Розробка уроку та презентація на тему «Велика грецька колонізація» для учнів 6 класу
Розробка уроку
для учнів 6 класу
«Велика грецька колонізація»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Першотравневої ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Вистороп Тетяна Василівна
2017 рік
Мета: визначити причини грецького колонізації; охарактеризувати особливості розвитку грецьких міст-держав, їх суспільно-політичне і господарське життя; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал, логічно мислити і обґрунтовувати власну думку, встановлювати послідовність історичних подій; формувати інтерес до знань. (Слайд 2)
Обладнання: підручник «Всесвітня історія. Історія України: підруч. для 6-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / О. Г. Бандровський, В. С. Власов. – К. : Генеза, 2014.», «Всесвітня історія. Історія України: робочий зошит : 6-й кл. / В. С. Власов. – 3-тє вид. – К. : Генеза, 2016.», мультимедійна презентація, проектор.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Завдання. Показати на карті:
1) Місце розташування Греції.
2) На якому півострові вона знаходиться.
3) Якими морями омивається?
4) Найбільший острів. Найвідоміша гора.
(Слайд 6) Поняття «колонізація» походить від латиського colonia – «поселення» і означає заснування поселень на вільних або завойованих територіях.
Метрополія – місто, що заснувало колонію.
(Слайд 7) Період VIII – VI ст. до н.е. отримав назву Великої грецької колонізації.
Причин цьому було декілька.
Значно змінилося сільське господарство. Розвивалося виноградарство і маслинництво, що потребувало розширення земельних ділянок аристократів. А це призводило розорення дрібних землевласників.
У VIII – VI ст. до н.е. почало розвиватися ремесло. Сформувалися основні галузі: металургія і обробка металів, кераміка і суднобудування.
З розвитком ремісництва зявляється потреба в додатковій робочій силі. Вирішується вона за рахунок зростання рабської праці. Змінюється і соціальна структура. Збільшувала кількість ремісників та торговців. В суспільстві зростала напруженість.
(Слайд 8) Отже, основними причинами колонізації вчені вважають наступні:
(Слайд 9) Грецька колонізація відбувалась у трьох основних напрямках:
Найбільш важливими містами-метрополіями були Мілет, Коринф, Мегари, Халкіда.
(Слайд 10-12) Першою колонією на Заході стало місто Куми (Італія).Сіракузи (733 р. до н.е.), Регій, Тарент (706 р. до н.е.) та багато інших.
В південному напрямі греки натрапляли на сильний опір. І заснували лише дві колонії: Навкратіс (Єгипет) і Кірена (Лівія).
Колонізація в північно-східному напрямі відзначалася великою потужністю. Основними метрополіями тут були Мілет та Мегара. Появу перших грецьких колоній на Північному Причорномор’ї відносять до середини VII ст. до н.е.
(Слайд 13-14) Найдавнішими грецькими поселеннями тут є Березанське на о. Березань. Мілетяни називали його Борисфеніда (Дніпро – Борисфен).
(Слайд 15) Біля р. Тірас (Дністер) – Тіра (Білгород-Дністровський);
(Слайд 16) Ольвія;
(Слайд 17) Херсонес Таврійський (Севастополь);
(Слайд 18) Пантикапей (Керч).
|
А Дністер Б Керч В Феодосія Г Севастополь Д Білгород-Дністровський |
Вправа «Три речення».
Трьома реченнями перекажіть, про що ви сьогодні дізналися.