Тема: «Симфонічна музика»
Музична вікторина
Мета: Виховувати інтерес до слухання класичної симфонічної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.
-
Цей інструмент називають «королевою». Без нього не звучить симфонічний оркестр. Багато композиторів писали для нього сольні партії. Це був улюблений інструмент Ніколо Паганіні, Антоніо Вівальді. (СКРИПКА)
-
Всі чотири частини симфонії об'єднані грізною «темою долі», котра звучить на початку твору як епіграф. Про неї Бетховен сказав: «Так доля стукає у двері». Ця тема звучить дуже голосно (фортисимо) одночасно в партіях різних інструментів. Симфонія не має програми, її зміст не виражений словами, але яскрава, виразна музика, конкретне значення основного мотиву дають право розглядати твір як картину боротьби людини з перешкодами життя в ім'я радості та щастя. Чотири частини симфонії можна уявити як окремі моменти цієї боротьби. Фінал зображує перемогу людини над силами зла і насильства. (Симфонія № 5)
-
Й.Гайдн створив 104 симфонії, В.Моцарт – приблизно 50, а третій геній – лише 9 симфоній. Проте кожна з них – це нове слово в симфонічному мистецтві, новий зміст з утіленням ідей революції, свободи особистості, життєвої стійкості. Назвіть прізвище композитора. (Л.БЕТХОВЕН)
-
Цей танець виконували на кожному придворному балу. Відкриваючи бал, гості повинні були взяти участь в урочистій танцювальній ході, граційно присідаючи наприкінці фраз. Дами демонстрували свої зачіски та сукні. (ПОЛОНЕЗ)
-
Попередник цього відомого танцю – австрійський народний танець лендлер, у якому партнери кружляють, в обіймах одне одного. Але навіть на його батьківщині, у Відні, на початку XIX ст. діяла офіційна заборона виконувати його понад 10 хв. Танець називали «чуттєвим і непристойним». Його заборонив російський імператор Павло I. Сьогодні його називають «королем бальних танців». (ВАЛЬС)
-
Цей жанр музики з`явився на початку XX ст. Його характерними рисами є імпровізація, ритмічна свобода, вільне дихання мелодії. (ДЖАЗ)
-
У літературі, музиці та інших видах мистецтва за часи їх існування склалися різні види творів. У літературі це – роман, повість, опоідання; в образотворчому мистецві – пейзаж, портрет, натюрморт; у музиці – опера, симфонія, кантата, ораторія... Напрям творів у межах одного якогось мистецтва називають французьким словом... (ЖАНР)
-
Кращі музиканти світу служили цьому інструменту. Історія його створення сягає стародавніх часів. З XVIII ст. він з`явився в опері. П.І.Чайковський використав його в опері «Орлеанська діва» у сцені урочистої коронації Карла VII. Ми чуємо цей інструмент в опері Ш.Гуно «Фауст» (сцена в соборі). Дж.Верді в опері «Отелло» за допомогою цього інструмента імітує шум морської бурі. Для цього інструмента писав свої твори Й.С.Бах. (ОРГАН)
-
У Давній Греції, за часів Піфагора, існував музичний інструмент, що називали монохордом. Це був довгий і вузький ящик, виготовлений зі спеціального дерева, із натягнутою зверху струною. Від нього залежали тембр і сила звука. З часом інструмент удосконалили. Він набув прямокутної форми, на одній з його сторін – клавіатура. Цей інструмент називали клавікордом. Якою є сучасна назва цього інструмента? (ФОРТЕПІАНО)
-
До яких жанрів належать симфонієта, симфонічна картина, симфонічна фантазія. (Симфонічна музика)