Розробка уроку та презентація на тему «Велика грецька колонізація»

Про матеріал

Розробка уроку та презентація на тему «Велика грецька колонізація» для учнів 6 класу

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Велика грецька колонізація. Підготувала учитель історії Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів. Вистороп Т. В.

Номер слайду 2

Мета: визначити причини Великої грецької колонізації, охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне та господарське життя; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати власну думку; формувати інтерес до вивчення історії.

Номер слайду 3

Відповіді: Рапсоди;8 ст. до н.е.;“Іліада”;Аххіл;Фетіда та Пелей;Посейдон;7. Ітака;8. Худоба;9. Аристократи;10. Тирани;11. Домашнє рабство;12. Поліс.

Номер слайду 4

Установіть хронологічну послідовність подій: Троянська війна;Розкопки Артура Еванса;Виверження вулкану на о. Фера;Написання “Іліади”.1234

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Поняття “колонізація” походить від латинського colonia – “поселення” і означає заснування поселень на вільних або завойованих тереторіях. Метрополія – місто, що заснувало колонію.

Номер слайду 7

Велика грецька колонізація – процес розселення греків за межами Балканського півострова у VIII – VI ст. до н. е. і заснування поселень-колоній на берегах Чорного та Середземного морів

Номер слайду 8

Основні причини колонізації: Нестача родючої землі;Напруженість відносин між демосом та аристократією;Пошук нової сировини для роботи майстерень.

Номер слайду 9

Основні напрямки: Західний;Південний;Північно-східний.

Номер слайду 10

СИРАКУЗИ

Номер слайду 11

Регій

Номер слайду 12

Тарент (706 р. до н.е.)

Номер слайду 13

о. Березань

Номер слайду 14

Номер слайду 15

р. Тірас (Дністер)Тіра(Білгород-Дністровський)

Номер слайду 16

Ольвія

Номер слайду 17

Херсонес Таврійський(Севастополь)

Номер слайду 18

Пантікапей (Керч)

Номер слайду 19

Рельєф “Геракл, який спочиває”(кінець 4 – початок 3 ст. до н.е.) З розкопок Керкінітіди (Євпаторія)Руїни театру в Херсонесі(Сучасний Севастополь)

Номер слайду 20

Мікени(реконструкція)Пантікапей (реконструкція)

Номер слайду 21

Установіть логічні пари: Тіра. Херсонес. Тірас. Пантикапей А Дністер. Б Керч. В Феодосія. Г Севастополь. Д Білгород-Дністровський. Відповідь:1 Д; 2 Г; 3 А; 4 Б.

Номер слайду 22

Укажіть причини Великої грецької колонізації. Загострення відносин між демосом і аристократією. Зменшення населення Греції внаслідок епідемій. Бажання греків насаджувати релігію серед інших народів. Нестача в Греції родючої й придатної для обробітку землі. Зацікавленість народів, які мешкали на берегах Середземного й Чорного морів, в існуванні грецьких колоній. Пошук нових джерел сировини для роботи майстерень. Войовничість греків, які бажали захопити нові території

Номер слайду 23

Домашнє завдання:1) § 29

Перегляд файлу

 

 

 

Розробка уроку

для учнів 6 класу

«Велика грецька колонізація»

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Вистороп Тетяна Василівна

 

 

 

2017 рік

Мета: визначити причини грецького колонізації; охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне і господарське життя; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати власну думку, встановлювати послідовність історичних подій; формувати інтерес до знань. (Слайд 2)

Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. –  3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», мультимедійна презентація, проектор.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Історичний диктант.
  1. Як у Греції називали мандрівних співців? (рапсоди)
  2. У якому столітті жив Гомер? (8 ст. до н.е.)
  3. Яка поема Гомера описує події Троянської війни? («Іліада»)
  4. Хто є головним героєм «Іліади»? (Аххіл)
  5. Хто є батьками головного героя Іліади? (Фетіда та Пелей)
  6. Хто заважав Одісеєві повернутися додому? (Посейдон)
  7. Рідний острів Одісея? (Ітака)
  8. Що слугувало грекам за гроші? (Худоба)
  9. Представники знатних заможних родин? (Аристократи)
  10.               Вожді, які встановлювали одноосібну владу силою зброї  поваливши попередню. (Тирани)
  11.               Вид неволі, за якої рабів вважали неповноправними членами родини? (Домашнє рабство)
  12.               Слово, що в перекладі з грецької означає «община ,місто»? (Поліс)
  1. Взаємоперевірка. (Слайд 3)
  2. Установіть послідовність подій.   (Слайд 4)
  • Троянська війна.
  • Розкопки Артура Еванса.
  • Виверження вулкану на о. Фера.
  • Написання «Іліади».
  1. Робота з історичною картою.

Завдання. Показати на карті:

1)    Місце розташування Греції.

2)    На якому півострові вона знаходиться.

3)    Якими морями омивається?

4)    Найбільший острів. Найвідоміша гора.

