«Ми відповідальні за тих, кого приручили»
Роботу виконала:
Макарчук Софія Юріївна
учениця 4 – В класу
Овруцького ліцею
імені Андрія Малишка
Керівник:
Семенчук Ксенія Вікторівна
2021р.
Вступ
Без чого не можна жити людині, щоб бути справді щасливою? Звичайно, це дім і сім'я. Родина — це ті, хто піклуються і переживають за тебе, уболівають і співчувають. Іноді трапляється так, що людина залишається самотньою. Щоб уникнути самотності, щоб знати, коли ти повертаєшся додому, що на тебе там чекають, люди заводять тварин. Це прекрасні істоти, які дарують радість спілкування, відчуття, що ти не один, що ти комусь потрібний. і не встигаєш переступити поріг, а до тебе кидається твій улюбленець, який чекав на твоє повернення з нетерпінням і вимагає, щоб йому приділили увагу. Хто б то не був він прекрасно знає, що є повно- правним членом родини, де його люблять і ніколи не образять, бо він довірився людині і не має нікого ближчого за неї. Кожна тварина має свій характер, свої особливості, уподобання. Беручи в дім будь-яку живу істоту, ми беремо на себе велику відповідальність. Бо всі тварини беззахисні перед людиною, а ми дуже часто користуємося цим. Люди забувають, що тварини — їхні найближчі друзі, які не мають звички зраджувати. Буває навпаки — люди зраджують своїх домашніх тварин: зневажають їх, викидають на вулицю, віддають іншим, не думаючи про те, що серце цієї істоти вже навіки віддано саме їм. Взявши додому маленьке цуценятко, людина милується ним та його пустощами, але тільки-но це цуценятко виростає у велику собаку, то починає набридати господареві — і опиняється на вулиці. І цей господар не хоче знати, що його підопічний уже встиг прив'язатися до нього і що він непристосований до життя на вулиці. Люди не відчувають відповідальності за свої вчинки, і тому на вулицях нашого міста так багато бездомних тварин.
А що ж власне мається на увазі під терміном безпритульна тварина? Це домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини. Вони є складовою частиною тваринного світу. Безпритульні тварини однозначно є одним із компонентів навколишнього природного середовища, національним багатством України, джерелом духовного та естетичного збагачення і виховання людей.
Не слід забувати, що «залишились без догляду людини» означає, що тварини були кинуті напризволяще на вулицях міста або ж вивезені за межі населених пунктів. Награлася людина «пухнастою іграшкою» та й викинула, прирікаючи живу істоту на голод, хвороби і «утилізацію».
Я вибрала цю тему, тому що бездомні собаки – це велика проблема для нашого суспільства. Вони дуже страждають, а ще приносять багато неприємностей для людей. І потрібно якось проблему вирішувати. А ще потрібно пожаліти бездомних тварин.
Ми з друзями гралися біля будинку та знайшли двох цуценят. Вони були самі, без мами, голодні і голосно дзявчали. Тоді ми почали шукати господарів для цуценят. Одне цуценятко забрала учениця нашого класу Настя Гавриловська, а інше я подарувала бабусі.
В зв’язку з цим у мене виникли питання:
1.Чому з’являються на вулицях безпритульні собаки?
2.Хто в цьому винен?
3.Як допомогти цим тваринам?
Те, що собака друг людини, доведено давно. Собака вірно служить нам, виконуючи різноманітні функції: стереже худобу на пасовищах, охороняє обійстя, квартири, бере участь у воєнних операціях, допомагає під час санітарних і пошукових заходів, приходить на допомогу людям у воді, служить поводирем для незрячих, тішить своєю присутністю дітей і рятує від самотності одиноких людей. Тому й любимо ми собак. Щоправда, домашніх. А яку любов ми даруємо безпритульним псам, яких щодня бачимо поодинці і зграями у дворах багатоповерхівок, новобудов, у місцях роздрібної торгівлі та біля залізничного вокзалу? Чи так само з любов’ю піклуємося про них?
Я вирішила знайти відповіді на всі ці питання в інтернеті, художній літературі, в бесіді з батьками . А також поспілкувалась з ветиринарним лікарем, дільничим інспектором та фельдшерем швидкої допомоги.
Мета: виявити причини появи на вулицях бездомних собак, вивчення впливу бездомних собак на навколишнє середовище і життя людей.
Задачі дослідження:
а) вивчити літературу про те, як живуть собаки, як взаємодіють собаки і люди, чи небезпечні бездомні тварини;
б) порахувати, наскільки багато бездомних собак зустрічаються на виділеній території;
в) дізнатися, якими хворобами бездомні собаки можуть заразити людей;
г) дізнатися, як часто собаки нападають на людей і являються учасниками ДТП;
д) провести анкетування учнів гімназії;
ж) шляхи вирішення проблеми бездомних собак.
Методи дослідження:
-аналіз наукової літератури;
-спостереження;
-анкетування;
-інтерв’ю;
-класна година;
- аналіз отриманих результатів.
Об’єкт дослідження
Обєктом мого дослідження стали бездомні собаки на території від школи до дому.
Крок 1.
Я розділила всіх бездомних собак на групи:
Безпритульні домашні собаки
Вони мають хазяїв, але майже весь час знаходяться на подвір’ї або на вулиці.
