Відкритий урок на тему " MY FAVOURITE SUBJECT"
Мета:
Навчальна:
- закріпити назви днів тижня, назви навчальних предметів (Math, Ukrainian, Reading, English, Science , Sport, Art, Music),
- закріпити новий лексичний матеріал за темою " Мій улюблений урок" ; формувати навички вживання нових лексичних одиниць;
- удосконалювати компетенції читання, аудіювання; усного монологічного та діалогічного мовлення;
Розвивальна:
- розвивати комунікативні вміння, навички аудіювання , читання й усного мовлення, логічне мислення, вміння працювати в групах, пам'ять, увагу;
- розвивати мовну здогадку школярів;
- розвивати усне мовлення школярів на основі запропонованої ситуації;
Виховна:
- виховувати інтерес до навчання;
- виховувати культуру спілкування, уміння працювати в групах і парах;
- формувати доброзичливу атмосферу в класі.
Обладнання:
підручник Карп'юк О. Д., 3 клас, робочий зошит «Англійська мова, 3 клас», роздатковий матеріал для роботи в парах; демонстраційні картки з лексичними одиницями на тему «My favourite subject», сигнальні картки для аудіювання, роздатковий матеріал для написання розповіді про друга, аудіо- та відео-файли, відповідне технічне забезпечення уроку.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання.
A song «Hello! How are you?»
T: Hello, children, I’m glad to see you!!!
Ps: Hello, teacher, we are glad to see you too!!!
2. Уведення в іншомовну атмосферу.
T: How are you? How is your mother / father / sister / brother?
Ps: He / She is fine, thank you.
T: How are you parents / grandparents / friends?
Ps: They are fine, thank you.
T : It"s nice to hear that. And now turn around and say " Hello" to our guests.
OK, take your sits and let"s start our lesson.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Повторення вивченої лексики.
Let"s remember the names of our school subjects. Look at the screen and repeat after the children. ( Діти дивляться відео "School subjects" і повторюють назви шкільних предметів. )
2. Запитання і відповіді про розклад уроків (перевірка таблиці в робочому зошиті)
T : Open your workbooks and look at your school timetable. Answer my questions, please.
What subjects do you have on Monday / Tuesday/ Wednesday/ Thursday/ Friday?
Ps: On Monday / Tuesday/ Wednesday/ Thursday/ Friday we have got........
III. Основна частина уроку.
1. Повідомлення теми та мети уроку
T: Today we are going to speak about your favourite school subject.
2. Уведення нової лексики.
На дошці записані слова : favourite |ˈfeɪv(ə)rɪt| , subject |ˈsʌbdʒɪkt|
T : But first of all let"s learn new words. Look at the blackboard, please.
Let"s spell these words.(називають слова по буквах)
Let"s name the sounds. (називають букви)
Now repeat these words after me. Good of you. Write these words into your vocabularies. (записують слова у словники)
3. Уведення нової лексики у мовлення дітей.
T : So, tell us , please... What is your favourite subject?
Ps: My favourite subject is.......
T : Thank you for your hard work. Go further....
4. Подання тексту для читання , ( с. 52, з. 1)
Open your books on p. 52, ex.1 Listen a text about Vicky for our good reading.
1) Прослуховування аудіозапису тексту;
2) читання та переклад тексту;
3) усна бесіда за текстом; перевірка його розуміння:
( бесіда в режимі T → Ps)
- Who is Vicky?
- What does she like?
- What is her favoutite lesson?
- What are her favourite days?
- Why does she like Wednesday and Friday?
Фізкультхвилинка
T: And now children stand up and let's have a little rest (a song «Every day I go to school»)
5. Аудіювання.
A game: Guess the word.
T: Listen to me carefully and try to guess what subject it is? Show me a proper card, please.
T: Thank you for your work, children.
6. Робота в парах. Складання розповіді про друга за опорними запитаннями.
T: And now children, we are going to communicate with each other. Unite into pairs by colours. Ask questions to each other and then make up a short stories about your friends.
Ps: ( Read their stories from the cards )
Vocabulary box Days of the week: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday Lessons: English, Maths, Reading, Ukrainian, Crafts, Art, Sport, Music |
What is your name? |
My friend's name is ........................
|
How old are you?
|
He /She is.................. |
Where are you from?
|
He /She is from................................. |
What is your favourite day?
|
His / Her favourite day is..................... |
What is your favourite lesson?
|
His / Her favourite lesson is .......... .........................................................
|
T: Thank you for your hard work.
IV. Заключна частина
T: It’s time to write your hometask.
You were very active and work well. You have got marks…
T. Do you like today’s lesson?
Are you in a good mood now? Show us your Smiley's face with your mood, please.
(Діти відповідають на запитання і показують смайлик з настроєм.)
4. Summarizing
T. So, pupils, our lesson is over. You were working hard during the lesson. Thank you very much. Have a nice day.
Дата проведення 25.11.2019
Вчитель англійської мови : Плакіда Лілія Іванівна