Народна іграшка — пам’ять нації. Малювання ескізу народної іграшки за мотивами керамічних іграшок Ольги Бердник. Підготувала вчитель ОМ Акчуріна Тетяна Олександрівна
Номер слайду 2
Із давніх-давен діти навчались пізнавати та розуміти світ у процесі гри. І завжди поряд з дитиною була іграшка. Її виготовляли тато й мама, робила собі сама малеча. Роботи учнів нашої школи представлені на Обласному етапі Всеукраїнського конкурсу «Народна іграшка»
Номер слайду 3
Надзвичайно давньою є й історія української іграшки. В Україні її виготовляли із найрізноманітніших матеріалів:лозисирусоломитравиглинитканинидерева
Номер слайду 4
Зазвичай це були усілякі тварини: коники, баранці, кози, цапи, бички, корови, собаки, свинки, зайчики, рибки, півники, чаєчки, зозульки, тури, леви, ведмеді, фантастичні звірі.
Номер слайду 5
Часто зображали комічні образи людей: «вершників», «кумів», «сусідок», «наречених», «музикантів». Справжня народна іграшка завжди подає образи умовно, узагальнено, з використанням стилізації зображення.
Номер слайду 6
Саме у цей період історично сформувались три найбільші регіони виготовлення таких забавок: Подніпров’я, Поділля і Прикарпаття, а в їхніх межах утворилися провідні осередки. Протягом тривалого часу тут формувалися місцеві стильові особливості. У селах Подніпров’я виготовляли з дерева кумедні механічні забавки з рухомими елементами — вирізані фігурки попарно з’єднаних планками ведмедів, ковалів, теслярів, що «працюють» під час руху планок. На Прикарпатті майстрували різноманітні візочки з драбинками, з одним або двома силуетно вирізаними кониками. Користувалися популярністю іграшкові меблі та музичні інструменти. Розквіт народних іграшкових промислів в Україні припадав на середину XIX століття.
Номер слайду 7
Осередки виготовлення іграшоксело Опішня, що на ПолтавщиніНа Поділлі керамічні іграшки виготовляли більш ніж у десяти осередках.
Номер слайду 8
Близькими до керамічних іграшок були пластичні вироби з сиру, які виготовляли здебільшого на Прикарпатті (коники, олені, кози тощо). Колись такі іграшки використовувалися у магічних дійствах.
Номер слайду 9
Але іграшки не залишилися в минулому. І сьогодні працюють майстри з виготовлення іграшок. Розмаїття форм і кольорів в українській народній іграшці просто вражає, та особисто мене найбільш захоплює творчість народного майстра з Черкас — Ольги Бердник. Її вироби нагадують картини славнозвісної української художниці-примітивістки Марії Примаченко: ті самі неймовірні, фантастичні звірі, яскраві й дивні поєднання кольорів, особливий казковий настрій. Синій бик. 1947 р. М. Примаченко
Номер слайду 10
Ольга Бердник є членом Спілки майстрів народного мистецтва, має звання заслуженого майстра народної творчості України. її дивозвірі — не сувеніри, як дехто вважає. Вони є втіленням стародавніх образів українського фольклору. По-особливому сполучивши пластику і розпис, майстриня виробила власний оригінальний стиль. Часто серед персонажів творчості художниці є герої українських казок і міфів, дитячих забавлянок і колисанок, стародавніх загадок. її роботи об’єднані в серії «Давні звірі», «Пташині весілля», «Леви наших лісів», «Коти на полюванні», «Пори року», «Від Яйця-Райця», «Стародавні загадки» та багато інших.
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Практичне завдання. Намалюйте ескіз (в кольорі) для народної іграшки в стилі Ольги Бердник.
Номер слайду 13
Послідовність виконання роботи: Визначте формат вашої композиціїВиконайте малюнок олівцем. Розфарбуйте роботу кольоровими олівцями або фарбами. Можна контури навести фломастером. УВАГА! Робота має бути яскравою та охайною.
Номер слайду 14
9 звірів у стилі Марії Приймаченко для друку на футболках намалювала іграшкарка Ольга Отнякіна (Бердник).