Тема: Надзвичайні ситуації. Підсумковий урок з теми « Безпека життя»
Мета: формувати уявлення про надзвичайні ситуації на підприємствах та транспорті, вчити правильно поводитись у надзвичайних ситуаціях;
повторити матеріал з вивченої теми, розвивати навички безпечної поведінки в побуті, на дорогах; виховувати дисциплінованість, бажання зберігати своє здоров’я.
Очікувані результати:
Наприкінці уроку учні повинні:
- вміти пояснити, що таке надзвичайні ситуації;
- мати уявлення про види аварій:
- виконувати правила безпечної поведінки під час аварій;
Хід уроку
Встаньте, діти, всі рівненько.
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене
Посміхніться і до себе.
«Доброго дня» всім побажайте
І тихесенько всідайтесь.
- Що слід зробити, якщо в квартирі чути запах газу?
- Як збити полум’я на людині?
- Коли вогонь стає ворогом?
- Як треба діяти, якщо виникла пожежа у сусідів?
- Чи може натовп стати загрозою для життя людей?
- Назвіть правила поведінки з незнайомцями на вулиці.
- Покажіть жест регулювальника дорожнього руху, що означає « Увага»
- Як перейти дорогу на перехресті?
- На які групи поділяються дорожні знаки?
Використання тестових завдань.
В багатьох населених пунктах України знаходяться промислові підприємства. У нашому місті є завод скла та гірничо-металургійний комбінат, які застосовують різноманітні кислоти, отруйні речовини. Якщо ці речовини неправильно використовувати чи зберігати може відбутися аварія. Саме отруйні речовини небезпечні для навколишнього середовища, бо потрапляють в повітря, воду, землю.
Висновок:
« Надзвичайна ситуація» - це порушення нормальних умов життя і діяльності людей, які виникають внаслідок природних явищ, або спричинені діяльністю людини.
« Аварія» - пошкодження механізму діючих машин, вихід з ладу заводів, підприємств.
« Катастрофа» - це аварії, які призвели до значних людських жертв.
Види аварій: - промислові; - транспортні.
8.Робота з підручником ст..133.
Завдання групам.
Перша група: До вас приїхали рятувальники. Що ви повинні зробити, в першу чергу?
Друга група: Як ти вчиниш, якщо під час твоєї прогулянки на вулиці станеться аварія на комбінаті і в повітря потрапить хлор?
Третя група: Тато у стані алкогольного сп’яніння сів за кермо автомобіля. Якими будуть твої дії?
9. Складання правил безпечної поведінки в надзвичайній ситуації
- Почувши сигнали сирен, необхідно ввімкнути телевізор, радіо, щоб довідатись про надзвичайну ситуацію.
- Зачинити вікна, ущільнити їх тканиною.
- Взявши необхідні речі ( документи, гроші), зателефонувати батькам, повідомити_ що ви рухаєтесь до найближчого сховища.
- Бути весь час з дорослими.
- Чітко виконувати накази рятувальників.
- Не піддаватися паніці.
10 Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці я дізнався ( дізналася)…
Додатки. Тести до уроків даної тематики
Тема: Фізична складова здоров’я
А) дошкільний;
Б) ясельний;
В) молодший шкільний вік;
А) фізична, психічна, соціальна, духовна;
Б) спортивні, атлетичні, боксерські;
В) білки, жири, вуглеводи;
А) 101
Б) 102
В) 103
А) заняття музикою, малюванням, читанням книг;
Б) прогулянки на свіжому повітрі, заняття в спортивних секціях;
В) паління, вживання алкоголю, наркотиків;
5.Безпечна поведінка в школі – це:
А) спокійна ходьба коридорами, розмови з однокласниками;
Б) біганина коридорами, крики, писк, біг сходинками;
В) галас, штовханина, рухливі ігри;
6.Правила догляду за ротовою порожниною:
А) вживати цілий день жувальну гумку;
Б) зуби не чистити, вживати багато солодощів, не лікувати хвороби зубів;
В) чистити зуби двічі на день, чистити щічну, піднебінну, язикову поверхні зубів, міняти щітку через 3 місяці;
7.Назви чинники загартування:
А) засмагати цілий день, пити неочищену воду;
Б) сонце, повітря, вода;
В) гарячі ванни, тепла не провітрювана кімната;
