Урок №2,3 9 клас
Тема. Національна економіка. Поняття «економічний розвиток» та його показники: валовий внутрішній продукт (ВВП), структура ВВП, індекс людського розвитку (ІЛР).
Мета: пояснити учням поняття «національна економіка», «валовий внутрішній продукт», «індекс людського розвитку»; назвати основні показники соціально-економічного розвитку країни; порівняти рівень соціально-економічного розвитку України та інших країн; навчити учнів аналізувати статистичні дані
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Обладнання і матеріали: підручник, атлас, карта.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Бесіда за запитання
- Що вивчає економічна і соціальна географія?
- Назвіть методи географічних досліджень.
Мозковий штурм
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Економічний розвиток
Розповідь
Уперше питання національної економіки почав досліджувати в XIX ст. німецький економіст Фрідріх Ліст. Він звернув увагу на те, що визначальним чинником економічного становлення країни є рівень її суспільного розвитку.
Економічний розвиток характеризується кількісними та якісними показниками розвитку національної економіки за певний проміжок часу. Вони можуть збільшуватися (настає економічне зростання) і зменшуватися (це свідчить про економічний спад).
Робота з підручником с. 12 ТИПИ ЕККОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ (самостійно). Обговорення.
Розповідь з елементами пояснення Що таке господарство?
Для задоволення своїх щоденних потреб людина виробляє різноманітні матеріальні та нематеріальні блага. Створюючи певні блага, люди вступають у зв’язки і взаємодію з навколишнім середовищем та між собою.
Господарство – сукупність усіх видів людської діяльності, які дають змогу задовольняти матеріальні та нематеріальні потреби суспільства, а також забезпечують його розвиток.
Господарська діяльність людини здійснюється як окремими людьми або колективами, так і всім населенням країни або світу. Через те розрізняють кілька рівнів господарства.
Найнижчим є домашнє господарство – приватне господарство окремої родини.
Національна економіка (господарство)— це взаємообумовлена система виробництва, обміну, розподілу та споживання продуктів матеріального і нематеріального виробництва, що історично склалася та розвивається на даній території.
Що таке виробництво? Національне господарство охоплює кілька послідовних стадій: виробництво товарів та послуг, обмін ними, а також розподіл і споживання створених благ.
Виробництво – процес створення матеріальних і духовних благ, необхідних для існування і розвитку країни.
Основою національної економіки є національний ринок. Вирізняють
кілька його сегментів:
Робота з підручником с.13 Сигмкети національного ринку
3.Показники економічного розвитку національної економіки
Найважливішими показниками, що характеризують економічний розвиток господарства країни, є валовий внутрішній продукт (ВВП) та валовий національний продукт (ВНП).
Робота з підручником с.13,14
Сукупну ринкову вартість усього обсягу кінцевого виробництва, яка відображається сукупністю всіх товарів і послуг, вироблених і реалізованих країною протягом певного періоду часу, називають валовим внутрішнім
продуктом (ВВП).
Робота з табл.1 с.14
Валовий національний продукт (ВНП), на відміну від попереднього
показника, не містить даних про іноземних виробників, які працюють у
певній країні. Для характеристики або порівняння розвитку економіки
країн часто використовують дані ВНП на душу населення — числове вираження частки ВНП, поділене на показник кількості насе-
лення країни. За цим показником Україна належить до групи
середньо розвинених країн (табл. 2).
індекс людського розвитку (ІЛР) – це комплексний показник, що розраховується для міждержавного порівняння і визначення рівня життя, грамотності, освіченості й довголіття як основних характеристик людського потенціалу досліджуваної території.
Нині ІЛР визначений для 188 держав і територій світу. Індекс людського розвитку є традиційно високим у європейських, північноамериканських країнах, в Австралії та Новій Зеландії. Найнижчий він — у країнах Африки.
У країн, які належать до десятки найрозвиненіших, ІЛР завжди вищий за 0,9. Світовими лідерами за цим показником є Норвегія, Австралія, Швейцарія, Нідерланди, США (2014 р.).
Список використаної літератури:
Географія : підруч. для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. /О. Ф. Надтока, О. М. Топузов. — К. : УОВЦ «Оріон», 2017. — 208 с. : іл.
https://geografiamozil2.jimdofree.com/