Тема: Правопис сполучників та однозвучних слів
Мета уроку:
навчальна – навчити учнів розрізняти у реченні сполучники та однозвучні з ними слова, правильно їх записувати;
розвивальна – розвивати вміння працювати з текстом, знаходити слова на задану орфографію;
виховна – виховувати інтерес до народної творчості, легенд про рослини.
Тип уроку: вивчення нової теми.
Перебіг уроку
І. Емоційне налаштування
Усміхніться, «зніміть» усмішку зі свого обличчя долонею та «подаруйте» своєму сусідові, «прийміть» усмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.
«Це не коштує нічого, але дає багато» (Дейл Карнегі).
ІІ. Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм
Робота з текстом
Перед вами текст. Прочитайте його очима, один учень – вголос.
Мак
Бились колись у степу козаки з татарами. Сміливо бились, але ворогів було дуже багато. Довелося б усім козакам загинути, якби два молодих сміливці не пожертвували собою для врятування інших.
- Ідіть і верніться з підмогою, а ми прикриємо ваш відхід.
- Ви – справжні козаки. Ми повернемось із підмогою. Прощайте, бо побачити вас живими не сподіваємось.
- Зате ми надіємось, що ви переможете, -- відказали сміливці.
Билися вони хоробро, що вороги навіть не помітили відходу козаків.
Коли козаки повернулися і знайшли порубаних побратимів, побачили, що земля кругом них залита кров'ю. Потім із кожної краплини козацької крові виросла квітка маку. Квіти були гарними й стрункими, як молоді козаки, проте цвіли недовго.
![]()
Вибірковий диктант
Група І: виписати підрядні сполучники.
Група ІІ: виписати сурядні сполучники.
Перевіряємо, чи ніхто не помилився.
ІІІ. Сполучники та однозвучні слова
Ці сполучники пишуться разом. Але їх слід відрізняти від однозвучних з ними самостійних частин мови.
ІV. Виконання тренувальних вправ
V. Рефлексія
Метод “Незакінчені речення”:
Я тепер знаю:...
Я тепер умію:...
-Для чого вам потрібні знання, отримані на уроці?
VІ. Домашнє завдання
Вивчити правила.
Група І: з художньої літератури виписати речення із сполучниками та однозвучними словами.
Група ІІ: вправа з підручника.