8..Назви складові їжі:
А) білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни;
Б) крупи, риба, сир;
В) овочі, молочні продукти, м’ясо;
9.Правила поведінки на воді:
А) випливати туди, де ходять судна, плавати там на надувних матрацах;
Б) не пірнати у незнайомих місцях, не запливати за буйки;
В) хапати друга за руки, ноги під час ігор на воді;
10.Щоб не сталося сонячного удару:
А) уникай тіні;
Б) відпочивай весь час на сонці;
В) покрий голову панамкою, кепкою, перебувай на сонці з 9.00 до 11.00, з 16.00;
11. При користуванні човном, катамараном заборонено:
А) вставати, розгойдувати його, залізати на нього через борт;
Б) не запливати за буйки, не стрибати з човна чи катамарана;
В) не відпливати далеко від берега;
12. Якщо хочеш бути здоровим:
А) цілий день дивись телевізор, грай в комп’ютерні ігри;
Б) багато рухайся, правильно харчуйся, роби добрі вчинки;
В) тепло одягайся, багато їж і не цурайся солодощів;
Соціальна, психічна, духовна складові здоров’я
А) родина;
Б) школа;
В) лікарня;
А) дитячими і дорослими;
Б) радісними і сумними;
В) позитивними, негативними, невизначеними
А) почуття;
Б) бажати;
В) хвилювати;
4.Конфлікт – це:
А) бійка між дітьми;
Б) суперечка, що може призвести до бійки;
В) груба розмова;
А) шкільний медичний кабінет, поліклініка, лікарня, санаторій;
Б) пігулки, ліки, розтирки;
В) знахарка, санітарка, лікар;
А) заздрість, горе, гнів;
Б) байдужість, зніяковілість, розгубленість;
В) вдячність, рішучість, радість;
А) шкоду;
Б) користь;
В) стаю швидше дорослим і всі мене поважають;
8.Корисні звички здорового способу життя – це:
А) їсти впродовж дня, довго сидіти за комп’ютером, пізно лягати спати;
Б) вживати алкоголь, наркотичні речовини, палити;
В) виконувати правила гігієни, займатись спортом, правильно харчуватись;
9.Назви правила користування побутовим газом:
А) виходячи з квартири, не перекривати газ;
Б) не залишати включену плиту без нагляду, не робити уроки на кухні;
В) виснути на газовій трубі, запалювати плиту запальничкою;
10.Якщо ти забився, то слід:
А) намочити рушничок і прикласти до забитого місця;
Б) намочити забите місце, витерти його;
В) поплакати, перетерпіти біль;
11.Назви « секрети» спілкування:
А) будь сильним, грубим і в тебе буде багато друзів;
Б) не слухай іншого, бо це тобі не цікаво;
В) називай дітей на ім’я, уважно слухай іншого;
12. Вибери правила ввічливого учня:
А) говори чемно, поважай оточуючих, допомагай їм;
Б) вживай образливі слова, говори брутально;
В) не пропускай в дверях дорослих, ображай однокласників;
Безпека життя
А) обставини, що загрожують життю і здоров’ю людини;
Б) умови, коли твоєму життю немає ніяких загроз;
В) цікаві ігри з друзями;
2. Небезпека для життя і здоров’я може виникнути:
А) вдома, у школі, на вулиці;
Б) на вулиці;
В) у школі;
3.Безпечна поведінка вдома – це:
А) легковажна поведінка, коли ти сам вдома, гостини для друзів;
Б) не закривати на замок двері, хвалитися доходами сім’ї;
В) не відчиняти двері незнайомцям, в разі небезпеки телефонувати батькам, до міліції;
4.Правила безпечної поведінки у випадку ураження електричним струмом:
А) підійти до потерпілого і перевірити його пульс;
Б) покласти на уражене місце мокру серветку;
В) звільнити сухою палицею дію електричного струму, відключити електрику, викликати службу 103;
А) користуватися електроприладами у ванній кімнаті, де волога;
Б) не користуватися несправними електроприладами, не торкатися оголених електричних проводів;
В) підходити до оголених проводів електроприладів, що упали на підлогу;
А) сваритимуть батьки;
Б) погасне світло;
В) можна загинути або отримати опіки;
А) не гратися з сірниками, не залишати без нагляду, включені електроприлади;
Б) не вмикати в одну розетку одночасно багато електроприладів;
В) користуватись справними електроприладами;
А) заховаєшся під ліжком чи у шафі;
