Методичний посібник : «Моя маленька Батьківщина - Черкащина»
У посібнику наведено методичні розробки уроків та дидактичні матеріали для використання на уроках «Географія рідного краю. Черкащина». Докладно описано географічне положення, природа Черкаської області, викладено історію її заселення, розвитку господарства, подано відомості про видатних людей краю, пам'ятки природи, історії та культури, вміщено поради як спостерігати за погодою, стежити за сезонними змінами. Посібник покликаний виховувати любов до рідного краю, прагнення всебічно вивчати його минуле й сучасне, примножувати багатства.
Наведені розробки враховують вікові особливості учнів і дозволяють підвищити інтерес до вивчення предмету «Черкащина» в 5-х або 6-х класах, призначено для вчителів географії загальноосвітніх шкіл.
Урок № 17
Тема: Вода та її властивості
Мета: розширити знання учнів про воду та її значення для всього живого;
Розвивати знання та вміння визначати її властивості, вміння спостерігати й робити висновки;
Виховувати бережне ставлення до води;
Обладнання: Фізична карта світу, глобус, кольоровий папір, три склянки, вода, сіль, цукор, крейда; відеоролик;
Тип уроку: урок формування нових знань;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Фронтальна бесіда:
Висновок: вода має важливе значення для життя людини та в цілому планети.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Якщо поглянути на глобус, фізичну карту світу то неважко помітити, що серед кольорів на ньому переважає блакитний – це вода (3\4)
Що ж таке вода?
Які вона має властивості?
Чому на планеті вода не вичерпується?
Яке вона має значення в природі та для людини?
Відповідь на ці запитання ви отримаєте сьогодні на уроці. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Більшу частину поверхні нашої планети вкриває вода. Це океани і моря, озера й ріки, льодовики й болота, підземні води і навіть вода у повітрі. Вода у кожному з нас, у кожній живій істоті, в кожній рослині.
Де нема води, там відсутнє й життя. Без води гине все : рослини, тварини. І людина, якщо втрачає раптово багато рідини з організму, теж гине. Отже, зрозуміло, що життя на Землі виникло саме завдяки воді, яка з’явилась у природі нашої планети. На місяці, наприклад, не можуть жити люди, тварини, рослини. Чому? Відповідь проста: там немає саме води.
Цілюще морське повітря й вода відновлюють здоров’я людини. Адже ви, мабуть, читали чимало казок і легенд про «живу воду», яка повертала життя найулюбленішим героям. У воді розчинені ті корисні речовини, які необхідні для підтримання життя. І тому вода – це найцінніший, найнеобхідніший, надзвичайно важливий мінерал. Якщо збережемо чисті води Землі, то й життя на планеті буде продовжуватись.
Вода – найцінніший, найнеобхідніший, природний мінерал.
У природі вода перебуває в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.
У рідкому стані вода – текуча рідина, в твердому – лід, сніг, у газоподібному - пара у повітрі. При зміні температури повітря вода переходить з одного стану в інший. При температурі 100 С вода кипить і переходить у пару. А замерзаючи про 0 С , вода перетворюється на сніг, лід.
Фізкультхвилинка.
Властивості води:
V. Осмислення вивченого:
Досліди з водою
VII. Закріплення вивченого та узагальнення вивченого:
VIII Підсумки уроку:
Підготувати повідомлення про річки
Цікавинки
Урок № 18
Тема: Водойми рідного краю.
Мета: сформувати знання в учнів про загальні гідрографічні особливості території Черкащини;
Розвивати вміння аналізувати природні чинники, які впливають на закономірності розподілу річкового стоку;
Виховувати бережне ставлення до води та формувати екологічне мислення;
Обладнання: Фізична карта України, Черкащини, атласи , відеоролик;
Тип уроку: комбінований ;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
* Чому випрана білизна навіть на морозі висихає? Куди дівається вода?
* Чи всі речовини у воді розчиняються? Наведіть приклади….
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
План
1.Річки.
2. Озера та водосховища.
3. Болота та підземні води.
ІV. Вивчення нового матеріалу:
«Де б не був ти, де б не мандрував,
На яку красу б не задивився,
Завжди буде наймилішою
Річка та, де ти родився…»
Й. Спектор.
Водойми нашої місцевості бувають:
І. ПРИРОДНІ: створені природою, без участі людини.
А ) РІЧКА – природний водний потік, який тече у виробленому ним заглибленні; ст.. 38 мал.
