Мета: ознайомити учнів із історією краю у давні часи періоду життя первісних людей та давніх слов'ян; вдосконалювати вміння та навички учнів працювати із історичними картами; розвивати критичне мислення школярів; виховувати повагу до минулого рідного краю.
Обладнання: Карта Рівненської області, електронна презентація «Життя людини у первісні часи на території краю», контурні карти «Рівненська область», атласи Рівненської області, ілюстративний матеріал «Давньослов'янські язичницькі боги»
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Вчитель: Ми живемо в бурхливий час, коли світ заполонили інформаційні технології та космічні дослідження, коли здійснено великі генетичні відкриття. Здавалося б, навіщо нам те примітивне минуле. Проте, без відкриттів та винаходів у минулі часи не було б сучасного. Як писала Голда Мейєр: «Людина не повинна намагатися викреслити минуле лише тому, що воно не влаштовує нас тепер». Ми повинні знати минуле, історію якою б вона не була. Бо це наша основа, наше коріння.
Вчитель оголошує тему і мету
Прогнозована відповідь
Знаємо |
Хочемо дізнатись
|
Дізналися |
1. Життя людей у первісні часи: еволюція людини, заняття, людські колективи, зародження культури і релігії 2. Кіммерійці і скіфи на території сучасної України 3. Давні слов'яни: розселення господарства, суспільне життя, релігія 4. Сусіди давніх слов'ян |
1. Життя первісних людей на території краю та про стоянки, які це засвідчують? 2. Які племена жили на теренах краю в давнину? Особливості їх життя? 3. Якими племенами були представлені давні слов'яни? |
|
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
А. Палеоліт
Б. Мезоліт
В. Неоліт
Г. Енеоліт
1. Рубило 2. Вогонь 3. Собака 4. Мотика 5. Каша 6. Мідні ножі 7. Лук і стріли 8. Палка-копачка 9. Племена трипільців 10. Загінне полювання 11. Рало
12. Серп
Відповідь: А – 1, 2, 8, 10 В – 4, 5, 11, 12
Б – 3, 7 Г – 6, 9
(Взаємоперевірка)
ІV. Вивчення нового матеріалу
Археологічна культура – це сукупність археологічних пам’яток, що відносяться до одного часу, знаходяться на певній території та мають свої особливості
Прогнозована відповідь:
Язичники богиня родючості ІV – ІІІ ст. до н.е.
Мальований Трипільська культура В. Хвойко
посуд
мідь протоміста землеробство (головне заняття)
Вчитель: Археологічні розкопки в с.Могиляни Острозького району засвідчують, що на теренах краю жили скіфи (так звана могилянська культура скіфського типу). В могильнику було знайдено зброю, кінське спорядження, знаряддя праці.
Ключові слова: кочовики, зброя, війна, кургани, Велика Скіфія
(перевірити роботу 2-3 пар)
- Коли на історичній арені з'явились давні слов'яни?
- Їх заняття.
- Суспільне життя.
Вчитель: Слов'янські племена в нашому краї були представлені зарубинецькою та черняхівською культурою, які датуються ІІ ст. і ІІІ - V ст. Поселення зарубинецької культури виявлені у Володимирецькому, Зарічненському та Острозькому районах. А пам'ятки черняхівської біля сіл Варковичі, Підлужжя Дубенського району, а також Коритне Радивилівського, Вербень Демидівського районів та інші. Племена черняхівської культури досягли більшого розвитку. Адже з рільництва в них уже виділялось городництво. Знайдені монети дають можливість припускати, що в них була торгівля. А виявлені скарби засвідчують про появу заможних людей.
(Учні знаходять поселення на карті за атласом «Рівненська область»)
(на партах учнів знаходиться ілюстративних матеріал «Давньослов'янські язичницькі боги»)
1. Бог неба, батько світла й сонця, покровитель ковальства.
2. Бог сонця, а потім худоби, а також достатку і багатства.
3. Богиня води, дружина сонця.
4. Покровитель вітрів.
5. Бог грому й блискавки, війни та миру.
6. Велика богиня життя, урожаю, матір близнюків Лелі і Леля.
7. Богиня смерті.
8. Бог жаркого сонця й кохання.
Відповідь:
1 – Б (Сварог), 2 – В (Велес), 3 – А (Дана), 4 – Д (Стрибог), 5- Ґ (Перун), 6 – Г (Лада), 7 – Є ( Мара), 8 – Е (Ярило)
V. Підсумок уроку
Прийом «Знаємо – хочемо дізнатись - дізнались»
Учні називають про що саме вони дізналися на уроці
Оцінювання навчальних досягнень учнів
VІ. Домашнє завдання
Повторити теми: «Пізня Римська імперія», «Давні слов'яни»