  1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
  1. Робота з ілюстрацією.   (Слайд 5)
  • Розгляньте зображення.
  • Хто міг збудувати подібне? Чому?
  • А чи вірите ви в те, що ці знахідки знаходяться в Україні?
  • А якщо це збудували греки, то як вони сюди потрапили?
  • Сьогодні ми спробуємо в цьому розібратися?
  • Тема нашого уроку «Велика грецька колонізація».
  1. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
  1. Розповідь учителя.

(Слайд 6) Поняття «колонізація» походить від латиського colonia – «поселення» і означає заснування поселень на вільних або завойованих територіях.

Метрополія – місто, що заснувало колонію.

(Слайд 7) Період VIIIVI ст. до н.е. отримав назву Великої грецької колонізації.

  •            Чому ж греки вирішили покинути рідні місця та переселитися?

Причин цьому було декілька.

Значно змінилося сільське господарство. Розвивалося виноградарство і маслинництво, що потребувало розширення земельних ділянок аристократів. А це призводило розорення дрібних землевласників.

  • Пригадайте, у якому стані було ремесло за Гомера?

У VIIIVI ст. до н.е. почало розвиватися ремесло. Сформувалися основні галузі: металургія і обробка металів, кераміка і суднобудування.

З розвитком ремісництва зявляється потреба в додатковій робочій силі. Вирішується вона за рахунок зростання рабської праці. Змінюється і соціальна структура. Збільшувала кількість ремісників та торговців. В суспільстві зростала напруженість.

(Слайд 8)  Отже, основними причинами колонізації вчені вважають наступні:

  1. Нестача родючої землі.
  2. Напруженість відносин між демосом та аристократією.
  3. Пошук нової сировини для роботи майстерень.
  • Куди ж переселялися греки?

(Слайд 9) Грецька колонізація відбувалась у трьох основних напрямках:

  • Західному;
  • Південному;
  • Північно-східному.

Найбільш важливими містами-метрополіями були Мілет, Коринф, Мегари, Халкіда.

(Слайд 10-12) Першою колонією на Заході стало місто Куми (Італія).Сіракузи (733 р. до н.е.), Регій, Тарент (706 р. до н.е.) та багато інших.

В південному напрямі греки натрапляли на сильний опір. І заснували лише дві колонії: Навкратіс (Єгипет) і Кірена (Лівія).

Колонізація в північно-східному напрямі відзначалася великою потужністю. Основними метрополіями тут були Мілет та Мегара. Появу перших грецьких колоній на Північному Причорномор’ї відносять до середини VII ст. до н.е.

(Слайд 13-14) Найдавнішими грецькими поселеннями тут є Березанське на о. Березань. Мілетяни називали його Борисфеніда (Дніпро – Борисфен).

(Слайд 15) Біля р. Тірас (Дністер) – Тіра (Білгород-Дністровський);

(Слайд 16) Ольвія;

(Слайд 17) Херсонес Таврійський (Севастополь);

(Слайд 18)  Пантикапей (Керч).

  1. Робота з візуальними джерелами. (Слайд 19, 20)
  • Роздивіться пам’ятки з грецьких колоній Криму.
  • Доведіть, що мешканці цих колоній не втрачали зв’язку з материковою Грецією.
  • Порівняйте реконструкції забудов Греції та колоній.
  • Як ви гадаєте, чому грецькі переселенці будували копії своїх міст?
  • Пригадайте, як називається головна площа міста?
  1. Робота з історичною картою (с. 145 підручника)
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  1. Практична робота.
  • Позначити на контурній карті напрямки Великої грецької колонізації.
  1. Установіть логічні пари.  (Слайд 21)
  1. Тіра
  2. Херсонес
  3. Тірас
  4. Пантикапей

А   Дністер

Б   Керч

В   Феодосія

Г   Севастополь

Д   Білгород-Дністровський

  1. Оберіть головні причини Великої грецької колонізації. (Слайд 22)
  1. Загострення відносин між демосом і аристократією
  2. Зменшення населення Греції внаслідок епідемій
  3. Бажання греків насаджувати релігію серед інших народів
  4. Нестача в Греції родючої й придатної для обробітку землі.
  5. Зацікавленість народів, які мешкали на берегах Середземного й Чорного морів, в існуванні грецьких колоній
  6. Пошук нових джерел сировини для роботи майстерень
  7. Войовничість греків, які бажали захопити нові території.
  1. Підсумок уроку.

Вправа «Три речення».

Трьома реченнями перекажіть, про що ви сьогодні дізналися.

  1. Домашнє завдання.
  1. § 29 (Слайд 23)

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
3.7
Оригінальність викладу
3.7
Відповідність темі
3.7
Загальна:
3.7
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Benzelyuk Nataliya
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Антонюк Ліана Леонідівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Бондарь Ольга Олегівна
    Папка з конспектом не відкривається!
    Загальна:
    1.0
    Структурованість
    1.0
    Оригінальність викладу
    1.0
    Відповідність темі
    1.0
zip
До підручника
Всесвітня історія. Історія України 6 клас (Бандровський О.Г., Власов В.С.)
Додано
4 січня 2018
Переглядів
10511
Оцінка розробки
3.7 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку