Вітаміни – органічні біологічно-активні сполуки, що не синтезуються у організмі більшості ссавців та людини, але є критично необхідними для нормальної життєдіяльності організму. Водорозчинні вітаміни – група органічних сполук різної структури, які розчиняються у воді, сюди належать: вітаміни групи B – B1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В5 (пантотенова кислота), B6 (піридоксаль), B7 (фолієва кислота), В12 (кобаламін). Також до цієї групи належать вітаміни РР (нікотинова кислота та нікотинамід), С (аскорбінова кислота), Н (біотин).
Вітамін С(аскорбінова кислота)Вітамін С міститься у більшості продуктів харчування, особливо рослинного походження. Досить багаті на цей вітамін свіжі овочі, ягоди, цитрусові, чорна смородина,гілки хвої, болгарський перець тощо. Синтезується в організмах усіх тварин, за вийнятком мавп і морських свинок. Він бере участь в утворенні опорних білків — колагену тахондромукоїду, сприяє синтезу і відкладанню глікогену в печінці, стимулює секрецію залоз шлунка, необхідний для синтезу деяких гормонів, прискорює загоювання ран, крімтого, він підвищує опірність організму до різних інфекційних захворювань, стимулює утворення антитіл, забезпечує нормальну проникність капілярів.
У разі нестачі вітаміну C спостерігається загибель цуценят, хутрових звірів; у людей, мавп і морських свинок виникає захворювання на цингу. У зв’язку з цим його називають антицинготним вітаміном. Симптомами цинги є шатання зубів, в дуже гострій формі-приступи, під час яких тварина лежить на боці з розкинутими лапами .Єдиним засобом в таких випадках може стати тільки сильна доза вітаміну С, краще всього у вигляді розчина, який дають згідно рекомендацій ветеринарного лікаря
Містить у складі своєї молекули сульфур (сірку) і аміногрупу, має властивість запобігати розладам нервової системи і лікувати їх, тому його називають аневрином. В організмі бере участь у обміні вуглеводів. Відіграє також істотну роль в обміні білків, деяких мікроелементів, водному обміні, стимулює роботу залоз внутрішньої секреції і органів травлення. Вітамін B1 міститься в зернах злакових, гороху, дріжджах, синтезується в травному каналі жуйних тварин і коней. Вітамін B1 (тіамін)
Вітамін B2 (рибофлавін)Входить до складу ферментів, має жовте забарвлення. Міститься в зелених кормах, дріжджах, печінці, нирках, молоці, яйцях. У організмі необхідний для нормального обміну білків, жирів і вуглеводів, процесів зору, синтезу гемоглобіну, функції нервової системи і статевих залоз. Від нестачі цього вітаміну частіше потерпають свині і птиця. У них погіршується апетит, запалюються слизові оболонки травного каналу, з’являються проноси, розвиваються паралічі і настає смерть. У свиней спостерігається ще помутніння рогівки і кришталика ока, а в дорослої птиці знижується несучість.
Вітамін B3 (пантотенова кислота)Досить поширена в природі, міститься в рослинних і тваринних продуктах, його досить багато в зелених рослинах, бобах, зерні злаків, дріжджах, печінці, надниркових залозах, нирках, серці, жовтку яйця. Синтезується мікрофлорою травного каналу. Входить до складу ферменту, який бере участь в обмінівуглеводів, жирів і білків. У разі нестачі пантотенової кислоти у курчат уповільнюється ріст, спостерігаються запалення шкіри (дерматити), випадає пір’я, вражається нервова система. У поросят при нестачі цього вітаміну виникають шлунково-кишкові захворювання, дерматити, розлад координації рухів.
Вітамін B4 (холін)Входить до складу фосфоліпідів, його багато в зеленому листі, хлібних злаках, дріжджах, печінці, рибному і м’ясному борошні. Холін запобігає жировому переродженню печінки і прискорює всмоктування жиру, бере участь у синтезі медіатора — ацетилхоліну, збуджує моторну функцію кишок, підвищує стійкість організму до захворювань. При гіповітамінозі порушується координація рухів і рухливість суглобів, знижується відкладання вітаміну А в печінці. Синтез вітаміну B4 залежить від рівня амінокислоти метіоніну в раціонах тварин, а також від вмісту фолієвої кислоти та вітаміну B12.
Вітамін B5 (нікотинова кислота, або вітамін PP)Міститься в соняшниковому шроті, м'ясному й рибному борошні, дріжджах, пшениці, ячмені, молоці. Синтезується в травному каналі тварин, якщо вони отримують білки, до складу яких входять амінокислота триптофан і вітамін B6. Нікотинова кислота входить до складу ферментів дегідрогеназ, які прискорюють окисно-відновні реакції у всіх органах і тканинах організму, бере участь у поліпшенні кровообігу, посиленні функцій залоз внутрішньої секреції, сприяє утворенню шлункового і підшлункового соку, регулює функцію печінки, стимулює утворення еритроцитів.
