Конфлікт (з латин. зіткнення, боротьба) — зіткнення, боротьба протилежних поглядів; серйозне непорозуміння, суперечка. Окрім учинків персонажів, у драматичному творі важлива внутрішня дія — зіткнення поглядів, ідей і життєвих позицій, виражених через діалоги. Саме на гострому конфлікті вибудовується драматичний твір.
За характером конфлікту драматичні твори поділяють. Трагедія — це драматичний твір, що ґрунтується на непримиренному конфлікті особистості з виразниками інших моральних позицій. Протилежна до трагедії комедія — драматичний твір, у якомувикриваються негативні явища в житті людини або суспільства. Драма як жанр займає проміжне місце між трагедією та комедією. Драма змальовує життя ширше й різноманітніше, ніж трагедія й комедія, які вибирають протилежні, крайні сторони людського буття.
Теорій літератури. Драма (грецьк. дія) — це мистецький твір, що розкриває явища життя через дії та розмови (діалоги, полілоги, монологи) дійових осіб і призначений для постановки на сцені. Розлогі описи, відступи (що характерні для прози) тут відсутні, точніше, замінені скупими ремарками — авторськими поясненнями для акторів про місце, час дії, портрети персонажів тощо.
Теорій літератури. Тобто драматичний твір можна сприйняти в усій його повноті лише в театральній залі. Він є результатом творчої співпраці багатьох митців: автора (драматурга), режисера, акторів, художника, композитора, гримерів інших працівників. Для належного сприймання драматичного твору потрібна багата, жвава уява, фантазія. Надто ж коли не дивишся п’єсу па сцені, а читаєш її. Тоді варто домислити, подумки зіграти спектакль.
30 травня 1876 року російський імператор Олександр II підписав підготовлений спеціальною комісією указ, спрямований на обмеження використання та викладання малоросійського наріччя в Російській імперії. Емський указ доповнював основні положення Валуєвського циркуляра 1863 року, яким було заборонене видання значної частини книг українською мовою.
28 жовтня 1882 р. в м. Єлисаветграді (нині —м. Кропивницький) виставою «Наталка Полтавка»було відкрито перший професійний український те-атр. Згодом його назвали «Театром корифеїв». Засно-вником і керівником, а також актором і режисеромцього колективу став Марко Кропивницький — актор, драматург, режисер, композитор і художник.
Слово «корифей» — давньогрецьке i українською мовою означає «перший». Корифеєм у грецькому театрi називали керiвника хору або солiста-заспiвувача — лiдера, очiльника, провiдну особу. ДЛЯ ДОПИТЛИВИХМенандр з масками. Художній музей ПрінстонаІз часом поняття узагальнилось і стало позначати людину з видатними досягненнями в певній сфері діяльності, як-то мистецтво, література, наука.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ1901 року вийшла книга «Корифеи украинской сцены». Попри те, що написана російською, вона була публічно заборонена. Авторство невідоме. І от саме в ній провідні обличчя трупи – М. Кропивницького, М. Заньковецьку, М. Садовського, І. Карпенко-Карого (Тобілевича), М. Старицького – назвали корифеями.
1. Що таке драматичний твір? Назвіть його ознаки.2. На які частини поділяється текст драми?3. Якою є роль ремарок у драмі?4. Для чого потрібен поділ п’єси на дії?5. Навіщо п’єси поділяють на сцени, яви?6. Назвіть жанри драми та коротко розкажіть про особливості кожного з них. Підсумуйте вивчене
7. Що таке трагікомедія? Що в неї спільного й відмінного з комедією та трагедією?8. Чому в драматичних творах події здебільшого від-буваються в одному місці? Доведіть це на прикладі трагікомедії «Сто тисяч».9. Назвіть основні етапи історії українського театру.10. Де й коли зародився український професійний театр? Які діячі стали його корифеями? Як від-бувалося його становлення?Підсумуйте вивчене