди «Велика Вітчизняна війна у фотоматеріалах та документах», де представлені оригінали військових документів, листівок, посвідчень про нагородження, військові квитки, похвальні грамоти. Цікавим є  «Альбом пам’яті» 1 – створений до 40-річниці Великої Перемоги, а другий до 75-річниці.

Наступна сторінка присвячена післявоєнному часу, тут представлені часи відбудови села та період коли відбувається будівництво нашої школи, ініціатором якого є голова колгоспу Лисан Іван Миколайович.

«Друга Світова війна в документах та фотоматеріалах до 75 річчя Великої Перемоги»

«Герої села 1941-1945 років»

«Матеріали часів Другої світової війни»

«Листи з фронту»

Сторінка сучасності АТО

«Герої нашого часу – борці за суверенітет та незалежність України»

В шкільному музеї створена сторінка сучасності, яка присвячена трагічним подіям АТО, герою нашого села Кушілю Олександру Дмитровичу , який загинув під Іловайськом 29 серпня 2014 року

Рада музею під час відкриття пам’ятної дошки 22 жовтня 2015 року

Народознавча сторінка

Ми проходимо з Вами до наступної сторінки «бабусиної світлиці» саме тут можна побачити побут та предмети побуту українського народу.

Як завжди в хаті стояла розмальована піч, коло якої знаходилися рогачі, лопата витягувати хліб з печі, горщики, глечики, макітри все це представлено у нашій кімнаті.

Зверніть увагу на дерев’яні ночви, діжа для квасіння огірків та капусти поряд знаходиться коритце для місіння тіста для випічки  хліб.

Тут також і предмети господарського характеру:  ціп, яким молотили зерно, прялки, веретено, гребні.

Поширеними в нашому краї були конопляні вироби, так збереглася жіноча домоткана сорочка якій понад  100 років.

Та найбільше полюбляли українці прикрашати не лише свою оселю, а й своє вбрання, внутрішнє оздоблення кімнат, так і в нашої бабусі, вишити з позиральником ліжко із накритим рядном.

Стіни прикрашені фотознімками 20-х років 20 ст., вишитими картинами, рушниками.

Рушник для українців завжди був чимось особливим, його давали гостям витертися з дороги, пригоститися до хліба на рушнику, проводжали в життєву дорогу, рушником обв’язували на весіллі, заручинах, рушниками проводжали в потойбічне життя.

Ось перед Вами один із найдавніших рушників нашого села, якому біля 100 років та передавався він з покоління в покоління так і дійшов до нашого часу. Поряд із ним виставка українських рушників середини 20 ст.

І обов’язково у кожній світлиці в кутку знаходилися Святі образи, які ви зараз також бачите, це українські ікони початку 20ст. «Образ Христа», «Матір Божа», «Свята трійця», «Казанська матір Божа»

Народознавча світлиця є досить важливою у вивченні культури нашого краю.

Історія школи:

Літопис історії нашої школи починається з діяльності початкових шкіл на території с.Орлівщина. в першій половині 20-ст.

До Другої світової війни на території села існувало  6 невеликих початкових шкіл, в центрі села існувала семирічна школа Орлівщинська НСШ

Відразу в повоєнний час починається відбудова освітньої мережі на території села. Були створені початкові школи.

Довгий час віддаленість центра села спричиняла певні незручності добратися до середньої школи щоб продовжити навчання в 4 класі.

В 1957 році на загальних зборах колгоспників було порушено питання про перевантаженість середньої школи та незручність добиратися до неї на навчання з мікрорайону «раківка». Осінню 1957 року було закладено фундамент нової школи та призначено майбутнього директора школи Іщенко Федора  Романовича.

На перше вересня 1958 року школа відчинила свої двері першим учням, які перейшли за місцем проживання з середньої загальноосвітньої школи. /Збереглися списки учнів, що поповнили школу на 01.091958р./ Новий колектив школи очолив директор – Іщенко Федір Романович

Найцікавішими матеріалами є стенд, що присвячений першому директору школи – Іщенко Ф.Р., на якому розташовані документи, посвідчення, грамоти 20-30 років.

Цінними екземплярами є також фото випускників та Свідоцтво про закінчення школи, 1937 року.

doc
5 лютого 2018