Б) намагатимешся залишити квартиру за будь-яких обставин;
В) позатикаєш мокрими ганчірками щілини біля дверей і вікон, вийдеш на балкон, кликатимеш на допомогу;
А) щільно закриєш двері, заткнеш щілини, будеш подавати з вікна рятувальникам сигнал яскравою тканиною;
Б) будеш бігати по квартирі і гасити пожежу;
В) сховаєшся під одіяло;
А) намагатися самотужки погасити пожежу;
Б) шукати сусідів, щоб повідомити про пожежу в їхньому будинку;
В) кликати на допомогу людей з інших будинків, викликати пожежників;
А) повзком;
Б) на повний зріст;
В) пригнувшись або повзком, затуливши рота і носа вологою ганчіркою;
А) охолодиш уражене місце;
Б) проколеш пухир, який з’явився на місці опіку;
В) змастиш уражене місце олією або якимось кремом;
Твоя безпека
А) панікуєш, хаотично рухаєшся, шукаєш вихід;
Б) лягаєш на підлогу і чекаєш допомоги;
В) застібаєшся, не тримаєш руки в кишенях, рухаєшся з натовпом людей;
А) світлофора і регулювальника;
Б) регулювальника;
В) світлофора;
А) друзі;
Б) світлофор, регулювальник, пішохідний перехід;
В) вчитель;
А) дитячі і дорослі;
Б) регульовані і складні;
В) регульовані і нерегульовані, прості і складні;
А) безпеці транспорту;
Б) безпеці руху пішоходів і транспорту;
В) безпеці пішоходів;
А) побіжиш додому і сядеш дивитися телевізор;
Б) покличеш на допомогу, шукатимеш довгу палицю, щоб подати потерпілому;
В) подаси руку і будеш витягати потерпілого;
А) крига почала тріскатись, треба бігти далі;
Б) рухатись великою групою, а попереду повинен іти найменший;
В) не ходити на тонкий лід, іти натоптаними стежками;
А) тримаючись за край криги, кликатимеш на допомогу, вибиратимешся на той бік криги, звідки прийшов;
Б) будеш кричати, махати руками;
В) випливеш на середину промоїни;
А) запропонує гроші на покупку велосипеда;
Б) нікуди не буде тебе запрошувати без батьків;
В) пригостить солодощами, покатає на автомобілі;
А) вступиш з ним в розмову, погодишся на його пропозицію;
Б) про будь-яку подію з незнайомцем нікому не розкажу;
В) не довірятиму незнайомцеві, щоб він не пропонував, буду відходити від нього;
А) залишишся вдома, готуючись до наближення стихії;
Б) підеш до школи;
В) вийдеш з друзями на вулицю, чекаючи стихію;
А) план школи;
Б) план вулиці;
В) напрям руху до запасного виходу у небезпечній ситуації;
Правила поведінки на дорозі, при аваріях на виробництві
1. Про надзвичайну ситуацію ми дізнаємось:
А) від сусідів;
Б) з радіо;
В) гудків сирен, радіо, телебачення;
А) з 13 років;
Б) з 14 років;
В) з 16 років;
А) знаки- помічники пішоходів, водіїв;
Б) математичні цифри;
В) букви алфавіту;
А) попереджають, дають поради;
Б) забороняють, наказують;
В) попереджають, забороняють, наказують, дають поради;
А) попередити про поворот машини;
Б) попередити пішоходів та інших водіїв про небезпеку;
В) вказати пішоходам про початок переходу;
А) машини, обладнані проблисковими маячками;
Б) великі машини, які перевозять пасажирів;
В) машини, які мають дозвіл проїжджати на червоне світло світлофора;
А) відкрити вікна, щоб заходило свіже повітря;
Б) одягти засоби захисту органів дихання, вимкнути газ, електрику, взяти теплий одяг, вийти з будинку, укритися в найближчому сховищі;
В) чекати батьків;
А) аварійно-рятувальні служби;
Б) міліція;
В) вчителі;
А) які виникли в результаті ДТП;
Б) які виникли під час грізних природних явищ, або були спричинені діяльністю людини;
В) які виникли на перерві у школі;
А) швидко лягати на підлогу, накривши голову руками;
Б) панікувати, вибігати із приміщення;
В) стати на підвіконня і кликати на допомогу;
А) вологою пов’язкою захистити органи дихання і покликати дорослих на допомогу;
Б) віником зібрати ртуть, щоб мама ні про що не здогадалась;
В) закрити всі вікна, включити телевізор, чекати батьків з роботи;
А) ноутбук;
Б) свої улюблені іграшки;
В) необхідний одяг і їжу