СТРУМОЧОК – мала річка – ВЕЛИКА РІЧКА – море – ОКЕАН
Цікаво знати ст.. 38. Зачитати.
Б) Озера - водойми, які виникли у природній западині на поверхні Землі. о. Біле на р. Тясмин. Бувають прісна та солоні.
ІІ. Штучні – це водойми, які створені людиною для власних потреб.
В) Ставки- в області нараховується понад 650 озер і ставків.Вражає своєю величиною став у с. Вороному Маньківського району.
Г) Водосховища – серед 37 всього, найбільшими є Кванівське й Кременчуцьке.
Цікаво знати ст.. 39. Зачитати.
ІІІ. БОЛОТА – це сховища величезної кількості прісної води, яка живить струмочки й чставки, це колиска в якій зароджуються річки. Цікаво знати ст.. 39. Розглянути малюнки.
*Фізкультхвилинка.
ІV. Підземні води – це сукупність дощових та талих вод, які затримались на шарі щільних гірських порід та живлять поверхневі. Цікаво знати ст.. 40. Зачитати.
V. Осмислення вивченого:
Повідомлення учнів
Виписати річки правобережжя та лівобережжя. ( по варіантам)
VII. Закріплення вивченого та узагальнення вивченого:
VIII Підсумки уроку:
Виставлення оцінок
Д/з : вивчити & 17
повторити & 16
ведемо спостереження за погодою – календар
Цікавинки про воду.
Урок № 1
Тема: Природні тіла, речовини, процеси.
Мета: познайомити учнів з поняттям «тіла», «речовини», та «процеси»;
розвивати вміння наводити приклади понять, які вивчаються;
виховувати інтерес до предмету вивчення;
Обладнання: шкільний підручник, каміння, вода в склянці;
Тип уроку: урок формування нових знань;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
Фронтальна бесіда:
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Відповідь на ці запитання ви отримаєте сьогодні на уроці.
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Тіла –це всі предмети навколо нас.(дерево, камінь, двері, парта, хмара)
Тіла бувають
Тіла природи Тіла предмети
- Трава - стіл
- Дерево - одяг
- Камінь - двері
Тіла природи поділяються на:
Всі тіла складаються з речовин. Наприклад: м’яч з гуми , склянка зі скла ітд.
Стани речовини:
Під дією часу тіла та їх склад змінюються.
Природні процеси – різноманітні зміни стану природних тіл та їх складу.
(гусінь – метелик, ріст дерева, людини).
Природні процеси ще називають явищами природи.(злива, веселка, гуркіт грому)
V. Осмислення вивченого: заповнення таблички
Жива природа |
Нежива природа |
|
|
Тіла природи |
Тіла, виготовлені людиною |
|
|
|
Вчитель пропонує учням слова, які ті повинні занести в табличку на власний розсуд.
Слова: лисиця, стілець, дерево, космонавт, кінь, дятел, колесо, учень, сонце, лікар, льодовик, автомобіль, гора, подорожник, пішохід, тролейбус;
VII. Закріплення вивченого та узагальнення вивченого:
VIII Підсумки уроку:
1.Виставлення оцінок
Підготувати чистий зошит, олівець, лінійку;
Цікавинки про природу
Урок № 2
Тема: Спостереження за природою.
Мета: познайомити учнів з методами дослідження – спостереження за природою;
розвивати вміння та практичні навички вести календар погоди, спостерігаючи за сезонними змінами у живій природі та вміння аналізувати показники спостережень;
виховувати інтерес до предмету вивчення;
Обладнання: шкільний підручник, календар погоди, малюнки позначень;
Тип уроку: комбінований;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1.Фронтальна бесіда:
2. Завдання в зошитах виписати з дошки :Земля, схід Сонця, зорепад, птах, зірка, падіння каменя, ріст рослини, Місяць, вода, снігопад, веселка.
І-варіант тіла
ІІ варіант явища (процеси)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Спостереження – це метод вивчення природних процесів.
Погода – це стан нижнього шару атмосфери в даний час на певній місцевості.
Основні показники погоди:
- температура – термометр
- вологість повітря - гігрометр
- атмосферний тиск - барометр
- хмарність – це ступінь покриття неба хмарами;
- напрямок і сила вітру – флюгер та анемометр
- наявність та кількість опадів – опадомір
Атмосфера – повітряна оболонка Землі, що оточує й обертається разом з нею навколо Сонця.
Метеорологія – наука про фізичний стан атмосфери.