Умовно – наглядові собаки
Мешкають на території охоронюваних промислових підприємств, складів, заводів і т. д.
Їх опікунами є робітники підприємств, які їх годують.
Бездомні собаки, які живуть у дворах житлової забудови, мають постійних опікунів
Бездомні собаки одиночні і стайні
Це поширена категорія бродячих псів,які знаходять їжу собі самі
Здичавілі собаки
Це невелика група собак, мешкають зазвичай в районі пустирів, звалищ, де і годуються. При появі людей завжди прагнуть відбігти далі.
Крок 2
Чи небезпечні бездомні собаки?
Для того, щоб відповісти на це запитання я читала статті в інтернеті,
в газетах, книжки, розмовляла із спеціалістами. І ось що я з’ясувала.
Із 50 – 80 % випадків нападають на людей домашні, бійцівські і сторожові собаки.
Тільки 5 % бездомних собак становлять небезпеку для людини.
Наукові дані показують, що собаки можуть передавати людині близько 45 хвороб, у тому числі лишай, глисти, сказ.
Висновок
Значить, бездомні собаки – небезпечні.
Крок 3
Спостереження
Я провела спостереження. По дорозі зі школи додому, я спостерігала за собаками і з’ясувала наступне.
Дата |
Кіл Кількість собак |
Примітка |
5 листопада |
3 |
Прямуючи в школу, ми зайшли в підворіття будинку. На картонних коробках лежав собака. Ще дві собаки бігали по дорозі. |
6 листопада |
5 |
Собаки бігали по 2, а один песик біг за нами до будинку. |
7 листопада
|
8
|
По дорозі від дому до школи дуже часто зустрічалися собаки. Дві собаки лазили по смітнику біля магазину і щось їли. |
8 листопада
|
5
|
Дві собаки бігали на шкільному подвір’ї. Ще три бігли по дорозі, недалеко від дитячої бібліотеки. |
9 листопада |
7 |
Собаки бігали по дорозі. |
12 листопада |
1 |
Песик бігав на території школи. |
13листопада |
7 |
Біля світлофора повз нас пробігла зграя з семи тварин.
|
Крок 4
Відвідування ветеринарної лікарні
Я відвідала ветеринарну лікарню. Лікар, Вознюк Микола Олександрович, розповів мені, що бездомні тварини не мають щеплень, тому при їх розповсюдженні можуть бути спалахи епідемії стригучого лишаю, гельмінтозів і сказу.
Микола Олександрович розповів, що до лікарні часто приносять безпритульних собак люди, які люблять тварин. Песикам проводять щеплення, підліковують, навіть стерилізують. Після обстеження для тварин знаходять гарного господаря. Вже багатьом тваринам знайшли сім’ї, де їх люблять. Обстеження таких тварин проходить безкоштовно. Тоді як стерилізація для домашнього вихованця обійдеться від 500 до 1000 гривень за саму тільки процедуру.
Крок 5
Бесіда з дільничим інспектором
При зустрічі з дільничим інспектором нашої вулиці, я з’ясувала, що собаки, хоча і рідко, але нападають на людей і бувають причиною ДТП на дорогах.
Крок 6
Поспілкувавшись з фельдшерем швидкої допомоги, Гримашевич Оленою Петрівною, я дізналася, що саме в 2012 році було сім скарг від людей про кусання собак. Та їм надана невідкладна швидка допомога. Після якої людей відправлено до районної лікарні.
Крок 7
Анкетування
Я провела анкетування учнів і вчителів нашої гімназії. Всім було задано наступні питання:
І ось, що я з’ясувала:
Із 70 опитаних дітей і вчителів нашої гімназії – у 52 людей є собаки, у деяких навіть по 2 і 3.
У 12 осіб собаки живуть в будинку, тобто – це кімнатні породи, у 29 людей собаки живуть на подвір’ї. Із них, на прив’язі у 17 осіб, а у 11 людей собаки гуляють вільно.
Потерпали від собак – 13 чоловік. 4 – собака укусила. Але покуси незначні, порваті штани. Злякала 9 дітей . В основному собака нападала під час бігу людини або їзди на велосипеді.
На думку опитаних причинами безпритульності тварин є:
Які ж методи скорочення чисельності бездомних тварин?
Висновок.
Перечитавши літературні твори, статті в газетах та журналах, проаналізувавши інтерв’ю із спеціалістами, я спробувала знайти причини появи на вулицях нашого міста бродячих собак.
Я з’ясувала такі основні причини:
а) стерилізація тварин ( щоб собаки не розмножувались);
б) не кидати собак, якщо ми їх взяли додому;
в) здати в притулок для тварин, якщо такий є;
г) знайти бездомній тваринці нового господаря.
Але мені радісно від того, що немало бродячих собак знаходять нових господарів, які з любов’ю і ласкою доглядають за тваринами, годують та лікують їх.
Займаючись цією дослідницькою роботою я дізналася багато цікавого і про собак, і про людей. Ця робота допомогла мені стати добрішою, турботливішою, відповідальнішою, навчила задумуватися над своїми вчинками.
Я вважаю, що боротьба з безпритульністю необхідна, але саме з безпритульністю, а не з тваринами.
1