Вітамін B6 (піридоксин)Міститься в зерні злаків, бобових, картоплі, дріжджах, макусі, печінці, молоці. Бере участь в обміні білків, особливо незамінних амінокислот, жирів, вуглеводів та мінеральних речовин, сприяє розвитку природного імунітету. У разі нестачі цього вітаміну у свиней та птиці виникають дерматити, анемія, судороги, паралічі, затримується ріст молодняка, випадає волосся або вовна, гальмується синтез вітаміну B3 і знижується вміст вітаміну B12.
Вітамін B9 (фолієва кислота)Міститься в зеленому листі рослин, хлібних злаках,сої, дріжджах, печінці. Бере участь в утворенні еритроцитів, синтезі нуклеїнових кислот, запобігає жировому переродженню печінки, стимулює функцію статевих залоз, є антианемічним фактором і фактором росту. У разі нестачі фолієвої кислоти у курчат, індичат, поросят розвивається анемія, затримується ріст, випадає волосся.
Вітамін H (біотин)Міститься в зерні злакових, овочах, печінці, дріжджах, молоці, синтезується бактеріями травного каналу. За участю біотину і АТФ відбуваються реакції карбоксилування — приєднання CO2 до органічних кислот, біотин бере участь у синтезі жирних кислот, регуляції функцій нервової системи. Нестача цього вітаміну у птиці супроводжується дерматитами, зниженням виводимості курчат, збільшенням ембріональної смертності, у тварин також розвиваються дерматити, випадає волосся або вовна, надмірно виділяється шкірне сало сальних залоз (себорея), тому його називають антисеборейним фактором.
Вітамін B12 (ціанкобаламін)Міститься тільки в кормах тваринного походження:рибному і м’ясокістковому борошні, молоці, сироватці. Синтезується мікроорганізмами травного каналу. До складу вітаміну B12 входить мікроелемент кобальт. Він бере участь у синтезі нуклеїнових кислот, обміні білків, жирів, вуглеводів, поліпшує ферментну діяльність травних залоз шлунка, кишок, печінки і підшлункової залози, знижує вміст жиру в печінці, поліпшує засвоєння каротину, відкладання вітаміну А в організмі, стимулює кровотворення, синтез гемоглобіну, тому його називають протианемічним фактором. Значна його роль в утворенні вітаміну B4 ( холіну).
Вітамін P (цитрин)Міститься в рослинних продуктах разом з аскорбіновою кислотою і бере участь у різних процесах обміну речовин. Він зміцнює стінку капілярів і регулює їх проникність, сприяє нормалізації тиску крові в судинах. У разі нестачі цього вітаміну з'являються краплинні крововиливи на шкірі.
Антивітаміни. Антивітаміни — це сполуки, які за хімічним складом схожі на ті чи інші вітаміни, але мають протилежні властивості. Антивітаміни відомі не для всіх вітамінів. Відкриті антивітаміни для тіаміну, піридоксину, фолієвої кислоти, біотину, вітаміну K та ін. Механізм їх дії полягає у конкурентних відносинах з вітамінами при утворенні ферментів, з яких антивітамін витісняє вітамін. Утворений фермент уже не має ферментативних властивостей.
Дуже багато антивітаміну, що руйнує аскорбінову кислоту, тобто вітамін С, міститься у огірках, кабачках та кольоровій капусті. Тому ми не рекомендуємо робити салати, що складаються з огірків та помідорів. Помідори, як відомо, - це джерело вітаміну С, а антивітамін, що міститься у огірках, викликає його повне руйнування. Слід поставити під сумнів і сполучення в салатах свіжої капусти, яка теж є одним з лідерів по вмісту вітаміну С, з зеленою цибулею та огірками. Аскорбатоксидаза у значній кількості є у багатьох ягодах та фруктах. Тому не бажано робити й фруктові салати або змішувати різні ягідні свіжовижаті соки. Бо може вийти так, що одні ягоди чи фрукти є джерелом вітаміну С, а інші мають відповідні антивітаміни.
Корисні властивості вітаміну В1 повністю нейтралізує антивітамін тиаміназа. Вона потрапляє в організм разом з рисом, картоплею, вишнями й чаєм. Отже, виходячи зі сказаного, ми не рекомендуємо вживати разом вироби з свинини та вівсяну чи гречаною каші, або гороховий суп з свининою. Особливо багато тіамінази містить сира риба. Описано випадки масового авітамінозу у мешканців прибережних районів Тайланду, які харчувались в основному сирою рибою. Тому у фанатів японської кухні, основу якої й складають саме рис та сира риба, є великий ризик заробити собі дефіцит вітаміну В1. Тому суші-бари ми рекомендуємо відвідувати як можна рідше. Це стосується і прихильників солоного оселедцю.
Джерело біотину – жовток курячих яєць. Але парадокс полягає в тому, що в цих же курячих яйцях міститься і відповідний антивітамін – авідин, але вже у білку. На щастя, авідин швидко руйнується при нагріванні, на відміну від самого біотину. Тому, вживаючи варені яйця або яєчню, ми отримуємо біотин цілим і непошкодженим авідином. А от вживати в їжу сирі яйця не рекомендується, бо це пряма дорога до дефіциту біотину в організмі. Це стосується й перепелиних яєць, хоч вони і вважаються дуже корисними. До речі, сирі яйця несуть з собою і загрозу сальмонельозу й токсоплазмозу.