Фізкультхвилинка
V. Осмислення вивченого: заповнення таблички зошиті спостережень
Дата |
Температура повітря |
Хмарність |
Напрям вітру |
Опади |
Інші явища |
|
|
|
|
|
|
Підручник ст..92 умовні позначення (пояснення вчителя)
Вчитель пропонує учням слова, які ті повинні занести в табличку на власний розсуд.
Слова: лисиця, стілець, дерево, космонавт, кінь, дятел, колесо, учень, сонце, лікар, льодовик, автомобіль, гора, подорожник, пішохід, тролейбус;
VII. Закріплення вивченого та узагальнення вивченого:
VІII Підсумки уроку:
1.Виставлення оцінок
2.Д/з : опрацювати конспект;
вивчити умовні позначення календаря погоди ст. 92 ;
підготувати прислів’я - прикмети про погоду (Письмово в зошиті).
Урок № 3
Тема: ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ПРИРОДОЮ СВОЄЇ МІСЦЕВОСТІ.
Визначення сторін горизонту.
Мета: познайомити учнів з природою своєї місцевості;
розвивати вміння визначати та показувати сторони горизонту на місцевості;;
виховувати бережне ставлення до природи рідного краю;
Обладнання: шкільний підручник,компас, карта Черкащини,;
Тип уроку: комбінований;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Вибіркова перевірка календаря погоди
2.Фронтальна бесіда:
- температура – термометр
- вологість повітря - гігрометр
- атмосферний тиск - барометр
- напрямок вітру - флюгер
- сила вітру – анемометр
- наявність та кількість опадів – опадомір
ІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
2
природа населення
1 3
господарство
1 - вплив на умови господарювання - використання та перетворення;
2 – вплив на умови життя – оцінка для використання;
3 – зміна умов життя – виробництво;
Географія рідного краю вивчає природу місцевості, історію та культуру населення, його господарську діяльність.
Природні компоненти – це складові природи, до яких належать поверхня Землі, погода, води, ґрунти, рослинний та тваринний світ.
Орієнтуватися на місцевості можна за :
- картою;
- компасом;
- небесними світилами;
- природними прикметами;
- «рослинами – компасами».
Щоб правильно орієнтуватися, використовуй декілька способів.
V. Осмислення вивченого:
1.Повідомлення учнів –Д\З
2. Відеоперегляд на тему: Орієнтування на місцевості;
VI . Закріплення вивченого та узагальнення вивченого:
VІІ . Підсумки уроку:
Виставлення оцінок
VIII. Д/з : опрацювати конспект;
Вивчити &2,3
підготувати прислів’я - прикмети про орієнтири (Письмово в зошиті).
Урок № 4
Тема: Географічне положення рідного краю.
Мета: познайомити учнів з особливостями географічного положення рідного краю, свого населеного пункту;
розвивати вміння називати та пояснювати особливості розміщення свого міста, села, області;
виховувати бережне ставлення до природи рідного краю та почуття патріотизму ;
Обладнання: шкільний підручник, карта України. Адміністративний поділ., карта Черкащини,;
Тип уроку: комбінований;
Хід уроку:
«Наш лісостеп – це край барвистий,
Куди не глянь – краса кругом…»
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Вибіркова перевірка календаря погоди
2.Фронтальна бесіда:
- Що називають природними компонентами?
- Які складові вивчає географія?
- За допомогою чого можна орієнтуватися на місцевості?
3. Прикмети про орієнтування на місцевості.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Рідний край - це і велика Батьківщина Україна і Черкаська область і адміністративний район, село або місто, де ви народилися і живете.
Україна – Черкащина - Уманський район – Умань
Географічне положення – місцезнаходження конкретної території відносно певних об’єктів , її адреса. Отже, географічне положення будь – якої території - це місцезнаходження її , визначене за таким планом:
В центрі України, серед лісостепу, по обидва береги величного Дніпра та його притоків розкинула свої простори Черкащина, площа якої 20,9 тис. км. кв., яка є наймолодшою бо утворена пізніше від усіх 7 січня 1954 року. Обласний центр – Черкаси..
Межує наша область на півночі – Київською, на сході – з Полтавською, на півдні – з Кіровоградською, на заході – з вінницькою областями. В Черкаській області виділяють 20 адміністративних районів. Уманський знаходиться на південному-сході Черкащини.
V. Осмислення вивченого:
1. За додатком №3 ст. 94 визначити площу Уманського району, та його місце за площею на Черкащині.
VI . Закріплення та узагальнення вивченого:
VІІ . Підсумки уроку: виставлення оцінок ;
VIII. Д/з : опрацювати конспект;
вести календар погоди;
Вивчити &4 , повторити &3
Підготувати цікавинки про рідний край (Письмово в зошиті).
