Тема. Наш клас – одна міцна сім’я. Правила поведінки в класі.
Мета. Познайомити діток один з одним, вчити спілкуватися з дорослими та
між собою, ознайомити з школою та її завданням, формувати дружні
відносини однокласників. Розвивати зв’язне мовлення, мислення,
увагу, уміння працювати в колективі. Виховувати інтерес до занять,
бажання ходити до школи.
Обладнання. М’яч, малюнок з веселими обличчями, ілюстрація школи-теремка, листочки з написами.
Хід уроку
І Організація класу до роботи
Ось дзвіночок наш лунає,
На урок діток скликає,-
Добрий день, мої маленькі,
Школярики дорогенькі!
Дуже радо я чекала вас,
Тож нам познайомитись вже час.
ІІ Знайомство учнів
Ось і початок вашого шкільного життя. І подорож по ньому розпочнеться із знайомства. Тож подаруйте один одному посмішку, і давайте знайомитись!
1. Розповідь вчителя про себе
Мене звати Людмила Вікторівна. Щоранку я буду вас зустрічати у нашому класі. Ми разом будемо вчитися писати, читати, рахувати, малювати, співати, фантазувати, мріяти і взагалі пізнавати навколишній світ.
2. Гра «Скажи своє ім’я»
А ось тепер розкажіть про себе.
До дошки виходять по одній дитині, і відповідають на запитання вчителя. Всі дітки слухають і намагаються запам’ятати.
- Скажи своє ім’я.
- А як називає тебе мама? Тато? Дідусь? Бабуся? Братик чи сестричка?
- А як ти хочеш щоб вчителька називала тебе? А однокласники?
3. Гра з м’ячем
Подивимося, як ви запам’ятали імена один одного.
Діти стають у коло. Вчитель кидає м’яча одній дитині називаючи її ім’я, а та відповідно іншій і т. д.
Ось ми з вами трішки познайомилися. І з цієї хвилини ми стали однією шкільною родиною. Давайте візьмемо один одного за ручки і всі разом повторимо такі слова:
Ми всі одна сім’я,
Тож будемо дружити,
І в мирі й злагоді жити.
(Діти сідають за парти)
4. Малювання свого портрета
Дітки, а з яким настроєм ви прийшли сьогодні до школи?
Подивіться, які ви всі різні: такі красиві, милі, радісні. Давайте ж спробуємо намалювати кожен свій портрет.
( Діти отримують невеличкі аркуші паперу, на яких малюють себе. На дошці прикріплена ілюстрація з веселими обличчями, для допомоги діткам. Дані малюнки потрібні будуть для використання у наступній казці).
5. Фізкультхвилинка
Встали рівно біля парт,
Починаємо відпочивати.
Ось зігнули так ручата
Й полетіли, мов качата.
Ніжками затупотіли,
Потім разом всі присіли.
До сонечка потяглися
І у боки так взялися.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились.
Руки вниз ми опустили
Й трохи ними потрусили.
Шию трішки розім’яли
І за парти посідали.
А тепер мерщій до справ,
Кожен вченим з нас щоб став.
5.Слухання казки «Школа-теремок»
Багато діток думають, що школа – це просто приміщення. Але насправді це не так. Школа – це величезна країна Знань і усі її мешканці це – учні. У школі ледарів немає, тут усі працюють, а за свою працю отримують подарунки. Але це не цукерки, не іграшки, а знання.
А зараз хочу казочку, вам, друзі, розказати, ви зможете її згодом і впізнати.
У гарному селі,
У великому парку
Стоїть школа – теремок.
До нього щоранку поспішає
Аж сотня усміхнених діток.
Усі радісно біжать, стрибають,
Тому що у теремку знання здобувають.
Аж тут біжить маленька дівчинка Катруся,
У бантиках, із портфеликом в руках.
Побачила школу – теремок і питає:
- А хто, хто в школі –теремку є?
- Я Людмила Вікторівна – вчителька твоя, а ще дітки – школярики. Ми тут книги читаємо, малюємо, співаємо. А ти хто?
- А я Катруся! Теж хочу навчитися читати.
- Заходь до нас. Будемо з тобою дружити, разом навчатися.
(Дитина прикріплює у одне із віконечок теремка свій малюнок і стає біля вчителя. Далі до теремка підходить інший учень із своїм малюнком і стукає в двері теремка…)
- Хтось до нас іще іде?
Це Іринка, Аня, Марійка –
Подружок надійна трійка.
-А хто, хто в школі – теремку є?
- Я Людмила Вікторівна, я Катруся, а ви хто?
- Іринка, Аня, Марійка. Ми хочемо навчитись ….
- Ми чекали вас дівчатка.
Вже повніша наша хатка.
Поспішав із дому Стасик,
Щоб із друзями в парку зустрічатись.
Бачить – виліз на горбок
Красень школа – теремок.
Він постукався у двері:
- Хто, хто в школі – теремку?
Я Людмила Вікторівна, я Катруся, я Іринка….
-А ти хто?
- А я Стасик. Буду вчитись без двійок....
(Казка продовжується до тих пір, поки всі дітки не зайдуть до теремка і прик- ріплять свої малюнки).
Який красень школа - теремок!
Місця вистачило для всіх,
Скрізь лунає в ньому сміх.
Будемо ми всі дружити,
В мирі й злагоді всі жити,
Наполегливо трудитись
І старанно вчитись.
Ось тепер усі ви і я – дружна сім’я. А разом ви і я це – ми. Ми – це чудове
слово. Тільки тоді, коли ми будемо дружити, разом будемо переживати один
за одного, тоді кожному стане затишно і легко в класі і у школі.
6.Гра «Це я»
Вчитель або хтось із учнів називає будь – яке ім’я чи дію. Дитина з відповідним іменем, або та, яка вміє виконувати відповідну дію встає і каже «Це я, Катруся!» (Іринка, Стасик…)
Можливі запитання:
Хто у нас є Катруся?
Хто має руде волосся?
Хто вміє тихо сидіти на уроці?
Хто святкує день народження взимку?
Хто має сестричку
Хто має косички?..
7. Складання правил
Ви вже школярики і навчаєтесь у школі. Але щоб перебувати в ній, потрібно дотримуватись певних правил. Як ви гадаєте, потрібно поводитись у школі? (З допомогою вчителя учні називають правила)
1.Поводитися тихо.
2.Приходити вчасно.
3.Коли хочеш щось сказати, потрібно руку підіймати.
4.Вміти слухати.
5.Бути добрим і веселим.
6.Допомагати один одному.
7.Не брати чужого.
8.Казати лише правду.
9.Не перебивати того, хто говорить.
10.Завжди допомагати слабшому.
8.Гра «Прикрась деревце»
Біля нашого теремка, ось є деревце, яке ми прикрасимо листочками-правилами, які потрібно виконувати у школі.
(У корзині лежать листочки, діти виймають їх і дають для вчителя прочитати.
Якщо листочок підходить, його прикріплюють до дерева, а якщо ні то його залишають, щоб він летів у теплі краї).
Приклади написів на листочках:
Читати, крутитися, співати, малювати, дружити, сердитися, гратися, вереду- вати, радіти, думати, допомагати, ображати, фантазувати, поважати, спілку- ватися.
ІІІ Підсумок уроку
Дуже гарні ви малята!
Працювали так завзято.
А тепер скажіть мені,
Вам сподобалось чи ні?
Імена усі запам’ятали?
Друзів багатьох придбали?
Чи сподобалась вам школа- теремок,
Де навчається багато діток?
Тож сюди ви щодня поспішайте
Й щиру посмішку не забувайте.