Тема уроку:
«Молярний обєм газів. Закон Авогадро»
Анотація: на початку уроку проводиться актуалізація опорних знань, для активного залучення здобувачів освіти до навчального процесу. Під час вивчення нового матеріалу учні пов’язують новий матеріал з вже раніше вивченим, також знаннями з фізики. На закріплення уроку проводиться керована практика. Яка виявляє рівень усвідомлення матеріалу учнями. Саме такі моменти навчального процесу сприяють розвитку й підтримці інтересу дитини до предмету, розвивають її творчі прагнення, креативність, роблять більш упевненою в собі та своїх силах.
Мета уроку:
Знаннєвий компонент: з’ясувати суть закону Авогадро, ввести поняття молярного об’єму газу, розглянути взаємозв’язок між фізичними величинами – кількістю речовини, молярним об’ємом, масою, кількістю структурних частинок.
Діяльнісний компонент: опрацювання учнями інформації та відпрацювання алгоритму розв’язування задач.
Ціннісний компонент: зрозуміти суть фізичної величини «молярний об’єм», чому закон стосується лише газів, формувати зацікавленість в вивчені матеріалу.
Обладнання: підручник, завдання для виконання учнями, мультимедійна презентація.
Хід уроку:
а) В якому агрегатному стані перебувають речовини?
б) Вислови судження про те, в якому агрегатному стані за однакових умов 1 моль речовини матиме найбільший об’єм?
в) Чому шматок льоду плаватиме у воді, а металева монета тоне в ній?
г) Що характеризує фізична величина об’єм?
д) Назвати одиницю виміру об’єму.
є) Чому гази зберігають в щільно закритих балонах ?
2. Вивчення нового матеріалу.
Завдання1. Однакові чи різні маса й об’єм води і сульфатної кислоти кількістю речовини 1 моль?
Можна продовжити розглядати інші приклади рідин кількістю речовини 1 моль, але всі вони будуть мати різні об’єми. Для відповіді на це запитання потрібно розглянути поняття «молярний об’єм газів».
МОЛЯРНИЙ ОБ’ЄМ ГАЗІВ (Vm), у наукових дослідженнях газуватих речовин та математичних обчисленнях часто користуються поняттям молярний об’єм газів, читається: «ве-ем».
Нормальні умови скорочено позначають у круглих дужках першими малими літерами з крапкою після кожної - (н.у.). Молярний об’єм вимірюється в одиницях: метр кубічний на моль (м3/моль), літр на моль (л/моль). Зазначимо, що тиск і температура суттєво впливають на об’єм газів.
Як обчислити молярний об’єм газуватих речовин?
Формула, за якою обчислюють густину:
Виведемо похідну формулу для обчислення об’єму:
Якщо йдеться про молярний об’єм, то необхідно молярну масу газу поділити на його густину за нормальних умов:
На початку 19 ст. Амедео Авогадро висунув гіпотезу: якщо онакові об’єми газів перебувають в однакових умовах, то вони містять однакову кількість молекул. Пізніше ще твердження назвали законом Авогадро.
Використовуючи молярний об’єм газів, можна обчислити кількість речовини у певному об’ємі газу (н.у.). Обчислення проводять за формулою:
3.Узагальнення знань. Керована практика.
Задача1. Обчислимо кількість речовини фтору, що займає об’єм 448л за нормальних умов.
Дано:
V(F2)- 448 л (н.у.) Застосовуємо формулу:
n(F2)- ?
Розв’язання
Задача розв’язується в одну дію: n(F2)= 448 л : 22,4 л/моль = 20 моль.
Відповідь: кількість речовини фтору, що займає об’єм 448 л за нормальних умов, становить 20 моль.
Задача2. Який об’єм займає хлор масою 355 г (н. у.)?
Задача 3. Однаковий чи різний об’єм за нормальних умов займають 12,04*1023
молекул амоніаку NH3 і 68 г гідроген сульфіду H2S?
4. Оцінювання роботи учнів на уроці.
5. Домашнє завдання. Вивчити параграф 12, розв’язати задачі №6 ст.59
Для складання конспекту використаний навчальний матеріал підручника Хімія 8 клас авт. О.Ярошенко,
нова українська школа.