Урок № 5
Тема: Джерела знань про рідний край.
Мета: поглибити знання учнів про історію рідного краю та джерела знань;
розвивати практичні вміння працювати з різними джерелами знань розрізняти їх на групи;
виховувати бережне ставлення до природи рідного краю та почуття патріотизму ;
Обладнання: шкільний підручник, карта України. Адміністративний поділ., карта Черкащини, довідники, енциклопедії словники, журнали, газети, атласи.;
Тип уроку: комбінований;
Хід уроку:
«Ніколи не соромся спитати про те, чого не знаєш…»
Арабська мудрість.
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Вибіркова перевірка календаря погоди
2.Фронтальна бесіда:
- Що таке географічне положення?
- Як його визначають?
- Чому Черкащину називають «наймолодшою» серед областей України?
- Як ви розумієте поняття «Рідний край»?
3. Практичне завдання №3 ст.. 11 виконати в зошитах ( Декілька учнів на вибір.)
4.Цікаві факти про Черкащину (д\З)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
«Книги – це духовна заповідь одного покоління наступному»
О. Герцен
Покоління – це група людей, що однаково віддалена в родинному відношенні від спільних предків.
Історія – наука , яка вивчає минуле. Джерела знань – це все те, звідки ми дізнаємося про довкілля, що допомагає нам набувати знання про навколишній світ. Вивчаючи свій край, можемо скористатись фотоальбомами, картинами художників, записами мандрівників, радіо - і телепередачами. Важливим і цікавим джерелом знань являються пам’ятки культури, архітектури, природні пам’ятки тощо. Пізнати красу , неповторність фі багатство свого краю можна у походах, екскурсіях по рідному краю.
Джерела знань бувають:
Друковані |
Усні |
Образотворчо-побутові |
Пам’ятки історії та культури |
Книги |
Пісні |
Картини |
Музеї |
Газети |
Казки |
Посуд |
Пам’ятники |
Журнали |
Приказки |
Вишиванки |
Театри |
фотоальбоми |
Спогади старожилів |
прикраси |
Старі будівлі |
Багато написано про наш край у книгах.
Види книг:
V. Осмислення вивченого:
Літературна хвилинка –повідомлення учнів про Черкащину (вірші - легенди)
VI . Закріплення та узагальнення вивченого:
VІІ . Підсумки уроку: виставлення оцінок ;
VIII. Д/з : опрацювати конспект;
вести календар погоди;
Вивчити &5-6 , повторити &4
Підготувати цікавинки про рідний край (Письмово в зошиті).
Підготувати схему родоводу(з допомогою батьків )
Урок № 6
Тема: Історія краю. Твій родовід.
Мета: поглибити знання учнів про історію рідного краю та джерела знань;
розвивати практичні вміння працювати з різними джерелами знань розрізняти їх на групи;
виховувати бережне ставлення до природи рідного краю та почуття патріотизму ;
Обладнання: шкільний підручник, карта України. Адміністративний поділ., карта Черкащини,.;
Тип уроку: комбінований;
Хід уроку:
І. Організаційний момент:
Запис уроку, відсутніх.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
І варіант
Тіло –це…
Речовина – це…
Тіла живої природи: ..
Тіла неживої природи:…
Природні процеси – це…
Природні компоненти –це..
Що таке географічне положення? Охарактеризуйте географічне положення Черкащини.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності:
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
План
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Територія області заселялась ще в доісторичні часи. Тут знайдені під час археологічних розкопок численні стоянки людей давніх епох. Багато важливих історичних подій відбувалось у нашому краї. Це і оборона південних кордонів древньоруської держави, і зародження українського козацтва, і захист земель від навали кримських орд, набігів турків…
В багатьох місцях в межах області збереглися залишки оборонних валів, споруджених для захисту південних рубежів держави від нападів степових орд.
Покоління – це група людей, що однаково віддалена в родинному відношенні від спільних предків.
V. Осмислення вивченого:
Літературна хвилинка –повідомлення учнів про Черкащину (вірші - легенди)
VI . Закріплення та узагальнення вивченого:
VІІ . Підсумки уроку: виставлення оцінок ;
VIII. Д/з : опрацювати конспект;
вести календар погоди;
Вивчити &5-6 , повторити &4
Підготувати цікавинки про рідний край (Письмово в зошиті).
Підготувати схему родоводу(з допомогою батьків )